Miażdżyca u osób w starszym wieku: co wiemy o tym schorzeniu?

Miażdżyca u osób w starszym wieku: co wiemy o tym schorzeniu?

Miażdżyca, nazywana popularnie arteriosklerozą, jest chorobą przewlekłą i podstępną. Rozpoczyna się już u nastolatków, jednak najczęściej objawy występują dopiero u osób po 50 roku życia. Nieleczone schorzenie grozi poważnymi powikłaniami, takimi jak udar mózgu, zawał serca, a nawet impotencja. Jak rozpoznać i leczyć miażdżycę? Czy można jej zapobiegać?

Czym jest miażdżyca?

Reklama Reklama Amplifon

Wątroba każdego dnia produkuje cholesterol. Jest to wiązek tłuszczowy niezbędny do wydzielania hormonów i dobrego trawienia, a także produkcji i przyswajania witaminy D. Cholesterol dostarczany jest także wraz z pożywieniem. Jeżeli we krwi występuje jego go nadmiar, odkłada się on w postaci blaszki miażdżycowej na ścianach tętnic. Złogi powstają, gdy we krwi jest zbyt dużo cholesterolu o niskiej gęstości LDL. Powoduje to, że tętnice stają się usztywnione i zawężone. Najczęściej dotyczy to tętnic wieńcowych serca, szyjnych oraz biodrowych. Cholesterol przenika do ścian naczyń krwionośnych. Pojawia się przewlekły proces zapalny. Może dojść do uszkodzenia śródbłonka, co prowadzi do zakrzepicy. Nagłe pęknięcie blaszki miażdżycowej może skutkować całkowitym zamknięciem przepływu krwi, a w konsekwencji rozległym udarem oraz ostrym niedokrwieniem.

Reklama Reklama MultiSport

Jakie są objawy miażdżycy i co im sprzyja?

Objawy zależą od rodzaju miażdżycy. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie https://optymalnewybory.pl. W przypadku miażdżycy mózgu są to niedowłady, zaburzenia widzenia, czucia, koordynacji ruchowej. Miażdżyca tętnic szyjnych objawia się zawrotami głowy, dezorientacją, przejściowymi niedowładami. Miażdżyca kończyn dolnych przejawia się skurczami i bólami ud, stóp, łydek. Skóra na nogach staje się zimna i blada. Mogą wystąpić owrzodzenia. W przypadku miażdżycy tętnic jamy brzusznej, po posiłku pojawiają się bóle brzucha. Miażdżyca tętnic nerkowych powoduje z kolei wystąpienie ciężkiego nadciśnienia i prowadzi do niewydolności nerek.

Występowaniu miażdżycy sprzyja nieprawidłowa dieta, otyłość, nadwaga, cukrzyca, wysokie nadciśnienie, zbyt wysoki cholesterol LDL, obniżony cholesterol HDL, długotrwały stres, brak aktywności fizycznej, obciążenie genetyczne, a także wiek powyżej 50 lat. U osób w starszym wieku miażdżyca jest jedną z głównych przyczyn zaburzeń neurologicznych. Może prowadzić do przewlekłego niedokrwienia mózgu i spowodować zmiany psychiczne. Zwężenia w naczyniach krwionośnych prowadzą do mikroudarów, chwiejności w czasie chodzenia, osłabienia czucia i siły w kończynach, uszkodzenia słuchu, kłopotów z pamięcią. Pojawiają się zaburzenia emocjonalne.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Profilaktyka miażdżycy

Chorobie można zapobiegać, a nawet znacznie opóźnić pojawienie się jej powikłań. Jeżeli stężenie całkowitego cholesterolu we krwi przekracza 200 mg/dl, należy zbadać frakcjecholesterolu (LDL i HDL) oraz stężenia trójglicerydów.Stężenie frakcji złego cholesterolu LDL powyżej 130 mg/dl i frakcja dobrego HDL poniżej 45 mg/dl, a trójglicerydów powyżej 200 mg/dl powinno skłonić do natychmiastowej zmiany diety. Pozwoli to na poprawienie rokowań. Należy zmniejszyć spożycie produktów zawierających nasycone kwasy tłuszczowe i zastąpić je zawierającym jedno- i wielonasycone kwasy tłuszczowe.

Konieczne jest odstawienie używek, takich jak papierosy oraz alkohol i wprowadzenie aktywnego trybu życia. W profilaktyce dużą rolę odgrywają czynniki socjoekonomiczne. Przewlekły stres, złe warunki socjalne, depresja, lęki i choroby psychiczne wpływają na rozwój miażdżycy. Dlatego bardzo ważna jest poprawa warunków socjoekonomicznych i wsparcie osób chorych.

Profilaktyka miażdżycy może w znacznym stopniu powstrzymać rozwój choroby. Osoby starsze, oprócz właściwej diagnostyki i leczenia, potrzebują wsparcia otoczenia. W połączeniu ze zmianą diety i trybu życia daje to szansę na uniknięcie poważnych powikłań.

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj również: Pomóc przy zawale serca: co musimy wiedzieć o zawale?

Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds