Na czym polega badanie RTG brzucha?
Badanie RTG brzucha stanowi jedno z klasycznych badań obrazowych jamy brzusznej. Dzięki rozwojowi technik obrazowania zdjęcie rentgenowskie brzucha ograniczone jest jedynie do kilku procedur diagnostycznych. Mimo że wskazania są ograniczone, to technika nadal wykorzystywana jest relatywnie powszechnie. Badanie robi się na ostro lub jako badanie planowane. W badaniu na ostro nie ma mowy o wcześniejszym przygotowaniu, natomiast gdy procedura wykonywana jest planowo, zalecane jest zastosowanie się do paru wskazań.
Spis Treści
RTG, czyli promienie rentgenowskie
Zjawiskiem fizycznym wykorzystywanym w celu wykonania zdjęcia rentgenowskiego jest zjawisko emitowaniu fali elektromagnetycznej o dużej energii przez lampę aparatu rentgenowskiego. Niezależnie od rodzaju urządzenia efekt emisji fali o dużej częstotliwości uzyskiwany jest przez przyłożenie wysokiego napięcia do elektrod znajdujących się w lampie.
Wyemitowane promieniowanie przechodzi przez ciało, a następnie trafia na mechanizm odbiorczy – niegdyś fizyczne płytki, w tym momencie na odbiorniki elektroniczne. Obraz powstaje fizycznie, gdy natrafia na materiał czuły na promieniowanie lub współcześnie w formie cyfrowej.
Promieniowanie rentgenowskie jest promieniowaniem jonizacyjnym, czyli potencjalnie niebezpiecznym. Współcześnie wykonywane zdjęcia nie stanowią jednak zagrożenia promieniotwórczego. Przyjęta przez ciało dawka promieniowania jest minimalna w przypadku wykonanego zdjęcia jamy brzusznej. Bezpieczeństwo badania nie zwalnia jednak z obowiązku monitorowania przyjmowanych dawek. Ścisłe monitorowanie pozwala na wykonywanie procedur medycznych i diagnostycznych bezpiecznie, bez ryzyka powikłań. Każde badanie wykonywane jest na zlecenie lekarza, nawet to wykonywane na koszt pacjenta. Osoby do lat 16 muszą ponadto stawiać się na badanie z książeczką zdrowia dziecka w celu monitorowania ilości przebytych badań.
Wskazania do badania RTG brzucha
Badanie jamy brzucha w trybie ostrym wykonywane są standardowo w dwóch przypadkach:
- Podejrzenie niedrożności przewodu pokarmowego.
- Podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego.
Badania takie wykonuje się zwykle na szpitalnym oddziale ratunkowym. Nie wymagają specjalnego przygotowania ze względu na pilną potrzebę wykonania badania. Szybka diagnoza przy pomocy fal rentgenowskich pomaga w odkryciu przyczyny objawów i zastosowania, często ratującego życie, leczenia.
Badanie brzucha przy pomocy zdjęcia rentgenowskiego w trybie planowym wykorzystuje się zwykle w przypadku sprawdzenia, czy chory jest przygotowany do badania urograficznego. Zdjęcie kontrolne wykonuje się w celu zobrazowania np. czy w jelitach badanego nie zalega gaz przysłaniający drogi moczowe badane w urografii. Przygotowanie się do tego badania jest niezbędne, usunięcie gazów z jelit jest konieczne do prawidłowego badania przepływu moczu. Sugerowane jest korzystanie z preparatów rozbijających pęcherze powietrza np. Espumisan.
Badanie urograficzne również jest badaniem wykorzystującym zdjęcia rentgenowskie. Polega na wykonaniu serii zdjęć przy podaniu specjalnego kontrastu. Pozwala na uwidocznienie dróg moczowych oraz obecnych w nich złogów przy relatywnie niskiej dawce przyjmowanego przez badanego promieniowania jonizującego.
Artykuł sponsorowany