Pessaroterapia — co to jest i jakie ma zastosowanie?

Pessaroterapia — co to jest i jakie ma zastosowanie?

Obniżenie narządu rodnego i nietrzymanie moczu dotyczą nawet 11 proc. kobiet. Wspomniane przypadłości mogą pojawić się w każdym wieku, choć zazwyczaj stwierdza się je u pacjentek po porodzie i w okresie okołomenopauzalnym. W wyeliminowaniu uciążliwych dolegliwości często pomaga pessaroterapia. Sprawdź, na czym dokładnie polega!

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Jak działa pessaroterapia?

Wypadanie macicy pojawia się zazwyczaj po porodzie, choć może też wystąpić u pacjentek w okresie menopauzy. Dzieje się tak, gdy mięśnie i więzadła są zbyt słabe, aby podtrzymać narządy rodne. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do obsunięcia się pęcherza. Pessaroterapię stosuje się także w przypadku niewydolności cieśnieniowo-szyjkowej. Proponowana metoda pozwala utrzymać ciążę do planowanego terminu porodu.

Pessary można nosić przez kilka tygodni lub miesięcy, ale przynajmniej raz na 3 miesiące należy je zdjąć i wyczyścić wodą z mydłem. Niektóre pacjentki myją i zakładają je samodzielnie, podczas gdy inne wolą, aby zrobił to za nich ginekolog.

Czym są pessary i kiedy się je stosuje?

Prezentowane przyrządy dopochwowe przypominają mały krążek lub pierścień. Skutecznie podtrzymują pochwę, macicę, pęcherz moczowy i odbytnicę, unosząc je do góry. Dzięki temu utrzymują narządy rodne odpowiednim miejscu. Większość pacjentek traktuje pessaroterapię jako tymczasową alternatywę dla operacji, podczas gdy inne stosują ją przez wiele lat.

Krążki zazwyczaj wykonane są z miękkiego, elastycznego silikonu lub winylu, dzięki czemu nie naciskają zbytnio na szyjkę macicy. To niechirurgiczny, skuteczny sposób leczenia wypadania narządów miednicy mniejszej i czasami nietrzymania moczu.

Sklep Meringer oferuje wysokiej jakości pessary ginekologiczne. Współpracuje z liderami w branży, dzięki czemu może zaproponować modele w różnych rozmiarach. W zależności od potrzeb możesz wybrać przyrząd talerzowy, pierścieniowy, kostkowy, krążkowy lub grzybkowy. W ofercie znajdziesz też pessary położnicze, cewkowe i tandemy. Przy okazji zwróć uwagę na żel nawilżający, który ułatwia aplikację krążka i minimalizuje dyskomfort w czasie zabiegu.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar pessara?

Zwykle prawidłowy rozmiar pessara dobiera się metodą prób i błędów, o czym prawdopodobnie poinformuje lekarz przy omawianiu sposobu leczenia. Dobrze dopasowany krążek powinien pozostać na swoim miejscu i nie przeszkadzać w oddawaniu moczu lub wypróżnianiu. Aby ustalić jego rozmiar, lekarz zbada długość i szerokość pochwy za pomocą palca środkowego i wskazującego.

Pessary dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, dzięki czemu można je dopasować do indywidualnych potrzeb i anatomii pacjentki. Jeśli masz problem z nietrzymaniem moczu, lekarz poprosi Cię, żebyś zakaszlała po zabiegu. Dzięki temu sprawdzi, czy krążek rzeczywiście spełni swoje zadanie. Zapewne będziesz musiała też usiąść, wstać, przespacerować się i przykucnąć. W ten sposób ginekolog jest w stanie ocenić, czy noszenie pessara nie wywoła dyskomfortu podczas codziennych czynności.

Jak korzystać z pessara?

Niektóre przyrządy można wyjąć i założyć w domu. Jeśli zdecydujesz się na taki model, lekarz pokaże Ci, jak zrobić to poprawnie. Najpierw umyj ręce i krążek wodą z mydłem, a następnie dokładnie spłucz i wysusz. Złóż pessar na pół, upewnij się, że zakrzywiona część skierowana jest do góry. Teraz połóż stopę na taborecie, krześle, wannie lub toalecie i delikatnie się pochyl.

Możesz nałożyć na krążek specjalny lubrykant, aby ułatwić sobie zadanie. Trzymaj złożony pessar w jednej ręce, a drugą ostrożnie rozchyl wargi sromowe. Następnie delikatnie włóż go do pochwy, jak najdalej do tyłu. Kiedy puścisz krążek, otworzy się do normalnego kształtu. Taki zabieg możesz też wykonać na leżąco, kucając lub siedząc z podpartymi stopami.

Jak samodzielnie wyjąć pessar?

Umyj ręce i przyjmij taką samą pozycję, jak przy wkładaniu krążka. Następnie włóż palec wskazujący do pochwy i znajdź brzeg pessara tuż pod kością łonową. Zlokalizuj otwór lub wycięcie  i zahacz palcem pod albo nad przyrządem. Teraz lekko go przechyl pod kątem 30 stopni, delikatnie pociągnij w dół i ostrożnie wyjmij z pochwy. Krążek nie złoży się całkowicie, jak przy aplikacji, ale ściany pochwy rozciągną się na tyle, aby spokojnie go wyjąć.

Możliwe skutki uboczne

Należy pamiętać, że źle dobrany krążek może podrażniać pochwę, a także wywołać stan zapalny i wzmożone ilości upławów. Jeśli po wizycie pojawi się ból, wzrost wydzieliny, nieprzyjemny zapach lub krwawienie z pochwy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Krew sygnalizuje, że pessar ociera się o ściany pochwy. Należy go wyjąć, aby podrażniony obszar mógł się spokojnie zagoić.

Biała wydzielina jest normalna, ale jeśli zmieni kolor lub brzydko pachnie, umów się na wizytę. Nietypowa wydzielina wskazuje na podrażnienie lub infekcję pochwy. W tym przypadku lekarz najprawdopodobniej przepisze krem dopochwowy na bazie estrogenu, aby chronić skórę pochwy, która z wiekiem staje się cieńsza.

Nie zawsze pessar może skutecznie zniwelować uciążliwe objawy. Zazwyczaj nie stosuje się go u pacjentek z:

  • bardzo słabymi mięśniami dna miednicy,
  • chirurgicznie skróconą lub zwężoną pochwą,
  • bliznowaceniem pochwy.

Silikonowy krążek może wtedy wypadać lub powodować duży dyskomfort.

Pessaroterapia jest skuteczną, małoinwazyjną i niedrogą metodą leczenia, co ważne przynosi natychmiastowe efekty. Skutecznie wzmacnia mięśnie dna miednicy, które utrzymują macicę w odpowiedni miejscu. W wielu przypadkach stanowi alternatywę dla operacji położniczej, uroginekologicznej i ginekologicznej.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds