Lawina bieg od tego zmienia. Mural senioralny w Poznaniu!

Lawina bieg od tego zmienia. Mural senioralny w Poznaniu!

Wprost z senioralnego serca i w samym sercu Poznania. Mural, który pojawi się w stolicy Wielkopolski, ma podkreślić to, jak ważną część społeczności poznańskiej zawsze stanowiły i stanowią osoby starsze. Za jego koncepcję i wykonanie odpowiadają seniorki, a inspiracją do działania było Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Miasto Poznań oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu połączyły siły i rozpoczynają współpracę przy cyklicznej realizacji murali w ramach projektu „Warstwy”. Premierowy mural dotyczyć będzie seniorów i pojawi się w samym centrum miasta – na ścianie kamienicy stojącej u zbiegu ulic Ślusarskiej i Wodnej. Nad koncepcją wielkoformatowego malowidła ściennego, pod opieką absolwentki malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, pracowały podczas specjalnych warsztatów poznańskie seniorki, słuchaczki Uniwersytetu Artystycznego Trzeciego Wieku. Wspólnie stworzyły koncepcję muralu. Najpierw było trochę teorii, która wprowadziła w tematykę, ale przede wszystkim zainspirowała do kreatywnego myślenia. Pierwsza faza warsztatów polegała na projektowaniu muralu i zbieraniu haseł, które mogłyby okazać się przydatne do jego przygotowania. – Pomysłów było bardzo dużo, bo każda z uczestniczek ma innych charakter, inną wrażliwość twórczą i każda pracuje w określony sposób. Wszystkie jednak krążyły wokół motywu, że w każdym z nas tkwi wewnętrzne dziecko. I bez względu na wiek można być aktywnym i twórczym. Metryka nie determinuje stylu życia – tłumaczy Jagoda Zych, prowadząca warsztaty.


Na spotkaniach panowała bardzo twórcza i zachęcająca do wzajemnej inspiracji atmosfera. –Nasz wiek sprawia też, że jesteśmy bardzo tolerancyjne i otwarte na nowe doświadczenia. Chętnie wysłuchujemy wszelkich uwag. Zobaczymy, co z tego powstanie, najważniejszy jest finał – dzieli się swoimi wrażeniami Irena, uczestniczka warsztatów. –Wspólnym mianownikiem było dla nas to, że ludzie, którzy są już w sile wieku, niekoniecznie muszą znaleźć się na złomowisku. Coraz częściej uważa się, że starsza osoba to taka w wieku 45+, co jest kuriozalne, i nie docenia się doświadczenia seniorów. Na warsztatach możemy się też uczyć od siebie nawzajem, starsi od młodych i na odwrót uwielbiam dowcip i spojrzenie na świat osób młodszych, to mnie bardzo inspiruje, również przy tym projekcie. Niezależnie od wieku zawsze trzeba znaleźć wspólny język – dodaje pani Grażyna, uczestniczka warsztatów.

Cenne doświadczenie seniorów

Reklama Reklama Amplifon

Idea muralu narodziła się w głowach pracowników Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. Inspirację stanowiły takie malowidła na całym świecie. Murali senioralnych pojawia się ostatnio coraz więcej – w ten sposób uatrakcyjnia się przestrzeń miasta, ale też porusza bardzo ważne kwestie społeczne. – Chcieliśmy, aby taki mural pojawił się również w Poznaniu. Nie do końca wiedzieliśmy, jak ma wyglądać, dlatego poprosiliśmy o wsparcie profesjonalistów. Dzięki współpracy z Gabinetem Prezydenta, Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu oraz Aquanetem udało się wpisać nasz pomysł w większy, miejski projekt pod hasłem „Warstwy”. Mural senioralny będzie jednym z wielu, które powstaną w przyszłości w jego ramach – wyjaśnia Wojciech Bauer, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych. Mural ma podkreślać obecność seniorów w przestrzeni miasta. Seniorzy są jego dużą i ważną częścią. Pracują, pojawiają się w sklepach, instytucjach kultury, urzędach, uprawiają sport, chodzą na prywatki, opiekują się naszymi dziećmi. To dzięki nim wiemy, skąd pochodzimy, jaka jest nasza historia. Miasto stara się dostrzegać ich problemy i odpowiadać na potrzeby. Od lat stawia na potencjał osób starszych i czerpie z ich doświadczenia. – W naszym mieście mieszka około 140 tys. osób starszych. Wysyłamy jasny komunikat do wszystkich tych, którzy będą przechadzali się uliczkami wokół starego miasta, że seniorzy są wśród nas. To może wydawać się oczywiste, ale przypominamy też, że najstarsza część poznańskiej społeczności ma bardzo duży wpływ na to, jak funkcjonuje miasto. Seniorzy zmieniają jego przestrzeń. Ich głos jest istotny nie tylko dla ich bliskich, ale też dla władz miasta. Miasto w obecnym kształcie zawdzięcza wiele seniorom, którzy nie boją się coraz częściej otwarcie mówić o swoich potrzebach – zaznacza Wojciech Bauer.

Reklama Reklama MultiSport

Senioralny mural

Mural jest wyjątkowy, ponieważ tworzą go seniorzy. To oni opowiadają tutaj swoją historię. Taka inicjatywa daje pole do angażowania różnych grup społecznych, bardzo często tych zmarginalizowanych. – Cudowne jest to, że można starszych ludzi wyciągnąć z domu i zaangażować do udziału w szalonych projektach. W przypadku tego muralu przekaz jest bardzo istotny i wzmocniony, bo płynie w końcu z serc samych seniorek, czyli osób, o których ma on mówić. Świetnie, że Centrum Inicjatyw Senioralnych chce w ten sposób pracować, aktywizować i mówić o kwestiach związanych z osobami starszymi. Cieszymy się, że jako Uniwersytet Artystyczny jesteśmy częścią tej inicjatywy – wyjaśnia Piotr Grzywacz, kierownik Biura Promocji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. – To genialny pomysł, jestem wielką fanką murali i wszystkiego tego, co zmienia wygląd i charakter naszego miasta. To nie tylko coś ładnego, ale coś, co może zmieniać życie mieszkańców Poznania, nawet rozwijać gospodarczo. Inicjatywa jest tym bardziej cenna, bo to mural, który dotyczy spraw seniorów. W świecie, w którym żyjemy, osób starszych albo zbliżających się do wieku dojrzałego będzie coraz więcej. O ich problemach trzeba zacząć mówić w trochę inny sposób. Każda refleksja, nawet ta pobieżna jest bardzo ważna, to od niej zaczyna się zamiana w myśleniu. Czesław Miłosz powiedział „Lawina bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach”. Ten mural będzie jednym z takich kamieni – podkreśla Joanna Ciechanowska-Barnuś, wiceprzewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

„Zostanie po nas pamiątka”

Odsłonięcie muralu ma być jednocześnie symbolicznym początkiem jesiennego cyklu „Senioralni. Poznań”, który koordynuje Centrum Inicjatyw Senioralnych. Zazwyczaj „Senioralni” rozpoczynali się w ostatnią sobotę września dużą imprezą, która w poprzednich latach odbywała się m.in. na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. – Z powodu epidemii w tym roku nie będzie inauguracji w takim kształcie, jak dotychczas miało to miejsce. Ze względów bezpieczeństwa nie chcieliśmy organizować wydarzenia, które gromadziło zawsze setki seniorek i seniorów. W zamian za to zaproponowaliśmy mural. Jego odsłonięcie będzie początkiem „Senioralnych”. Na wydarzenia zapraszamy w dniach od 5 do 15 października. To będą dwa tygodnie zabawy, spotkań i edukacji. Wszystko bezpiecznie, w małych grupach i reżimie sanitarnym. I mimo że będzie inaczej, zadbaliśmy o to, żeby oferta „Senioralnych” była równie atrakcyjna. Zawsze staramy się też podkreślać, że „Senioralni” to sygnał, zachęta – w mieście od lat istnieje bogata oferta dedykowana seniorom, z której można korzystać przez cały rok. Centrum wie to najlepiej, bo działa już od 10 lat na rzecz poznańskich seniorów. Co prawda nie obchodzimy hucznego jubileuszu, ale świętujemy właśnie poprzez atrakcyjną ofertę na dziesiątą edycję „Senioralnych” i ogromnie się cieszymy, że do tego świętowania od dekady możemy zapraszać poznańskich seniorów – wyjaśnia Wojciech Bauer.
Seniorki pod okiem Jagody Zych namalują mural w ciągu dwóch wrześniowych dni. – Mamy nadzieje, że mural ucieszy też pozostałych seniorów, a także innych mieszkańców Poznania. Może będzie inspirował do działania na rzecz najstarszych mieszkańców naszego miasta – zachęca Wojciech Bauer. – Taki mural pozostanie na długi czas i może być początkiem ważnej dyskusji – mówi Grażyna. – Zostanie po nas pamiątka, miejmy nadzieje, że szybko tego nie zamalują. Moje wnuki podrosną, córka zabierze je na spacer i pokaże, że namalowała to babcia – snuje plany Irena.

Mural będzie można oglądać w Poznaniu przy ul. Ślusarskiej.

fot. Aleksandra Gracjasz

Może Cię zainteresować materiał pt. Poznań liderem opieki nad seniorami w Europie

Poznań LIDER OPIEKI nad seniorami w Europie. KONKURS Komisji Równości Unii Europejskiej

Latest posts by Aleksandra Gracjasz (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds