Uwaga Seniorzy! Najnowsze metody oszustw – jak chronić swoje pieniądze i dane
W dzisiejszym cyfrowym świecie oszuści nieustannie szukają nowych sposobów na wyłudzenie naszych danych i pieniędzy. W artykule przedstawiamy najnowsze metody oszustwa, które mogą dotknąć każdego, szczególnie w sezonie wakacyjnym i podczas korzystania z internetowych usług. Bądź czujny i poinformuj swoich przyjaciół i bliskich, aby i oni mogli się chronić.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl
Spis Treści
KNF ostrzega przed oszustwami finansowymi
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) regularnie aktualizuje Listę ostrzeżeń publicznych. Na listę tę trafiają firmy, wobec których złożono zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa lub prowadzone jest wobec nich postępowanie karne. W ostatnich miesiącach lista została zaktualizowana o nowe podmioty. Przed podjęciem decyzji o współpracy z jakąkolwiek firmą finansową, zawsze sprawdź, czy oby nie znajduje się ona na liście KNF.
Wakacje to czas sprzyjający lekkomyślnemu inwestowaniu w super okazje obiecujące ponadprzeciętne zyski, z których rzekomo tylko ty i tylko teraz możesz skorzystać. Przed zainwestowaniem, nawet małej kwoty pieniędzy lub wzięciem pożyczki zawsze sprawdzajmy listę KNF i zachowujmy zdrowy rozsądek. To proste działanie może uchronić Cię przed poważnymi problemami finansowymi. Spółka Amber Gold długo przed wybuchem afery trafiła na listę KNF i nawet walczyła w sądzie o usunięcie jej z listy ostrzeżeń publicznych, mimo tego kolejne osoby, często seniorzy, powierzały jej niejednokrotnie oszczędności życia.
KNF dodał do swojej listy w przeciągu ostatnich miesięcy następujące podmioty:
- VIE FINANCE A.E.P.E.Y. SA wykorzystująca platformę internetową pod nazwą handlową Fortissio, tj. www[.]fortissio[.]com
- Nieustalone osoby działające za pośrednictwem platformy MBIEX, działającej przez stronę mbiex[.]net/pl
- Zen Bank SA
- Ascot Finance SA
- REDPINE CAPITAL LTD z siedzibą na Cyprze
- CFG Polska sp. z o.o.
- Pracownia Nowych Technologii sp. z o.o. sp.k.
- Pracownia Finansowa sp. z o.o. (aktualnie INWE sp. z o.o.)
- „Bank Gospodarczy” prowadzący działalność poprzez platformę home[.]gospodarczyb[.]com
- Intenfix – prowadzący działalność za pośrednictwem platformy internetowej INTENFIX
- Kamil Pudłowski Usługi finansowe
- Adam Kowieski
- Dariusz Nadolski
- Zuzanna Zwierzchowska
- Mart Diamonds SA z siedzibą w Warszawie
- IDI Alternatywna Spółka Inwestycyjna sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie
- Mart Diamonds Dystrybucja sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach
- MD Distribution z siedzibą w Wielkiej Brytanii
Kompletna lista w chwili publikacji tego materiału obejmowała aż 616 podmiotów. Aktualną listę KNF sprawdzisz na stronie Komisji Nadzoru Finansowego TUTAJ. Na stronie internetowej KNF znajdziesz także linki do ostrzeżeń międzynarodowych organizacji oraz zagranicznych organów nadzoru.
Pamiętajmy jednak, że brak podmiotu na liście ostrzeżeń publicznych KNF nie zwalnia nas z obowiązku sprawdzenia go w wiarygodnych źródłach informacji i nie daje gwarancji, że oferta jest uczciwa.
Zobacz również: Bezpieczne wakacje: uważaj na oszustwa parkingowe! 6 metod na parking
Fałszywe maile z domeny GOV.pl
Co bardzo niepokoi, oszuści coraz częściej podszywają się pod oficjalne strony rządowe, ostatnio wysyłając fałszywe maile informujące o wygaśnięciu profilu zaufanego na domenie GOV.pl.
Wiadomości te wyglądają wiarygodnie, zawierają herb i kolorystykę Polski, ale można się w nich dopatrzyć subtelnych błędów, takich jak brak polskich znaków, nieprawidłowe sformułowania np. podpis „Zespól MojeRzadu”, podejrzana domena nadawcy „bluewin[.]ch”, czy przycisk prowadzący do fałszywej strony w domenie „mojego-rzadu[.]com”.
Celem tych wiadomości e-mail jest pozyskanie danych do logowania do Twojego konta w banku. Nie klikaj w przycisk „odnów profil” i nie loguj się do banku. Jeśli to zrobisz, zmień swoje dane logowania i niezwłocznie skontaktuj się ze swoim bankiem, ponieważ możesz stracić pieniądze!
Zobacz również: Oszuści podszywają się pod NFZ! Uwaga na rzekomą kartę ubezpieczenia zdrowotnego
Wyciek danych z Ticketmaster
Lato to czas festiwali, koncertów i zmagań sportowych, ale licho nie śpi. Niedawny wyciek danych z serwisu Ticketmaster naraża wielu jego klientów na ataki oszustów. Ticketmaster, gigant w sprzedaży biletów na wydarzenia kulturalne i sportowe, został zhakowany. Atak skutkował wyciekiem danych osobowych użytkowników (imię, nazwisko, adres e-mail, adres zamieszkania, nr telefonu) oraz numerów kart płatniczych i rachunków. Oszuści mogą teraz próbować wykorzystać te dane do kolejnych ataków phishingowych i spoofingowych, podszywając się pod różne instytucje, w tym banki i urzędy, wyłudzając dalsze informacje. Aby się chronić, usuń swoją kartę płatniczą z serwisu. Karty nie trzeba zastrzegać, gdyż ujawnione dane nie pozwalają na nieautoryzowane obciążenie. Jeżeli korzystaliśmy z serwisu, powinniśmy być szczególnie ostrożni przy odbieraniu podejrzanych telefonów i wiadomości.
Zobacz również: Bezpłatny numer 8080 do zgłaszania oszukańczych SMS-ów! [Jak zgłosić podejrzany SMS?]
Oszustwo „na BLIK-a”
Jeszcze do niedawna oszustwo „na wnuczka” było tym, przed którym ostrzegaliśmy w „Gazecie Senior” najczęściej. Jednak teraz, kiedy seniorzy na dobre zadomowili się w mediach społecznościowych, zaczęło dominować oszustwo „na BLIK-a”.
Metoda oszustwa „na BLIK-a” polega na wyłudzaniu kodu BLIK przez osoby podszywające się pod naszych znajomych w mediach społecznościowych. Oszustwo przebiega następująco: twój „znajomy” prosi o kod, tłumacząc, że zgubił kartę płatniczą, pieniądze, torebkę itp. Prośba o kod BLIK – pilna, aby nie pozostawiać czasu do namysłu – najczęściej jest wysyłana z profilu w mediach społecznościowych, który oszuści wcześniej przejęli. Zawsze przed podaniem kodu BLIK, zadzwoń do znajomego i upewnij się, że prośba pochodzi rzeczywiście od niego. Prosta weryfikacja pozwala uniknąć utraty pieniędzy.
Zobacz również: Jak oszukują seniorów w sieci [oszustwo na BLIK na Messengerze]. Rozmowa ze st.asp. Michałem Kawalcem
Zobacz również: Zastrzeż PESEL i zabezpiecz się przed oszustami [nowe przepisy od 1 czerwca br.]
Jeżeli interesują Cię informacje na temat nowych metod wyłudzania pieniędzy i danych od seniorów, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco! Zapisz się do Newslettera
- Kolejka do sanatorium 2025. Długość kolejki w poszczególnych województwach: aktualne dane [PRZEGLĄD] - 17 stycznia, 2025
- Wniosek o tzw. rentę wdowią: wnioski ERR i ERWD – jak i kiedy złożyć? [INSTRUKCJA] - 17 stycznia, 2025
- Dołącz do walki z ageizmem – wypełnij ankietę! - 14 stycznia, 2025