Księżniczki z rodu Piastów z czasów średniowiecza

Księżniczki z rodu Piastów z czasów średniowiecza

Niektóre z piastowskich księżniczek były władcze i nieźle namieszały w męskim świecie średniowiecza i to nie tylko urodą.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Wanda

Dawno, dawno temu w Krakowie była, jak głosi legenda Wanda, co nie chciała Niemca. W starożytnym grodzie Kraka żyła była sobie księżniczka Wanda córka Kraka. Mistrz Wincenty Kadłubek, który spisywał tę opowieść, a może wymyślił tę postać, Wandę utopił. W innych kronikach żywot Wandy jest odmienny. Legenda była wykorzystywana do umocowania praw kobiet do zasiadania na tronie. Skoro w średniowieczu możliwe było sprawowanie władzy przez kobiety, to może mężczyźni z tamtej epoki nie byli tacy dominujący? Legendą o Wandzie w różnych wersjach znają zajmujący się czasami średniowiecza i to nie tylko w Polsce.

Reklama Reklama MultiSport

Sigrida Storada

W sagach wikińskich jest legendarna królowa Sigrida Storada. Niektórzy historycy mówią, że to Świętosława, córka Mieszka I, która została wydana za władcę Szwedów Eryka Zwycięskiego. Po śmierci Eryka doprowadziła do pokoju z władcą Danii Swenem Widłobrodym, została żona Swena i pomogła podbić Norwegię. Według różnych legend Sigrida Storada była matką Haralda Svenssona i Kanuta Wielkiego. Podobno jest pochowana w Westminsterze. I niech się historycy sprzeczają i wymyślają, że nie ma dowodów na to skąd Sigrida Storada pochodziła. Też uważacie, że ona jest nasza piastowska?

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Regelinda

Niewiele wiadomo o tej polskiej księżniczce. Jak wokół całego średniowiecza także i w tym przypadku źródeł pisanych niewiele. Posąg z katedry w Naumburgu jest znany i chętnie opowiadają o nim przewodnicy polskich wycieczek. W katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Naumburgu, siedzibie istniejącego od 1024 biskupstwa, przetrwał naturalnej wielkości posąg niewiasty. Mówią, że to Regelinda, córka Bolesława Chrobrego została wydana za mąż za Hermana, który w 1009 roku został margrabią Miśni. W literaturze posąg znany jest jako Śmiejącą się Polka (niem. Die lächelinde Polin). Nie za bardzo to pasuje do tych opowiadań o walkach naszego Bolesława Chrobrego z niemieckimi wojami i cesarzem rzymskim. Czyżby czasy średniowiecza też kierowały się chęcią bogactwa i wpływów?

Reklama Reklama książki Pod Gruzami Azowstalu

Ryksa Śląska

Była córką króla Władysława Wygnańca. W dzieciństwie mieszkała w Polsce, a później wraz z rodzicami na dworze cesarskim w Niemczech. Jesienią 1152 odbył się ślub Ryksy z hiszpańskim Alfonsem VII Imperatorem i tak Ryksa została hiszpańską cesarzową. Na krótko. W 1157 zmarł nagle Alfons VII i władzę przejęli jego synowie z pierwszego małżeństwa. Relacje między pasierbami i macochą były napięte. Cesarstwo zostało rozdzielone na mniejsze królestwa, a Ryksa wyjechała na dwór w Aragonii. Kroniki nie przekazują zbyt wielu informacji, co działo się dalej. Możliwe, że wróciła do braci na Śląsk?

Elżbieta Łokietkówna

Mówią, że za jej rządów na Węgrzech nastąpił olbrzymi rozwój królestwa Węgier. W mrokach historii zawieruszyły się powody, dla których całkiem ważny w Europie król Węgier bierze sobie za żoną córkę mało znaczącego księcia Władysława Łokietka z Kujaw. Elżbieta Łokietkówna już jako królowa Węgier zasłynęła z tego, że gdy jechała na zakupy do Włoch, to zabierała ze sobą dziesiątki kilogramów złota. W tym czasie na terenie królestwa Węgier zostały odkryte duże złoża złota. Mądry król, a może królowa Elżbieta, postanowili, że obrót złotem w królestwie Węgier jest zastrzeżony dla monarchy. Górnicy wydobywali złoto i otrzymywali stałą cenę za kruszec od królewskiego urzędnika. Na różnicy kursów bogacił się król. Podobnie postąpił Kazimierz Wielki, który dzierżawił żupy solne, a handel solą opodatkował. Nic dziwnego, w końcu Elżbieta i Kazimierz byli rodzeństwem.

Anna Świdnicka

Córka księcia świdnickiego urodziła się w 1339 roku. Jej cioteczną babką była Elżbieta Węgierska, córka Władysława Łokietka. Anna została wydana za Karola Luksemburskiego. Bywała na dworze w Budzie u siostry swojej babki, Elżbiety. Była wykształcona i korespondowała z Petrarką. Jako jedyna z piastowskich księżniczek została koronowana w Rzymie na cesarzową rzymską.

Królowa Jadwiga

Po śmieci króla Ludwika Węgierskiego na polskim tronie zasiadła Jadwiga, jego córka. Wprawdzie chciała mieć za małżonka Habsburga, ale polski dwór postanowił inaczej. A może tylko Zbigniew Oleśnicki? Została wydana za mąż na Jagiełłę. Powoli kończyło się średniowiecze, w którym prawa kobiet były ważne i szanowane.

I na tym właściwie można by zakończyć historię znaczących kobiet z piastowskiego rodu w światowej polityce.

W czasach Jagiellonów pojawiła się mądra i skuteczna politycznie Bona. Pochodziła z Bari, ale w Polsce dała się mocno we znaki zadufanym w sobie mężczyznom.

średniowiecza

Bohaterki Polskie na kartach pocztowych, archiwum prywatne Jerzy Dudzik

A jeszcze bliżej naszych czasów, bohaterskie szlachcianki walczyła w powstaniach narodowych. Uwiecznili je rysownicy na pocztówkach w czasie zaborów.

Warto o tym wiedzieć i kojarzyć, nie tylko w Dniu Kobiet.

Zdjęcie tytułowe, autor Jerzy Dudzik: zamek Karlstejn, Czechy, siedziba cesarzowej Anny Świdnickiej i Karola Luksemburskiego.

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera

Na krańcu świata

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds