Operacja zaćmy – co warto o niej wiedzieć?

Operacja zaćmy – co warto o niej wiedzieć?

Zaćma wciąż pozostaje główną przyczyną utraty wzroku na świecie. Na szczęście społeczna świadomość rośnie i coraz więcej osób wie, że schorzenie to można skutecznie leczyć. A czy Ty słyszałeś już o operacji zaćmy? Poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące tej choroby.

Na czym polega zaćma?

Zaćma, zwana inaczej kataraktą, to schorzenie dotyczące soczewki – tej naturalnej, którą każdy z nas ma we wnętrzu oka. Ta malutka struktura wykonuje dla nas bardzo ważną pracę – skupia wiązki światła z otaczającego świata i pomaga ogniskować je na siatkówce. Dzięki temu umożliwia nam akomodację, czyli „łapanie ostrości”. Krótko mówiąc: jest niezbędna, aby widzieć. Schorzenie, które nazywamy zaćmą, polega na utracie przejrzystości soczewki. Dochodzi do zmętnienia, które zaburza jej funkcjonowanie i powoduje objawy takie jak:

  • spadek ostrości wzroku;
  • przymglenie obrazu;
  • pogorszenie widzenia w słabym oświetleniu;
  • światłowstręt;
  • gorsza ocena głębi i odległości.

Niestety, nieleczona zaćma może prowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem, a w końcu do całkowitej jego utraty.

Jak można leczyć zaćmę?

Zaćma należy do bardzo wąskiego grona schorzeń, w przypadku których istnieje tylko jeden sposób leczenia. Jeden, ale za to w pełni skuteczny. Operacja zaćmy – bo o niej mowa – to procedura, która polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową – w postaci przyjaznego dla organizmu implantu. Choć w pierwszej chwili może się wydawać, że to skomplikowany i bardzo poważny zabieg, okazuje się, że nic bardziej mylnego – operacja taka jest jedną z najprostszych i najczęściej wykonywanych procedur okulistycznych na świecie. Dzięki temu pacjent odzyskuje dobry wzrok, a choroba zostaje nie tylko zatrzymana, ale i dosłownie usunięta z organizmu!

Jak przebiega operacja zaćmy?

Zabieg usuwania zaćmy najczęściej stosowaną techniką fakoemulsyfikacji jest:

  • krótki – trwa ok. 15-20 minut;
  • bezpieczny – ryzyko ewentualnych powikłań jest bardzo małe;
  • zupełnie bezbolesny – dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia pacjent nie czuje bólu;
  • wykonywany ambulatoryjnie – jeszcze w tym samym dniu można wrócić do domu.

Na początku lekarz robi niewielkie, około 2-milimetrowe nacięcie. Następnie wprowadza specjalne urządzenie, które przy pomocy ultradźwięków kruszy starą soczewkę – w tej postaci łatwiej ją usunąć. Jej resztki są teraz delikatnie wyjmowane z torebki, w której się znajdowała, a w to samo miejsce wstawia się nową soczewkę. Na koniec pozostaje zabezpieczenie miejsca nacięcia – i zaćma staje się przeszłością!

Jedną z klinik, w których możesz poddać się takiemu zabiegowi jest Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica.

Czy po operacji zaćmy będę jeszcze potrzebować okularów?

Tak naprawdę zależy to od Ciebie! Widzenie po operacji zaćmy jest znacznie lepsze od tego sprzed zabiegu – mimo że z powodu utraty naturalnej soczewki oko traci zdolność akomodacji. Ostateczny efekt zależy od implantów, na jakie się zdecydujemy. Jest kilka rodzajów soczewek, które można zastosować. Warto dobrze je poznać, ponieważ chodzi przecież o to, żeby były dla nas wygodne i praktyczne. Wybierając mamy wpływ na kilka istotnych kwestii:

  • Czy soczewka ma być jedno- czy wieloogniskowa – implanty jednoogniskowe pozwalają widzieć ostro do jednej z odległości – do dali lub do bliży. Do drugiej odległości potrzebne będą okulary. Znacznie częściej wybierana jest opcja soczewki ustawionej do dali. Pacjent powinien zaopatrzyć się wtedy w okulary do patrzenia z bliska, popularnie nazywane szkłami „do czytania”. Z kolei soczewki wieloogniskowe pozwalają na ostre widzenie i do bliży i do dali, więc po ich zastosowaniu żadne okulary nie są już potrzebne.
  • Czy ma mieć konstrukcję toryczną lub asferyczną – soczewki toryczne umożliwiają dodatkowo korekcję astygmatyzmu, a asferyczne eliminują wrażenie aureoli wokół źródeł światła.
  • Czy chcemy zastosować filtr światła niebieskiego – filtr ten zwiększa ochronę przed promieniowaniem UV – nawet w mniej słoneczne dni! Do tego zmniejsza ryzyko wystąpienia w przyszłości zwyrodnienia plamki żółtej.

Czy mogę usiąść za kierownicą po zabiegu na zaćmę?

Bezpośrednio po przeprowadzonym zabiegu oczy potrzebują trochę czasu na pełne zagojenie się. Z tego powodu prowadzenie samochodu po operacji zaćmy jest możliwe, ale dopiero gdy nasz wzrok odzyska pełnię swojej sprawności. Najczęściej zajmuje to ok. kilkunastu dni. Do kliniki najlepiej przyjechać osobą towarzyszącą, która po zabiegu zawiezie nas do domu.

Jak można uniknąć zaćmy?

Profilaktyka zaćmy nie jest trudna. To kilka prostych zasad, które pomogą ograniczyć ryzyko wystąpienia choroby. 100% pewności, że się nie pojawi nigdy mieć nie będziemy, ale możemy znacząco zwiększyć szansę na uniknięcie katarakty. O czym więc warto pamiętać?

  • o rzuceniu palenia;
  • o zdrowej diecie – więcej błonnika, witamin, przeciwutleniaczy; mniej tłuszczów nasyconych, cukrów prostych;
  • o regularnej aktywności fizycznej;
  • o właściwej higienie pracy – podczas korzystania z komputera, tabletu czy smartfona oczy potrzebują krótkiego odpoczynku, najlepiej co 20-30 minut;
  • o ochronie oczu przed promieniowaniem UV poprzez stosowanie okularów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem;
  • o dbaniu o zdrowie – niektóre choroby przewlekłe (np. cukrzyca) zwiększają ryzyko wystąpienia zaćmy.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds