„Lunana. Szkoła na końcu świata” przeurocza historia i kandydat do Oskara. W kinach od 13 stycznia [ZWIASTUN]
„Lunana. Szkoła na końcu świata” to piękne górskie krajobrazy, muzyka i subtelne poczucie humoru, a także przeurocza historia o poszukiwaniu szczęścia i swojego miejsca na ziemi. Te wszystkie rzeczy na pewno przełożyły się na popularność filmu na całym świecie i pierwszą w historii Bhutanu nominację do Oscara, a także zdobycie kilkunastu nagród publiczności na festiwalach filmowych.
Materiał reklamowy Aurora Films
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
„Lunana. Szkoła na końcu świata” – fenomen
„Lunana. Szkoła na końcu świata” łączy w sobie ujmującą pogodę ducha z przenikliwością spojrzenia na mało znane nam rejony świata. Pochodzący z Bhutanu, znany fotograf Pawo Choyning Dorji, nakręcił film będący afirmacją prostego życia w zgodzie z prawami natury. Nic więc dziwnego, że „Lunana. Szkoła na końcu świata” powstała w Bhutanie, czyli najszczęśliwszym kraju na świecie, podbija serca publiczności na festiwalach filmowych całego świata i była w tym roku nominowana do Oscara.
„Lunana. Szkoła na końcu świata” – fabuła
Mieszkający w stolicy Bhutanu Ugyen ma jasno sprecyzowany plan na życie. Mężczyzna marzy o karierze piosenkarza i w tym celu planuje wyjechać do Australii. Zanim jednak będzie mógł to zrobić, musi odbyć ostatni rok rządowej służby nauczycielskiej.
Decyzją przełożonych trafia do najbardziej odległej wiejskiej szkoły. Położone na wysokości pięciu tysięcy metrów miejsce nie ma nic wspólnego z wygodnym życiem, jakie do tej pory prowadził. Nie ma tam elektryczności, brakuje jakichkolwiek materiałów edukacyjnych, a w klasie, w której ma prowadzić zajęcia, obok swoich podopiecznych spotkać może… yaka.
Choć początkowo Ugyen chce jak najszybciej stamtąd uciec, zaangażowanie młodych uczniów, ale też serdeczność i niesamowita siła mieszkańców wioski sprawiają, że zaczyna zmieniać opinie o tym wyjątkowym miejscu.
Pawo Choyning Dorji. Reżyser
Reżyser filmu „Lunana. Szkoła na końcu świata” Pawo Choyning Dorji urodził się w 1983 roku w Darjeeling w Indiach. Ten bhutański fotograf, reżyser, autor kilku książek fotograficznych od zawsze promował swój kraj pokazując zachodniemu światu, że Bhutan to faktycznie najszczęśliwsze miejsce na świecie.
Jego zdjęcia publikowane były w takich magazynach i gazetach, jak „LIFE”, „Esquire”, „VICE” czy „The Wall Street Journal”. Przygodę w kinem rozpoczął jako asystent Khyentse Norbu przy jego filmie „Vara – A Blessing”. W 2016 roku wyprodukował docenioną na festiwalu w Toronto bhutańską fabułę „Hema Hema – King me a song while I wait”. Nominowana do Oscara „Lunana. Szkoła na końcu świata” to jego reżyserski debiut.
„LUNANA. Szkoła na końcu świata” ZWIASTUN
Film „LUNANA. Szkoła na końcu świata” w kinach w całej Polsce od 13 stycznia 2023 r.
Cykl – Kino dla seniora
Cykl promujący kinematografię wśród seniorów to inicjatywa Gazety Senior oraz Aurora Films. Chcemy w ten sposób wyróżnić widzów powyżej 60 roku życia, którzy są świadomymi i wrażliwymi odbiorcami sztuki filmowej.
Kino dla seniora – konkursy
W ramach Kina dla senior organizujemy konkursy, w którym można zdobyć podwójne zaproszenie na polecane produkcje do Kina we Wrocławiu. Zachęcamy do śledzenia portalu GazetaSenior.pl i Facebooka.
Artykuł Partnerski
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera