Złota jesień. Tak, ale nie w domu! Zwiedzamy najstarszą kopalnię soli

Złota jesień. Tak, ale nie w domu! Zwiedzamy najstarszą kopalnię soli

Jesienne miesiące mimo krótszego dnia wcale nie muszą nam się kojarzyć z szarością, deszczem i ciągłym przebywaniem w domu. Czasem na przekór pogodzie, a czasem po prostu na przekór nam samym trzeba zaplanować i spędzić czas poza domem. Najlepiej w miejscu, w którym poznamy ciekawą historię i ludzi, a przede wszystkim spędzimy czas w niespotykanym na co dzień otoczeniu.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Dokąd zaplanować jesienną wycieczkę?

Jest takie miejsce – najstarsza kopalnia soli kamiennej w Polsce. Kopalnie kojarzą nam się przede wszystkim z szeroko pojętym przemysłem, brakiem spokoju i raczej nasze pierwsze skojarzenia możemy ukierunkować na słowo węgiel.

A sól? Biała, kamienna, szara, takie mamy pierwsze skojarzenia. Sól przez wieki budowała potęgę Państwa Polskiego. Gdzie była wydobywana, jak ten proces wyglądał i co po nim pozostało dla kolejnych pokoleń? Pozostało niezwykłe dziedzictwo, skarb ukryty pod ziemią, który możemy oglądać, a przy tym jeszcze ciekawie spędzić czas. Podziemny labirynt kopalnianych wyrobisk tworzy dziś unikalną trasę turystyczną, przebiegającą przez najstarsze chodniki i komory kopalni będącej zabytkiem i Pomnikiem Historii wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Co zobaczymy, czego doświadczymy 250 m pod ziemią?

Zwiedzanie kopalni przebiega w zorganizowany sposób. Jeśli wybieramy się indywidualnie, wystarczy sprawdzić godziny zjazdów do kopalni, można wcześniej kupić bilet on-line lub po prostu nabyć w kasie przed zjazdem. Jeżeli jesteśmy grupą, która liczy już 15 osób, ustalamy w Biurze Obsługi Klienta wygodny dla nas termin i godzinę zwiedzania.

Do kopalni zjeżdżamy windą górniczą, autentyczną, tą samą, którą zjeżdża pracująca tutaj załoga. Zwiedzanie trasy turystycznej rozpoczynamy od przejazdu kolejką górniczą, którą ciągnie lokomotywa akumulatorowa Ldag 05 M. Maksymalna prędkość, z jaką porusza się podziemny pociąg osobowy to 2,5 m/s.

Zwiedzamy podziemne wyrobiska, chodniki, komory, które otrzymały dodatkowe, w doskonały sposób uzupełniające przekaz stanowiska multimedialne. To one są jedną z największych atrakcji kopalni. Podziemna Ekspozycja Multimedialna, pomaga zaprezentować to niezwykłe miejsce, uzupełnia przekaz o wiedzę historyczną, dzięki zastosowaniu różnych technik multimedialnych: video projekcje, hologramy, dźwięk przestrzenny, kopalnia ożywa na naszych oczach, a my przenosimy się w czasie. Naszej wędrówce towarzyszą średniowieczni gwarkowie, mówią do nas, pokazują swoją pracę. Widzimy dawne urządzenia, słyszymy i widzimy konie poruszające się po kopalni. Jesteśmy świadkami walki górników z żywiołami niszczącymi kopalnię jak woda i ogień. Doświadczamy również kontaktu z historycznymi osobistościami, są to Królowie Polscy m.in. Kazimierz Wielki czy August II Mocny.

Po przejściu trasy turystycznej mamy możliwość odpoczynku w największej z komór w bocheńskiej kopalni, w komorze Ważyn. Jeśli wybraliśmy opcję zwiedzania z podziemną przeprawą łodzią, czeka nas jeszcze jedna niezwykła atrakcja, rejs drewnianą łodzią w zalanym solanką chodniku. To chwila relaksu i wyciszenia, kiedy możemy odpocząć, posłuchać ciekawych opowieści flisaków i zobaczyć surową, tajemniczą część kopalni. Po urokach przeprawy udajemy się do wyjazdu z kopalni. Całość zwiedzania trwa ok. 4 godzin. Wariant bez przeprawy łodzią zajmie nam 3 godziny.

Przeprawa łodzią to z pewnością niezapomniany czas, spędzony dodatkowo w unikalnym solnym klimacie. Powietrze w kopalni jest czystsze niż na powierzchni. Wpadające do kopalni powietrze przy kontakcie z solą nasyca się mikroelementami, dzięki czemu oddychamy zdrowszym powietrzem.

Dobrze spędzony czas

Mówi się, że człowiek całe życie się uczy. Rzeczywiście tak jest, każde wyjście z domu, każda podjęta aktywność niesie ze sobą wymierne korzyści. Rozwijamy się, poznajemy nowe miejsca i ludzi. Dlatego warto też, z wielu dostępnych atrakcji, wybierać te, które niosą najwięcej korzyści dla naszej sprawności intelektualnej, ale i fizycznej.

W kopalni zwiedzamy, poznajemy historię, widzimy zastosowanie nowoczesnych technologii w miejscu, które pamięta wydarzenia sprzed blisko 800 lat. Wszystko to odbywa się w niezwykłym podziemnym klimacie.

Bez wątpienia bocheńska kopalnia jest miejscem wyjątkowym, które nie sposób określić jednym sloganem reklamowym. Każdy, kto je odwiedza, wraca z tego miejsca z własną definicją najlepiej spędzonego czasu.

Od listopada w Kopalni Soli Bochnia sezon niskich cen!

Zapraszamy do sprawdzenia oferty i zaplanowania wizyty w najstarszej kopalni soli: https://bit.ly/37GBvSO

Kontakt: Kopalnia Soli Bochnia sp. z o.o., ul. Campi 15, 32-700 Bochnia

tel. 14/ 692 67 52, 14/ 692 67 54

e-mail: biuro@kopalnia-bochnia.pl

Artykuł Partnerski

Może Cię zainteresować:

Kopalnia Soli Bochnia – seniorka pełna zdrowej energii zaprasza

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds