Łukaszowcy w Ossolineum. Ważna wystawa i plany wystawiennicze
Łukaszowcy zaistnieli w 1925 roku. Teraz w Ossolineum możemy oglądać ich obrazy przygotowane na Wystawę Światową w 1939 roku w Nowym Jorku.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Wystawa światowa w 1939 roku
W dniu 30 kwietnia 1939 roku prezydent Franklin Delano Roosevelt, w towarzystwie Alberta Einsteina otworzył wielką Wystawę Światową w Nowym Jorku. Wystawa odbywała się pod hasłem Świat Jutra (The World of Tomorrow). Uczestniczyły w niej pięćdziesiąt cztery kraje. Każdy pawilon narodowy wyróżniał się sposobem prezentacji. W polskim pawilonie była prezentowana historia, ale też dorobek techniczny i nowoczesność. Przed pawilonem zwiedzających witał konny pomnik króla Jagiełły. Teraz stoi w Central Parku w Nowym Jorku.
W sali honorowej zostały rozwieszone na ścianach obrazy wykonane przez Lukaszowców, gobeliny haftowane na żakardowym podkładzie autorstwa Mieczysława Szymańskiego, pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego i w gablocie włócznia świętego Maurycego. W drewnianych gablotach umieszczono archiwalia nawiązujące do obrazów.
Siedem obrazów
Łukaszowcy przygotowali na wystawę siedem obrazów opowiadających o ważnych dla Polski wydarzeniach. Zaczyna się od obrazu „Bolesław Chrobry wita cesarza Ottona pielgrzymującego do grobu świętego Wojciecha”. „Chrzest Litwy” to następne ważne wydarzenie w naszej historii. O pozostałych tytułach i tym, co uznane zostało za ważne, dowiecie się na wystawie w Ossolineum. Na pewno warto zobaczyć te obrazy i przy okazji zastanowić się nad naszą historią. Obrazy zostały namalowane temperą na płótnie naklejonym na deskę. To stary sposób malowania, ale o ciekawych efektach wizualnych. Obrazy po wystawie światowej pozostały w Ameryce i do kraju powróciły dopiero w 2022 roku. Teraz są własnością Skarbu Państwa i na stałe są wystawione w Muzeum Historii Polski. Do Ossolineum wystawa trafiła zaledwie na miesiąc. Będzie dostępna tylko do 28 maja. Warto zobaczyć. Polecamy.
Łukaszowcy
Grupa malarska z warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych powstała w 1925 roku jako Bractwo świętego Łukasza. Święty Łukasz jest patronem malarzy, grafików, introligatorów, rzeźbiarzy, złotników. Organizacja pracy malarzy na sposób obowiązujący w cechu, gdzie każdy jest wyspecjalizowany w malowaniu kilku elementów, powinna znacznie przyspieszyć pracę. Żartowano wtedy, że większość prowadzi dyskusje i rozważania, a pracuje zazwyczaj jeden przy sztalugach. Wśród artystów rozmowy i rozważania są zdecydowanie ważniejszym etapem tworzenia dzieł od samego nanoszenia farby. O Łukaszowcach przeczytacie więcej https://culture.pl/pl/tworca/bractwo-sw-lukasza
Ossolineum, plany wystawiennicze
Sporo będzie się działo w najbliższym czasie w Ossolineum. Do wakacji przewidziany jest cykl wydarzeń, które mogą zainteresować wszystkie grupy wiekowe. Oprócz wystawy „Łukaszowcy. Nowy Jork ‘39” odbędzie się także wydarzenia towarzyszące jak na przykład zatytułowane „Obrazy historii. Rozmowy w Ossolineum”. Odzyskiwanie zagrabionych w czasie działań wojennych dzieł sztuki jest prowadzone przez placówki muzealne i ministerstwo. Co jakiś czas dowiadujemy się, że do kraju powrócił obraz czy rzeźba, odzyskane z aukcji. A ile jeszcze jest w prywatnych rękach cennych przedmiotów zrabowanych z polskich dworów przez nadgorliwych pracowników aparatu państwa? Rozmowy będą prowadzone w środy o godzinie 17:00.
Tydzień bibliotek. Złote warsztaty
Złocenia w pracy introligatora były od dawna. Podnosiły walory estetyczne oprawy. Odciskane za pomocą stempli wzoru na skórzanych oprawach były standardem w zasobnych bibliotekach. Na te warsztaty 15 maja obowiązują zapisy. informacja@ossolineum.pl
„Przemiany i transmutacje”
Muzeum Książąt Lubomirskich zaprasza ciekawą wystawę o alchemii, przemianach i cykliczności zjawisk przyrodniczych. Podobno będzie można zobaczyć, co Pieter Bruegel miał na ten temat do powiedzenia. Ta wystawa będzie dostępna od 18 maja do 19 czerwca.
Noc muzeów już 20 maja
Do Ossolineum na dziedziniec ostatnie wejście o 23:30.
„Bractwo młodych artystów” 16:00 do 17:30
Muzeum Pana Tadeusza, grupy 15-osobowe, ostatnie wejście o 23:00
Do wydarzeń związanych z Nocą Muzeów jeszcze powrócimy.
Ważnym wydarzeniem będzie wystawa planszowa w ogrodzie o 200 latach działalności Muzeum Książąt Lubomirskich. W 1823 roku została podpisana umowa pomiędzy Józefem Maksymilianem hrabią Ossolińskim i Henrykiem księciem Lubomirskim z Przeworska o utworzeniu wspólnego przedsięwzięcia. I ta rocznica będzie uroczyście obchodzona.
Dużo będzie się działo, zatem przybywajcie tłumnie i podziwiajcie.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
- Masowe wymieranie zwierząt - 27 października, 2024
- Gobeliny z Branic - 6 października, 2024
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024