Pielęgnacja suchej i odwodnionej skóry twarzy
Wyróżniamy trzy typy skóry: suchą, mieszaną i tłustą. Skóra sucha jest jednocześnie delikatna, wrażliwa i łatwo ulega podrażnieniom, ale i pozbawiona natłuszczenia oraz nawilżenia, co przysparza wiele trudności w doborze odpowiedniej pielęgnacji. Termin ten nie jest tożsamy z odwodnieniem skóry, będącym stanem przejściowym, wynikającym najczęściej ze zbyt agresywnej pielęgnacji, który może wystąpić we wszystkich trzech typach cery. Powoduje on, że skóra jest pozbawiona blasku, łuszczy się, a my wyglądamy starzej niż w rzeczywistości.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Dlaczego mam suchą skórę lub odwodnioną?
Sucha skóra wytwarza zbyt mało sebum zatrzymującego wodę w naskórku, co przyczynia się do występowania uczucia ściągnięcia po myciu oraz w ciągu dnia. Często jest ona matowa i poszarzała. Sebum wchodzi w skład bariery hydrolipidowej, której odbudowanie jest podstawą pielęgnacji i kluczem do uzyskania odpowiedniego nawilżenia. Termin „skóra sucha” odnosi się do niskiego poziomu natłuszczenia skóry, natomiast „skóra odwodniona” to ta o niskim poziomie nawilżenia. Należy pamiętać, że skóra tłusta i mieszana także może być odwodniona i rekompensować fakt odwodnienia poprzez zwiększenie wydzielania łoju. Wtedy obserwujemy zarówno silne przesuszenie po umyciu twarzy, jak i szybkie przetłuszczanie się w ciągu dnia, szczególnie w strefie T. Skóra odwodniona jest stanem przejściowym, dzięki odpowiedniej pielęgnacji może powrócić do stanu wyjściowego. Za nawilżanie w skórze oprócz warstwy lipidowej odpowiadają również naturalne czynniki nawilżające (NMF), które są w stanie zatrzymać wodę w warstwie rogowej naskórka. Znanymi substancjami stosowanymi w kosmetyce, które imitują działanie NMF, są: mocznik oraz kwas mlekowy.
Prawidłowe oczyszczanie
Najczęstszym powodem przesuszenia skóry jest nieodpowiednie oczyszczanie. Jeśli uczucie suchości występuje tylko w okolicy twarzy, należy rozważyć, czy nie używamy zbyt agresywnych środków do mycia. Wielokrotne mycie twarzy żelami z dużą ilością SLS i SLES oraz używanie płatków kosmetycznych powoduje, że uszkadzamy mechanicznie płaszcz lipidowy, pozostawiając skórę bezbronną i ściągniętą. Silnie działające środki myjące oraz kremy matujące powodują, że skóra nawet tłusta staje się odwodniona i podrażniona. Dlatego zalecana jest metoda OCM, czyli demakijaż oraz mycie twarzy olejami. Nakładamy na twarz olej, rozprowadzamy go na skórze, a następnie ścieramy szmatką, którą uprzednio zmoczyliśmy w gorącej wodzie. Oleje doskonale rozpuszczają makijaż i chronią naszą skórę. Czynność powtarzamy 2-3 razy, aż twarz będzie pozbawiona zanieczyszczeń. Jeśli nasza skóra nie ma skłonności do zapychania, możemy następnie nałożyć pielęgnację, w innym razie zaleca się przemycie skóry łagodnym żelem do mycia twarzy.
Pielęgnacja skóry twarzy
Po oczyszczeniu należy zastosować lekki tonik nawilżający lub esencję, a następnie nałożyć krem nawilżający. Dla osób ze skórą wrażliwą i suchą dobrze sprawdzą się dermokosmetyki z przebadanym składem takie jak Bepanthen Derm Krem, o którym więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.bepanthen.pl/.
Artykuł sponsorowany