Ogród seniora – jak skutecznie i łatwo stworzyć mały ogródek?

Ogród seniora – jak skutecznie i łatwo stworzyć mały ogródek?

Własnoręcznie wyhodowane rośliny to nie tylko powód do ogromnej dumy, ale także szansa na dostarczenie swojemu organizmowi zdrowych składników odżywczych. Starannie wypielęgnowane grządki obradzają bowiem w plony, które pozbawione są alergizujących substancji. Nic więc dziwnego, że smakują (dużo!) lepiej, niż produkty kupowane w popularnych supermarketach.

Dodatkowo ogród to idealna przestrzeń do aktywności, przebywania na świeżym powietrzu, rozwijania hobby, które realizować można na emeryturze. Tylko jak w łatwy i tani sposób wyhodować imponujące rośliny? Czego się wystrzegać i na co zwrócić uwagę podczas pierwszych, zaplanowanych prac ogrodniczych?

Materiał reklamowy wPolu.pl

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Dlaczego warto?

Od wielu lat prowadzone są debaty nad jakością sprzedawanych warzyw i owoców w supermarketach. Komisja Europejska przeprowadziła szereg badań, których rezultaty zdecydowanie nie zadowolą miłośników słodkich i soczystych śliwek, gruszek czy pomidorów. Tak oto np. warzywa i owoce pochodzące z Belgii miały ponad 36% substancji toksycznych. Polska w tym niechlubnym rankingu zajęła 12. miejsce, z wynikiem 16%.  Co prawda Unia Europejska przekonuje, że wyniki te poprawią się do 2030 roku, ale raport Pesticide Action Network zasygnalizował, że… nie widać zmian w tym obszarze.

Oczywiście stosowanie środków ochrony roślin jest niezbędne do tego, aby cieszyć się zdrowymi i bujnymi plonami. Ważne jednak jest, aby przestrzegać przy tym norm oraz zasad bezpieczeństwa, które nie zaburzą naturalnych warunków środowiskowych.

Jedzenie warzyw i owoców niewiadomego pochodzenia i z dodatkiem wspomnianych już substancji toksycznych może skutkować dużymi problemami zdrowotnymi. Na ich czele są alergie pokarmowe i skórne, a także problemy krążeniowe i pokarmowe. Szczególnie narażone na nie są oczywiście osoby starsze, których organizm w naturalny sposób np. wytwarza mniej soku żołądkowego, obniżając tym samym sprawność motoryczną przewodu pokarmowego.

Krok 1: przygotuj miejsce

Ogród wymaga cierpliwości i wieloetapowej pracy. Perspektywa wielogodzinnego koszenia czy noszenia ciężkiego sprzętu, zdecydowanie nie schlebia Twoim ograniczeniom ruchowym. Nie biegnij więc „z motyką na słońce”, tworząc obszerny ogród, który wymagać będzie złożonych prac.

Wybierz na początek niewielką przestrzeń, w której przygotujesz drewniane, większe skrzynki lub wydzielisz pojedyncze grządki. Postaraj się, aby te były ulokowane nieco wyżej — np. 60 cm nad gruntem, dzięki czemu schylanie będzie mniej uciążliwe dla odcinka lędźwiowego. Nieopodal swojego ogrodu przygotuj skrzynię z niezbędnymi narzędziami oraz niewielkie siedzisko do odpoczynku i relaksu blisko natury.

Krok 2: wybierz nasiona

Na początek zdecydowanie lepiej jest wybrać zaledwie kilka gatunków warzyw i owoców, aby przekonać się na własnej skórze, jak wyglądają poszczególne prace ogrodnicze. Nasiona dobierz pod swoje umiejętności, możliwości oraz upodobania.

Na rynku dostępne są nasiona:

  • BIO, które przeznacza się do upraw ekologicznych i które posiadają certyfikaty, potwierdzające pozyskiwanie z plantacji wolnych od szkodliwych substancji.
  • F1, czyli produkt heterozyjny. Oznaczenie to symbolizuje skrzyżowanie ze sobą wielu nasion o konkretnych, pożądanych cechach. Pozbawione są GMO. Doskonała propozycja do tworzenia jednosezonowego zbioru – niestety warzywa w kolejnym pokoleniu nie mają już tak cennych walorów smakowych.
  • Otoczkowane, czyli pokryte otoczką, składającą się z np. glinki czy dolomitu. Ta specjalna osłonka zapewnia lepsze i szybsze kiełkowanie nasion, które są cięższe i łatwiejsze w wysiewie.
  • Na taśmie – typ nasion, które umieszcza się na biodegradowalnej taśmie z celulozy. Niezwykle łatwy sposób do tworzenia równych grządek, bez potrzeby schylania się i wstawania na każdym etapie wysiewu.
  • Zaprawiane – czyli nasiona obsypane środkami ochronnymi, zabezpieczającymi przed atakiem chorób. Odgórnie posiadają już dobrane substancje i nawozy, ułatwiając tym samym późniejszą pielęgnację. Należy je siać w gumowych rękawiczkach i z zachowaniem środków ostrożności.

Dla początkujących, starszych ogrodników, zdecydowanie najłatwiejszy w pielęgnacji będzie zielnik. To w nim zasadzić można szczypior, bazylię, miętę lub rozmaryn, który urzeknie intensywnością zapachów. Zielniki zwykle przybierają formę kilkustopniowych doniczek, które postawić można zarówno na zewnątrz, jak i na parapecie w kuchni.

Alternatywą dla nich są grządki pełne warzyw. W dużych, drewnianych doniczkach, które tworzą rzędy, warto zasadzić najpowszechniejsze i najczęściej używane rośliny. Mierz siły na zamiary – na początku lepiej jest postawić na mniejszą różnorodność, zwiększając przy tym szansę na pierwsze, udane zbiory.

Rekomendujemy tym samym, aby w ogrodzie pojawiły się np.:

  • Pietruszka korzeniowa – „Cukrowa”, będąca odmianą wysiewaną w marcu lub kwietniu, „Gazela”, która doskonale sprawdza się do spożywania i przechowywania, albo „Lenka”, którą wysiewa się w marcu lub listopadzie. Ta ostatnia jest bardzo plenna i słodkawa w smaku.
  • Burak ćwikłowy – np. odmiana „Action”, wyróżniająca się bardzo dobrym smakiem lub „Wodan”, który szybko rośnie i można go zasadzić już w kwietniu.
  • Ogórki – np. odmiana „Cezar”, która świetnie nadaje się do kiszenia lub konserwowania, „Izyd”, który rośnie aż do późnej jesieni lub „Polan” – niezwykle popularny w polskim klimacie.
  • Pomidory – np. „Bawole serce”, które uważane są za najsmaczniejsze pomidory malinowe lub „Faworyt”, który ma cienką skórkę i doskonale się przechowuje.

Krok 3: zadbaj o właściwą pielęgnację

Mitem jest, że środki ochrony roślin są toksyczne i szkodliwe dla roślin i ludzkiego organizmu. Tak naprawdę substancje te mają wspierać i pomagać roślinom, w np. zwalczaniu innych, niepożądanych roślin, chorób lub grzybów. Zawarte w nich składniki regulują wzrost plonów, poprawiają procesy biologiczne i sprawiają, że pielęgnowane warzywa są soczyste i zdrowe. W ich wyborze oczywiście ważne jest, aby kierować się konkretnymi potrzebami swoich roślin oraz najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Unikaj substancji niewiadomego pochodzenia, a środki kupuj wyłącznie w zaufanych miejscach – np. wPolu.pl. Dokładnie czytaj etykiety zamieszczone na produkcie, a zużyte opakowania oddawaj do sklepu, który uczestniczy w Systemie PSOR.

Uwaga! Nie wszystkie substancje biologicznie czynne są dozwolone w Polsce. Przykładowo więc zakazane jest stosowanie substancji z arsenem, rtęcią, a także aladryną, DDT czy permetryną.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

ROD (Rodzinne Ogródki Działkowe). Zakup rekreacyjnego ogródka działkowego [ceny, formalności, zasady]

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds