O ile podrożeje prąd i gaz? [AKTUALNE CENY GAZU I CENY PRĄDU 2023]
Wielu Seniorów zastanawia się, ile podrożeje prąd i gaz od Nowego Roku. Poznaj aktualne ceny energii elektrycznej i sposoby na jej oszczędzanie w GazetaSenior.pl.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Ceny gazu i prądu 2023 – co już wiemy?
Wiemy, że prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dla największych przedsiębiorstw sprzedających gaz na polskim rynku. Teraz czekamy z niecierpliwością, co też zobaczymy w skrzynkach pocztowych. Wprawdzie wszyscy wokół zapewniają, że ceny będą na poziomie z 2022 roku, ale jak zwykle drobiazgi czasami zamieniają obraz sprawy. W oficjalnym komunikacie, który znajdziecie Państwo na stronie URE, możemy przeczytać, że zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, cena maksymalna paliw gazowych oraz stawki opłat za świadczenie usług dystrybucji paliw gazowych nie zawierają podatku VAT, oraz podatku akcyzowego, o którym mowa w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 143, 1137, 1488, 1967, 2180 i 2236). To oznacza, że w portfelu zostanie nam trochę pieniędzy. Ile? Każdy sobie sprawdzi sam, czytając rachunki z lat ubiegłych. Jesteśmy także objęci ochroną w związku z ustawą Prawo energetyczne art. 62, który określa, dla kogo taryfy mają być stosowane. Całe szczęście, że zostały w tym artykule ustawy wymienione gospodarstwa domowe, oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Zatem możemy teraz spokojnie czekać na papierowy wykaz faktur do zapłacenia w przyszłym roku.
Ceny gazu 2023 – ile zapłacimy za gaz?
Kiedyś było łatwo, pieniądze za gaz pobierał inkasent. Teraz trudniej, ktoś wpadł na pomysł i wprowadził do rachunku mnóstwo pozycji. Opłata taka, opłata siaka i jeszcze te MWh. Gaz był w metrach sześciennych, a prąd w kilowatach. Teraz wszystko jest w megawatogodzinach. Trzeba sięgnąć do jakichś książek i przeliczyć. Dobrze, że za wodę płacimy w metrach sześciennych, chociaż zużywamy ją w litrach. Za gaz zapłacimy w 2023 roku podobnie jak w tym już mijającym. Chyba że zużyjemy więcej. My zachęcamy do oszczędzania gazu, ale bez przesady. Cena gazu dla odbiorców uprawnionych została ustalona na poziomie z 2022 roku i wynosi 200,17 zł/MWh.
Oszczędzanie gazu
Nie zawsze oszczędności przyniosą korzyści. Na przykład w spółdzielni mieszkaniowej, gdzie umowy na dostawę gazu do lokalnej kotłowni są zawierane na określoną ilość gazu na rok i tak zapłacimy za ten niezużyty. A jeśli będzie mroźna zima i zużyjemy gazu więcej, to zapłacimy wyższe ceny za ten zużyty dodatkowo. Wszystko to skomplikowane i zawiłe. Jedynym dobrym sposobem na oszczędzanie pieniędzy jest stabilne używanie przez cały okres trwania umowy z dostawcą.
Cena gazu 2023 dla przedsiębiorstw
Zdecydowanie inne ceny zostały zatwierdzone dla przedsiębiorstw. I tak dla grupy taryfowej W1-W4 cena gazu wynosi 649,92 zł/MWh. Zatem piekarnie, zakłady mięsne, mleczarnie podniosą ceny na swoje wyroby. Podrożeje także szkło i porcelana i nawozy do produkcji rolnej. Wszędzie, gdzie do produkcji używany jest gaz, będzie drożej. Ciekawe jak zostanie rozwiązany problem elektrowni gazowych, czy prąd z elektrowni gazowej będzie droższy od tego z elektrowni węglowej?
A jak z prądem w 2023?
Dla odbiorców uprawnionych, czyli gospodarstw domowych cena prądu będzie na poziomie z roku 2022 (z tymi limitami 2000 kWh na rok). Ważne jest, że stawki opłat dystrybucyjnych dla odbiorców w gospodarstwach domowych również zostały zamrożone na poziomie styczeń 2022, ale tylko do ww. limitów zużycia. Jeżeli natomiast odbiorca w gospodarstwie domowym zużyje w ciągu roku więcej energii niż wskazane limity zużycia – za każdą kilowatogodzinę (kWh) dostarczoną ponad limit będą obowiązywały stawki opłat dystrybucyjnych zgodne z nowymi zatwierdzonymi przez Prezesa URE taryfami operatorów na 2023 rok. Czyli rachunek za prąd robi się jeszcze bardziej skomplikowany. Odczujemy to pod koniec roku. Chcecie uniknąć nerwów i zastanawiania się, czy przypadkiem twój dostawca prądu nie nabija cię w butelkę — oszczędzaj i lepiej zmieść się w limicie.
Ile podrożeje prąd w 2023?
Dla ciekawych polecam lekturę decyzji dla odbiorców Tauron Dystrybucja. Tutaj link
To wspaniałe dzieło pełne wzorów i formułek. Można podziwiać pomysłowość urzędników i inżynierów. Od razu widać ogrom ich wiedzy i precyzję prawników. Przygotowanie takiej decyzji musiało trwać i na pewno kosztowało sporo. Widać ogrom urzędniczej pracy. Szacuje się, że jeśli przekroczymy limit roczny energii elektrycznej o 500 kWh, to zapłacimy miesięcznie więcej o około 80 złotych. Zatem pilnujemy licznika, bo pieniądze same wypłyną z portmonetki na rachunki za prąd.
Oszczędzanie energii elektrycznej – zapłać mniej za prąd w 2023
Seniorzy dużo czasu spędzają we własnym mieszkaniu. Oszczędzanie energii przez Seniorów wygląda inaczej niż przez osoby pracujące. Podstawą oszczędzania energii przez emeryta jest odpowiednie rozłożenie zajęć w ciągu dnia. Ważna jest także wymiana starej lodówki na taką o wysokiej klasie energetycznej. Lodówka powinna być dostosowana do potrzeb i stylu życia. Pusta lodówka zużywa więcej energii niż wypełniona po brzegi. Częste zaglądanie do lodówki to sposób na wyższe rachunki za prąd. Lodówka powinna stać w najchłodniejszym miejscu w mieszkaniu, jak najdalej od źródeł ciepła.
Urządzenia domowe, a prąd
Żelazko i odkurzacz. To następne dwa urządzenia, nad którymi warto zapanować. Warto sobie zaplanować, a może i nawet zmienić taryfę z takiej całodobowej na bardziej dostosowana do potrzeb. Warto też zajrzeć do umowy i sprawdzić na ile energii umówiliśmy się z dostawcą prądu. Pamiętajcie, umowę zawsze można lepiej dostosować do swoich potrzeb. Gdy lat przybywa, warto wypracować sobie nawyki, które posłużą nam w przyszłości. Wymiana żarówek na LED może okazać się niezbędna dla oszczędzania pieniędzy. Wyposażenie kuchni w urządzenia elektryczne i gazowe w to powielanie źródeł ciepła. Warto sprawdzić ile nas kosztuje luksus posiadania kuchenki gazowej. Może warto zmienić ją na urządzenie elektryczne? Wszystko zależy, ile gotujesz.
Przyszłość cen prądu i gazu
To kwestia roku, dwóch, gdy ceny na prąd zostaną zwolnione i emeryci przestaną płacić za prąd. Nie będzie ich stać na opłacenie rachunków przy tak wysokich cenach energii i niskich emeryturach. Dodatki energetyczne nie rozwiązują problemu. Już teraz wiadomo, że poprzez rozwój instalacji fotowoltaicznych firmy odpowiedzialne za przesyłanie prądu mają problemy. Dlatego planowane jest premiowanie za zużywanie energii elektrycznej na jednakowym poziomie przez całą dobę. Możliwe, że w przyszłości lodówki będą pracowały w trybie ciągłym, a nie tak jak teraz kiedy włączają się co kilkanaście minut. To wszystko to jak wróżenie z fusów. Rząd już przygotowuje nas do drakońskich podwyżek i umieszcza instrukcje jak oszczędzać energię tutaj link
Ja już wiem, że pomimo zamrożenia cen prądu zapłacę więcej o 40 złotych (7%) w pierwszym półroczu. Jednak w przyszłości jest pewne, ceny energii bez względu czy to jest prąd, gaz, węgiel, ropopochodne czy ciepło z pompy ciepła będą rosły w szybkim tempie. Czy kąpiel w wannie będzie luksusem? Oby nie.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
- Masowe wymieranie zwierząt - 27 października, 2024
- Gobeliny z Branic - 6 października, 2024
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024