Obrazy trzymam pod łóżkiem
„50+ czyli pół wieku twórczości Miry” to tytuł nowej wystawy w Galerii Miejskiej we Wrocławiu.
Na początku działalności artystycznej, w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, Mira Żelechower- Aleksiun była związana z wrocławskim Kalamburem. Sławę wśród plastyków i krytyków przyniosły jej prace prezentowane w Przeglądzie Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie i Wystawie Grupy Realistów w Warszawie.
Po pierwszej wizycie w Izraelu zafascynowała się Talmudem, Torą i opowieściami z Midraszy. Zanurzyła się w twórczości Bruno Schulza, zaangażowała się we wrocławską Dzielnicę Czterech Wyznań. Im więcej poznaje, tym więcej chce opowiedzieć i opowiada barwnie, szczerze, wprost. Jak każda babcia jest zafascynowana przekazywaniem swoich doświadczeń wnukom i obawia się, czy zdąży opowiedzieć wszystko tak, jakby chciała, żeby było zrozumiane. Przy okazji i widzom oglądającym jej opowieści przekazuje to, co w starych księgach zostało zapisane i jest czytane od tysiąca lat. I ważne jest słowo, i ważne są barwy, a najważniejsze żeby obrazy były uważnie oglądane. Linijka po linijce, wers po wersie, bo wszystko w nich istotne.
Wystawa jest retrospektywna. Widzowie znajdą znane prace z lat siedemdziesiątych Portret w kuchni z 1967, Album rodzinny z 1973, Geometria rodzinna z 1977, Piknik z 1979 w technice olejnej. Akrylowe obrazy z początkowych lat dwudziestego pierwszego wieku, pokazujące zafascynowanie pismem, słowem i opowieściami religijnymi, rozwieszone gęsto na ścianie. Zamalowane płótna nie mają ram, jedynie dwa drewniane pręty powodują rozpięcie na ścianie niczym zwoje świętych pism. Ostatnie obrazy z cyklu Rut. Za zasłoną to już ostatnie dokonania artystki z 2015 roku.
Wystawie towarzyszy katalog z tekstami Mirosława Jasińskiego i Kamy Wróbel.
Obrazy będą prezentowane w Galerii Miejskiej we Wrocławiu do 28 kwietnia 2016 roku. Wstęp wolny.
A dlaczego artystka trzyma obrazy pod łóżkiem? Tego nie wiemy, ale tak twierdzi Pani Mira Żelechower- Aleksiun, więc nie mamy prawa negować tego oświadczenia. Na pytanie co wisi na ścianach, też szczerze odpowiadała, że głównie to mąż decyduje, co i gdzie należy zawiesić w mieszkaniu. Warto zajrzeć do Galerii, zdjęcia nie oddają wszystkiego.
Tekst i zdjęcia: Jerzy Dudzik
- #AgeizmKrzywdzi! Powiedz NIE dyskryminacji i zawalcz o równe prawa seniorów - 14 stycznia, 2025
- „Gazeta Senior” – styczeń 2025 [01/2025]: Sprawdź, co w numerze! - 18 grudnia, 2024
- Znany aktor Henryk Gołębiewski ofiarą scamu! Jak seniorzy mogą ustrzec się przed internetowym oszustwem? - 16 grudnia, 2024