Niepotrzebne LEKI? Nie wyrzucaj, oddaj do apteki! Jak bezpiecznie pozbyć się przeterminowanych leków i chronić środowisko

Niepotrzebne LEKI? Nie wyrzucaj, oddaj do apteki! Jak bezpiecznie pozbyć się przeterminowanych leków i chronić środowisko

Badania potwierdzają zanieczyszczenie wód gruntowych i gleby farmaceutykami, skąd trafiają one do pożywienia i naszych organizmów. Jak możemy temu zapobiec? Tego dowiadujemy się z akcji Leki do Apteki, w którą zaangażowały się firmy z branży farmaceutycznej i aptekarze, a wszystko po to, by przeterminowane czy niepotrzebne farmaceutyki trafiły do utylizacji, a nie do zwykłego kosza na śmieci czy WC.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Apteczka seniora

Reklama Reklama Amplifon

Ileż razy zdarzy nam się wyzdrowieć przed przyjęciem całości przepisanych przez lekarza bądź kupionych bez recepty leków? Można zaryzykować stwierdzenie, że nie ma polskiego domu bez szafki szczelnie wypełnionej lekami: pozostawionych „na zaś”, bo „przyda się”, „a może objawy wrócą”. Wbrew powszechnej praktyce, nie powinniśmy jednak przyjmować takich leków bez ponowienia konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Powinniśmy także wiedzieć, co zrobić z przeterminowanymi lekami. Statystyki pokazują jednak, że nie jest z tym dobrze.

Zobacz również: Bezpłatne leki 65+ Jakie leki za darmo po 65 roku życia? [AKTUALNA LISTA + WYSZUKIWARKA]

Reklama Reklama ATERIMA med

Leki to nie są „zwykłe” odpady

Niezażyte/przeterminowane leki i farmaceutyki to szczególny rodzaj odpadu. Obchodzenie się z tego rodzaju substancjami wymaga dużej świadomości problemu i sporo zaangażowania – mowa w końcu o substancjach potencjalnie niebezpiecznych.

Nic więc dziwnego, że duża część z zalegających w naszych apteczkach leków ulega przeterminowaniu. Co z nimi robimy? Według raportu „Leki w środowisku – zagrożenia i wyzwania”, napisanego przez badaczki z Katedry Analizy Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, ok. 60% Polaków wyrzuca je do zwykłego śmietnika na odpady zmieszane. Leki na wysypisku śmieci mogą stanowić poważne zagrożenie środowiskowe – nic nie jest bowiem w stanie powstrzymać spożywania ich przez żerujące tam zwierzęta i przenikania ich do wód gruntowych.

Około 28% Polaków spłukuje leki w domowej toalecie – jednak wbrew pozorom, nawet najnowocześniejsza oczyszczalnia ścieków nie jest w stanie zneutralizować wielu substancji leczniczych.

Zobacz również: 14 emerytura 2024 ⭐️ Wszystko, co musisz wiedzieć o dodatkowym świadczeniu [Kryteria, Terminy, Kwoty NETTO]

Badania potwierdzają zanieczyszczenie gleby lekami, stężenie wielu powszechnie stosowanych leków odnotowuje się także w wodzie pitnej – zarówno tej wodociągowej, jak i butelkowanej. Z każdą szklanką wody wypijamy więc pewne ilości rozmaitych substancji chemicznych, co potencjalnie może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Ponadto zawartość leków w wodzie może powodować poważne problemy dla wielu ekosystemów: znane są bowiem przypadki, gdy całe gatunki zwierząt i innych organizmów żywych stanęły na granicy wyginięcia przez swoją wrażliwość na niektóre substancje.

W sprawnym radzeniu sobie z utylizacją leków przoduje Szwecja, gdzie już przed ponad dekadą nawet 75% leków trafiało do aptecznych punktów zbiórki, podobnie statystyki wyglądają w Finlandii. Za krajami północy plasuje się Portugalia i Holandia. Polska niestety okupuje sam dół tabeli.

Zobacz również: Brakujące leki [PRZEWODNIK nie tylko dla seniora]. Jak sprawdzić, gdzie dostępny jest lek? Kto ma lek?

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Jak bezpiecznie pozbyć się leków?

Tymczasem w każdej gminie funkcjonuje już punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych (tzw. PSZOK), który jest ustawowo zobowiązany do tego, by odebrać od nas przeterminowane leki. Nie do przecenienia jest też rola farmaceutów prowadzących apteczne punkty zbiórki, których w całym kraju są już tysiące. Eksperci mówią zgodnie: przynajmniej dwa razy do roku powinniśmy dokonać przeglądu domowej apteczki. Te przeterminowane zabierzmy przy okazji najbliższej wizyty w aptece wyposażonej w specjalny konfiskator, czyli pojemnik na przeterminowane/niepotrzebne leki.

Zobacz również: Oszustwo na „Bon Lekowy”: ostrzeżenie dla seniorów

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

Kampania „Leki do Apteki”: nie wyrzucaj, oddaj do apteki!

Najwyższa pora, by działać, bo świat jest w naszych rękach – pod takim hasłem organizatorzy ogólnopolskiej kampanii „Leki do Apteki” nawołują do tego, by w świadomy sposób podejść do zawartości naszych domowych apteczek.

Kampania „Leki do Apteki” to pierwsza akcja, która jednoczy pacjentów, farmaceutów i producentów farmaceutycznych wokół wspólnego, społecznie ważnego celu, jakim jest prawidłowa utylizacja leków. Ze strony internetowej www.lekidoapteki.pl można dowiedzieć się:

  • Czego nie robić z przeterminowanymi lekami?
  • Czego nie wyrzucać do pojemników na przeterminowane leki?
  • Jak przygotować farmaceutyki do utylizacji (wyjmij blistry, ampułki czy syropy z oryginalnego opakowania, nie wylewam zawartości syropów do konfiskatora/pojemnika na przeterminowane farmaceutyki, nie wyciskaj tabletek z blistrów)

Oddawajcie niepotrzebne leki do utylizacji! Więcej informacji na www.lekidoapteki.pl


Jeżeli interesują Cię podobne informacje zapisz się do Newslettera Gazety Senior i poleć stronę znajomym  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również: Gazeta Senior” wrzesień 2024 [09/2024] Sprawdź, co w numerze!

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds