3 zasady pielęgnacji męskiej twarzy po 60. roku życia.

3 zasady pielęgnacji męskiej twarzy po 60. roku życia.

Skóra na naszej twarzy zmienia się pod wpływem m.in. czynników środowiskowych i genetycznych. Niezwykle ważnym determinantem tych zmian jest wiek, który wpływa nie tylko na koncentrację, pamięć i sprawność, ale również – na strukturę naskórka. Właściwie już od 25. roku życia nasz naskórek traci na kolagenie, dlatego też dermatolodzy i kosmetolodzy apelują o staranne dobieranie kosmetyków – i o od najmłodszych lat.

W budowaniu ukierunkowanej pielęgnacji z pewnością pomogą Ci 3. poniższe, uniwersalne porady, które powstały z myślą o Panach, którzy ukończyli 60 – 65. rok życia.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

O skórze słów parę

Skóra stanowi ponad 16% naszego ciała, a za jej niepozornością kryją się liczne właściwości – w tym ochrona przed środowiskiem zewnętrznym. Ponadto, powłoka ta pomaga w regulacji gospodarki wodnej, a także ochrania organizm przed urazami mechanicznymi. Struktura i wielowarstwowość skóry stanowi skuteczną barierę dla drobnoustrojów, izolując organizm przed działaniem promieniowania nadfioletowego i podczerwonego. Dodatkowo, bierze udział w syntezie witaminy D – na niedobór której cierpi nawet 90% Polaków.

Skóra zbudowana jest z warstw – tj. naskórka oraz skóry właściwej. Ten pierwszy – narażony jest na działanie środowiska zewnętrznego. Jego pielęgnacja jest więc kluczowa pod kątem ochrony i budowania efektywnej bariery. Naskórek zbudowany jest z komórek i blaszek lipidowych, które układają się na wzór ceglanego muru. Dlatego też ważne jest, aby wybierać produkty, które są w stanie „przedostać” się przez tą zaporę – i to możliwie jak najgłębiej.

Wymagania skóry dojrzałej

Zdecydowanie najczęściej powtarzanym problemem, po 65. roku życia, jest suchość skóry [1]. Pojawiające się przesuszenie wynika z malejącej ilości gruczołów łojowych, które wydzielają mniej potu o właściwościach natłuszczających. Brak tego naturalnego odżywienia powoduje nieprzyjemną szorstkość, która dotyka około 20% mężczyzn po 60-65. roku życia. Zmiany te uszkadzają również naturalny płaszcz lipidowy, który chroni skórę przed utratą wody, ceramidów i związków lipidowych, wpływających na elastyczność.

Na skutek przesuszenia dochodzi do m.in. uporczywego świądu. Świąd ten niesie za sobą również uczucie mrowienia, co wzmaga potrzebę drapania, tarcia i w ostateczności – rozprzestrzeniania stanów zapalnych.

Innym, kluczowym problemem skóry dojrzałej jest brak melaniny. Na skutek niedoborów dochodzi do przebarwień i nierównomiernego rozmieszczenia komórek barwnikowych. W połączeniu z uszkodzeniami posłonecznymi – powstają w ten sposób trwałe przebarwienia i plamy, których pozbycie się jest niezwykle trudne i nierzadko wymaga interwencji dermatologa.

Rada 1: Używaj ochrony przeciwsłonecznej

Wyróżnia się trzy rodzaje promieniowania UV – tj. UVB, UVA i UVC. Ich charakterystyka uzależniona jest od długości fali elektromagnetycznej. Tak oto promieniowanie UVB to zaledwie 1% promieniowania słonecznego. To on wywołuje ten charakterystyczny rumień skórny, występujących np. podczas opalania. Promieniowanie UVA (do 400 nm) to 10% promieniowania docierającego do ziemi. To ono przyczynia się do przyspieszonego starzenia naskórka i powstawania zmarszczek. Promieniowanie UVC nie dociera do powierzchni, ponieważ pochłania je atmosfera ziemska. Pojawiają się jednak spekulacje, że współcześnie – głównie na skutek zmian środowiskowych – promienie UVC przedostaje się przez atmosferę, zwiększając tym samym ryzyko trwałych uszkodzeń DNA komórek.

Promieniowanie powoduje m.in. degradację włókien kolagenu i elastyny, modyfikację DNA komórek skóry, uszkadzania naczyń włosowatych, a także zaburzenia w obrębie ukrwienia skóry. Aby zapobiegać tym zmianom – zaleca się stosowanie odpowiednich kremów lub filtrów SPF. Wskaźnik ten określa wysokość ochrony przed promieniowaniem UVB. Dzięki niemu możemy oszacować jak długo możemy przebywać na słońcu, aby nie doszło do poparzenia.

Ze względu na zmiany w obrębie naturalnej bariery skóry, kosmetolodzy i dermatolodzy apelują, aby osoby po 60. roku życia regularnie i skrupulatnie stosowały produkty wzbogacone o wysoki SPF.

Rada 2: Natłuszczaj naskórek

Skóra mężczyzn po 60. roku życia posiada niższe stężenie kolagenu i kwasu hialuronowego. Przez te zmiany naskórek traci na jędrności, jest podatny na uszkodzenia i przede wszystkim – wyróżnia się dużą suchością i uczuciem „ściągnięcia”. Brak natłuszczenia to prosta droga do zmarszczek, pękania i stanów zapalnych. Dlatego też podstawą codziennej pielęgnacji powinny być starannie dobrane produkty o właściwościach nawilżających, odżywczych i natłuszczających. Ich składniki powinny być dobierane w sposób indywidualny – uwzględniając przy tym główne potrzeby skóry. Warto zwrócić więc uwagę na np. stymulowanie odnowy komórkowej, która zwiększa elastyczność, a tym samym – pozwala zachować młodość i jędrność.

Szczególnie ważne są antyoksydanty roślinne – np. luteina, likopen, sylimaryna – oraz witaminy, takie jak witamina E, C, retinol czy kwas alfa-liponowy. Zrezygnuj z alkoholu, który ma działanie wysuszające, SLSów i parafiny, która daje złudne uczucie gładkości i nawilżenia (a w rzeczywistości tworzy na skórze nieprzepuszczalną powłokę).

Wybieraj wyłącznie zaufane i rekomendowane produkty, które oferuje ci sklep z kosmetykami dla mężczyzn – Menland.

Rada 3: Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa podczas golenia

Golenie to złożony proces, realnie wpływający na stan skóry twarzy. Niewłaściwe używanie produktów może powodować podrażnienia i dyskomfort, dlatego też tak ważne, jest, aby:

  • Używać maszynek jednorazowych zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Używać odpowiednich preparatów do golenia – tj. pianek lub żeli, które zmiękczają zarost i zmniejszają ryzyko występowania podrażnienia (kosmetyki tego typu znajdziesz na https://menland.pl/).
  • Stosować kosmetyki po goleniu, które odżywiają skórę po zabiegach mechanicznych. Szczególnie popularne są tradycyjne wody po goleniu, które mają działanie antybakteryjne. Uwaga! Pamiętaj, że ich skład bazuje na alkoholu, dlatego najpierw upewnij się, że działanie to nie jest zbyt agresywne.
  • Na koniec użyj zimnej wody, która obkurcza naczynia krwionośne i przy okazji przynosi ulgę dla ewentualnych podrażnień.

Pamiętaj, aby nie używać golarki bezpośrednio po przebudzeniu – z samego rana skóra jest bardziej wrażliwa i podatna na zaczerwienienia. W przypadku dużych problemów skórnych – udaj się do dermatologa w celu uzyskania konsultacji medycznej.

Bibliografia

[1] White-Chu, E. F., & Reddy, M. (2011). Dry skin in the elderly: complexities of a common problem. Clinics in dermatology29(1), 37-42.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds