Organowe lato 2023 we Wrocławiu

Organowe lato 2023 we Wrocławiu

Słynne są koncerty w Oliwie. Czy wrocławskie organowe lato 2023 będzie ciekawsze?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Non Sola Scripta

Niezmiennie po raz trzydziesty, jubileuszowy, rozpocznie się w pierwszy weekend lipca 2023 roku festiwal organowy. W wyjątkowym kościele. Na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu w kolegiacie świętego Krzyża już 2 lipca zacznie się organowy festiwal Non Sola Scripta. Instrument może nie jest najwyższej klasy, bo posiada zaledwie 48 głosów, ale za to festiwal zaskakuje różnorodnością repertuaru. Przeczytajcie program pierwszego koncertu tutaj link . Surowe gotyckie wnętrza, organy i kwintet instrumentów dętych, albo hiszpańska gitara. Jesteście już zachęceni?
Programy kolejnych koncertów znajdziecie tutaj link.
Koncerty w każdą niedzielę od 2 lipca aż do 27 sierpnia o 19:00. Organizatorem koncertów organowych jest Strefa Kultury Wrocław.

Reklama Reklama MultiSport

Kolegiata

Książę Henryk Probus zarządził, że kościół ten powstanie jako wotum za udane zakończenie sporu z biskupem wrocławskim Tomaszem II o dobra materialne i władzę. Trochę zbrojnie, trochę dyplomatycznie przekonywał biskupa do swoich racji. Książę spór zakończył i wtedy uposażył dodatkowo biskupstwo w kolejne dobra oraz zbudował kolegiatę. W kolegiacie po śmierci księcia została ustawiona tumba z pełnowymiarowym wizerunkiem księcia, Tumba przetrwała przez wieki, przetrwała zniszczenia Wrocławia podczas drugiej wojny światowej i teraz jest chroniona w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Oczywiście przedwojenne wyposażenie kolegiaty możemy oglądać tylko na starych pocztówkach.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Mikołaj Kopernik

To z tym kościołem we Wrocławiu był związany Mikołaj Kopernik, był tutaj kanonikiem. To w tym kościele od 1596 roku kanonik Andrzej Bogurski dokonał zapisu, by po wsze czasy głoszono tutaj kazania po polsku. I były do 1919 roku. Ten rok został ogłoszony przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej rokiem Kopernika. Kiedy będziecie zdążali na koncert organowy, to sobie pomyślcie, sześćset lat minęło, a my wciąż nie mamy odpowiednich słów na określenie wschodów słońca i wschodów księżyca. Chociaż wyglądają dla nas ziemian tak samo, to jednak jest różnica w relacjach astronomicznych. Niektórzy, lepiej wykształceni, mówią „pozorny ruch słońca”. Jednak w powszechnej świadomości …

Reklama Reklama książki Pod Gruzami Azowstalu

Urbansky

Przed kościołem stoi wybitnej urody monumentalna rzeźba dłuta Johanna Georga Urbansky’ego. Ten rzeźbiarz, Czech z urodzenia, Wrocławianin z wyboru zasłużył się dla miasta i regionu wybitnymi dziełami. Obecnie jest otwarta czasowa wystawa w Muzeum Narodowym prezentująca dokonania mistrza. Rzeźba przedstawia Jana Nepomucena, świętego, który po zatargu z królem Wacławem IV Luksemburskim stracił życie w nurtach Wełtawy. Ważne jest te pięć gwiazd w aureoli świętego. Na terenach zarządzanych przez Czechów nepomuków sporo. W pobliżu cieków wodnych stawiano figury, by zabezpieczyć dobytek przed powodzią.

W Elżbiecie

Ruszają wakacyjne koncerty organowe w bazylice św. Elżbiety. W lipcu i sierpniu posłuchamy młodych polskich artystów na odbudowanych po 46 latach organach Michaela Englera. Wstęp jest bezpłatny. Sprawdźcie program letnich koncertów organowych w bazylice św. Elżbiety.

Koncerty organowe w lipcu i sierpniu 2023

Latem na organach Michaela Englera zagrają (w cyklu „Młodzi mistrzowie”) przede wszystkim młodzi organmistrzowie (już od piątku 30 czerwca).

Ale dla słuchaczy zaplanowano jeszcze w bazylice św. Elżbiety dodatkowe trzy koncerty wzbogacone o występy chóru oraz orkiestr. Wszystkie pod wspólnym tytułem „Wrocławianie śpiewają”.  Nie musimy odbierać wejściówek, wystarczy przyjść do kościoła.

Kino organowe w NFM

Także w Narodowym Forum Muzyki można posłuchać muzyki organowej. W czasach kina niemego to właśnie na organach grano w salach kinowych. Organy kinowe zapewniały lepszy dźwięk od pianina.  Zwykle miały do 14 głosów. Te w NFM to prawdziwie koncertowy instrument. Mają 80 głosów i 4700 piszczałek. To wspaniałe przeżycie muzyczne posłuchać takiego instrumentu w czasie gdy na ekranie czytamy napisy i oglądamy na przykład film „Marynarz na dnie morza” z 1924 roku Bustera Keatona.

Organowe lato we Wrocławiu jest naprawdę bardzo różnorodne. Jest w czym wybierać!

Ojcowie Kościoła Zachodniego z wrocławskiej katedry [WYSTAWA]

 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds