Darmowe Leki 65+, co musisz wiedzieć o recepcie S [kod „S”, data wystawienia recepty, uprawni lekarze]

Darmowe Leki 65+, co musisz wiedzieć o recepcie S [kod „S”, data wystawienia recepty, uprawni lekarze]

Od 1 września osoby 65+ mogą korzystać z programu darmowych leków. Dostępnych jest blisko 3800 leków objętych refundacją. Nie wszystkie leki znalazły się na liście darmowych preparatów. Ponadto, aby otrzymać bezpłatny lek, trzeba mieć receptę S i spełnić kilka dodatkowych warunków. Co jeszcze warto wiedzieć, chcąc skorzystać z programu Darmowe Leki 65+.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Program Leki 65+ i pierwsze trudności

Reklama Reklama Amplifon

Program darmowych leków dla osób powyżej 65 roku życia został wprowadzony w dużym pośpiechu i niektórzy seniorzy doświadczają trudności z otrzymaniem bezpłatnych leków. Zebraliśmy najważniejsze reguły rządzące programem oraz to, co musimy wiedzieć na temat zasad refundacji i wystawiania recepty S na bezpłatne leki.

Zobacz również: Lecytyna – klucz do zdrowia seniorów [właściwości, korzyści i działanie]

Reklama Reklama MultiSport

Zasady programu Leki 65+

Od 1 września 2023 roku pacjenci, którzy ukończyli 65 lat, mogą otrzymać e-receptę na bezpłatne leki, pod warunkiem spełnienia następujących kryteriów:

  • Przypisywany lek musi znajdować się na specjalnej liście Ministerstwa Zdrowia określającej leki refundowane dla uprawnionych pacjentów, potocznie nazywaną Listą 65+.
  • Przypisywany lek musi spełniać wskazania refundacyjne określone na liście Ministerstwa Zdrowia dotyczącej leków refundowanych.
  • E-recepta musi zawierać specjalne oznaczenie S. W polu kod uprawnień dodatkowych lekarz lub pielęgniarka powinni umieścić symbol S. Nie można dopisać tego oznaczenia na późniejszym etapie np. w aptece.
  • Lekarz musi mieć dostęp do systemu, aby ocenić bezpieczeństwo i konieczność stosowania ilości oraz rodzaju leków przepisywanych dla pacjenta.

Zobacz również: Aktywność Fizyczna Dla Seniora. Odkryj Platformę Ćwiczeń Dla Osób Starszych „Active Senior”.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Uprawnieni do wystawiania recepty S na darmowe leki

Przypomnijmy, że receptę na darmowe leki dla osób 65+ mogą wystawić:

  • Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), czyli lekarz rodzinny, który ma umowę z NFZ.
  • Lekarz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), czyli lekarz specjalista lub lekarz po zakończonym leczeniu szpitalnym.
  • Pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) uprawniona do wystawiania recept, która ma umowę z NFZ.
  • Lekarz dowolnej specjalności (posiadający ważne prawo wykonywania zawodu, choć może nie być aktywnym specjalistą) – dla siebie, swojego małżonka, osoby pozostającej we wspólnym pożyciu oraz krewnych lub powinowatych w linii prostej, a w linii bocznej – do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa.

Zobacz również: Renta wdowia, emerytura stażowa, leki za 5 zł, bony etc. Postulaty na rzecz seniorów [Nowa Lewica]

Reklama Patronat medialny Międzynarodowe Targi Turystyczne

Lekarze specjaliści przyjmujący prywatnie [bez uprawnień do wystawiania recept S]

Z końcem sierpnia lekarze specjaliści przyjmujący prywatnie stracili możliwość wystawiania recept ze stuprocentową refundacją dla seniorów. Dotychczas wszyscy lekarze specjaliści posiadali takie uprawnienia. Zmiana ta budzi kontrowersje i pojawiają się pytania dotyczące uzasadnienia różnicowania lekarzy i pacjentów. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zwróciło się do Ministerstwa Zdrowia o wyjaśnienie tej sytuacji, dlaczego lekarz specjalista przyjmujący prywatnie nie może wystawić recepty S swojemu starszemu pacjentowi. Czekamy na wyjaśnienia resortu, natomiast na razie pamiętajmy, że nie otrzymamy e-recepty S na bezpłatne leki od lekarza specjalisty, do którego udajemy się na prywatną wizytę.

Zobacz również: Agent Ubezpieczeniowy Senior – praca dodatkowa. Ile można zarobić w ubezpieczeniach? Stawki agentów 2023 [TABELA]

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

Data wystawienia recepty S! Kluczowa dla darmowych leków 65+

Gdy program bezpłatnych leków dla seniorów wystartował, wielu seniorów udało się do aptek, jednak dowiedzieli się, że ich recepty – wystawione do dnia 30 sierpnia br. włącznie – nie dają prawa do darmowych leków, ponieważ zostały wystawione przed 1 września. Ministerstwo Zdrowia ustaliło, iż aby skorzystać z darmowych leków, decydującą datą jest dzień wystawienia e-recepty, a nie data jej realizacji. W wyniku tego seniorzy zaczęli masowo zgłaszać się do przychodni lekarzy rodzinnych z prośbą o wystawienie recepty S na leki, które przyjmują.

Skala tego problemu była na tyle duża, że do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga Prezesa Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia dotycząca programu leki 65+. Organizacja informuje, że seniorzy masowo zgłaszają się do placówek podstawowej opieki zdrowotnej z prośbami o wystawienie nowych recept na zażywane leki, ponieważ recepty wystawione w lipcu i sierpniu nie pozwalają im na bezpłatne otrzymanie leku. Zdaniem lekarzy zrzeszonych w PPOZ, o bezpłatności powinna decydować data zakupu leku, a nie termin wystawienia recepty. Biuro RPO poprosiło dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia o zabranie stanowiska w tej sprawie.

Zobacz również: Użyj serca i przeciwdziałaj dławicy już teraz! [VIDEO]

Nowa recepta S od lekarza POZ [warunki i zasady]

Wielkim wyzwaniem są także już wystawione recepty od lekarzy specjalistów. Wielu pacjentów 65+ jest jeszcze w trakcie realizacji tych recept, a wizyta kontrolna często jest planowana za kilka miesięcy. Ci pacjenci, wiedząc, że ich leki znalazły się na liście 65+, chcą uzyskać receptę S.

Jednakże, ponieważ e-receptę może anulować jedynie osoba, która ją wystawiła, pod warunkiem że recepta nie została jeszcze zrealizowana, to najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym i zapytanie, czy może on wystawić nową receptę.

Seniorzy często otrzymują recepty na niezbędne leki specjalistyczne od lekarza rodzinnego. Jednak istnieje pewien warunek – lekarz rodzinny musi posiadać aktualne zaświadczenie od lekarza specjalisty, zawierające informacje o rozpoznaniu choroby, sposobie leczenia, dawkowaniu leku, okresie stosowania oraz planowanych wizytach kontrolnych, to na tej podstawie lekarz POZ ma możliwość wystawienia recepty na leki, które pacjent przyjmuje w ramach leczenia specjalistycznego z przysługującą refundacją.

Zaświadczenie to jest obowiązkiem lekarza specjalisty i powinno być przekazywane lekarzowi rodzinnemu co najmniej raz na 12 miesięcy.

Zobacz również: Proces tworzenia listy darmowych leków dla seniorów 65+ [ranking rekomendowanych środków]

Lek na liście 65+ nie zawsze darmowy

Warto również wiedzieć, że obecność leku na liście bezpłatnych leków 65+ nie gwarantuje automatycznie, że będzie on dla pacjenta darmowy. Pacjent musi spełnić odpowiednie kryteria, nie tylko wiekowe, aby zakwalifikować się do pełnej refundacji. Oprócz wieku istnieją konkretne kryteria medyczne, które muszą być spełnione.

Na przykład, niektóre leki są stosowane na różne schorzenia i refundowane tylko w przypadku konkretnej choroby (np. choroba A), podczas gdy w przypadku innej choroby (np. choroba B) nie będą objęte refundacją. Decyzję o przepisaniu refundowanego leku podejmuje lekarz, uwzględniając stan zdrowia i kryteria refundacji.

Zobacz również: Jak sprawdzić, gdzie dostępny jest lek? Kto ma lek? Brakujące leki 2023 [PRZEWODNIK nie tylko dla seniora]

Problemy z programem leki 65+ w aptekach

W pierwszych dniach działania programu docierały również niepokojące sygnały z aptek np. że nie ma możliwości zrealizowania recepty S lub są z tym trudności. W razie odmowy realizacji recepty S istnieje możliwość złożenia skargi do dyrekcji tej apteki. Można również przesłać zgłoszenie do okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej, który zbada sprawę i podejmie decyzję, czy powinna zostać skierowana do sądu aptekarskiego.

Podsumowanie

Postulat darmowych leków został zrealizowany w ekspresowym tempie, zapewne z uwagi na umieszczenie go na liście tzw. konkretów PiS, z którymi ta partia idzie do tegorocznych wyborów. Jednak z racji tego, że Polacy sporo dopłacają do leków na tle Europy, tego typu rozwiązanie było oczekiwane, postulowane przez wiele środowisk pacjenckich, czy Lewicę i powinno wejść do kanonu rozwiązań prozdrowotnych. Miejmy nadzieję, że wszystkie problemy zostaną szybko rozwiązane.

Bezpłatne leki 65+ lista [WYSZUKIWARKA LEKÓW]

Dzięki naszej intuicyjnej wyszukiwarce dostępnej pod linkiem TUTAJ szybko sprawdzisz, czy twój lek znalazł się wśród tych, które możesz otrzymać bezpłatnie. Wystarczy, że wpiszesz nazwę leku lub substancji czynnej w polu „szukaj” i natychmiast dowiesz się, czy twój lek znalazł się na liście bezpłatnych leków dla seniorów 65+.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds