Organy w bazylice św. Elżbiety zostały odbudowane. Mówiono o nich „Głos Śląska”
„Głos Śląska”, tak przez wieki nazywano wspaniałe dzieło organmistrza Michaela Englera. Pożar 1976 roku strawił organy i większą część wyposażenia kościoła.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Pożar
Pożar kościoła Elżbiety Węgierskiej, zwanego też Garnizonowym, trwał kilka godzin i doszczętnie zniszczył ważny historycznie wrocławski kościół. Tutaj link możecie zobaczyć zdjęcia z pożaru. Niewiele udało się uratować sprzętów. Ówczesne władze podjęły decyzję o odbudowie fary. Remont trwał wiele lat, niemal jak w średniowieczu. Co jakiś czas lokalne media informowały o zakończeniu kolejnego remont Elżbiety. Prace budowlane przy kościele trwają właściwie nieprzerwanie do dziś. Teraz świątynia odzyskała odbudowane organy. A jesienią ubiegłego roku wróciły na hełm wieży złocone kule.
Organy „Głos Śląska”
Firma Michaela Englera zbudowała organy dla kilku śląskich kościołów. Między innymi w Krzeszowie. Jednak to wrocławskie uchodziły za najwspanialsze. Teraz po kompletnej rekonstrukcji możecie zobaczyć dlaczego.
Dwa dni będzie trwało święto z okazji oddania do powszechnego użytku odbudowanego instrumentu. 27 stycznia władze wojskowe, miejskie, po oficjalnych przemówieniach wysłuchają koncertu w wykonaniu Lorenzo Ghielmiego, wybitnego włoskiego organisty. Z towarzyszeniem chóru Narodowego Forum Muzyki, wykonane zostanie „Te Deum”, autorstwa prof. Wojciecha Widłaka, skomponowane specjalnie na tę okazję. Chętni będą mogli na żywo oglądać transmisję z uroczystości od godziny 16:00 online na www.wroclaw.pl.
Drugi dzień uroczystości to koncert dla Wrocławian. Wejściówki w bardzo ograniczonej ilości były do zdobycia przez zaledwie godzinę. Chociaż panuje zaraza, nie brakowało chętnych i niecierpliwych, by zobaczyć i posłuchać koncertu na żywo w kościele. Jeśli muzyka organowa jest wam bliska, to możecie obejrzeć wydarzenie na stronie miejskiej lub na Facebooku, 28 stycznia o godzinie 19:00. Na stronie parafii można wyczytać, że są planowane koncerty w lutym. Jednak pandemia może wszystko zmienić.
Letnie koncerty
Jeśli zostaną zrealizowane plany, to instrument będzie wykorzystywany do letnich festiwali organowych i koncertów. Poczekamy do lata, zobaczymy. Melomani cieszą się, że będzie konkurencja dla organowych wydarzeń w Narodowym Forum Muzyki. Pełen przepychu barok cieszy oko zawsze, szczególnie tak blisko Rynku. Koncerty organowe w wielu miejscach w Polsce są dużą atrakcją turystyczną.
Słynne organy „Głos Śląska” błyszczą złotem i brzmią wspaniale. Potrzeba jeszcze trochę czasu by dekoracje nabrały delikatnej patyny, a mechanizmy lekko się wytarły. Instrument, jak wino, wymaga czasu, by nabrać swojego charakteru.
Świątynia powstała na początku XIV w., w 1525 r. był to pierwszy na Śląsku kościół przejęty przez ewangelików. W ręce katolików wrócił w 1946 r., gdy ustanowiono go kościołem garnizonowym dla Wrocławia. Tutaj przeczytacie więcej o kościele i jego losach.
Z dachu Renomy
Kiedy oglądasz z parkingu na dachu Renomy panoramę Wrocławia, to pozostaje pewien niedosyt. Właściwie wszystkie kościoły odzyskały swój wygląd oprócz Mari Magdaleny. Trochę rażą tymczasowe daszki na wieżach w miejscu, gdzie niegdyś piętrzyły się barokowe hełmy i iglice. Zmieniają się religie i wyznania, zdarzają się pożary i remonty, ale to wieże kościołów oddają charakter miasta.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
- Masowe wymieranie zwierząt - 27 października, 2024
- Gobeliny z Branic - 6 października, 2024
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024