Plaża dla seniora ☀ [40 polskich plaż przyjaznych seniorom i nie tylko]

Plaża dla seniora ☀ [40 polskich plaż przyjaznych seniorom i nie tylko]

Co można zrobić, żeby wybrzeże było przyjazne, wygodne i dostępne dla wszystkich bez względu na wiek i stopień sprawności? Czy nad Bałtykiem można znaleźć plaże przyjazne osobom ze szczególnymi potrzebami, także seniorom? Okazuje się, że takich miejsc jest coraz więcej i są coraz lepiej wyposażone w przemyślane rozwiązania pozwalające cieszyć odpoczynkiem nad wodą. Czego można dziś oczekiwać od dobrze przygotowanej plaży? Gdzie je znajdziemy?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Plaża dla seniora – udogodnienia

Reklama Reklama Amplifon

Plaża przyjazna seniorom to plaża, na której znajdziemy udogodnienia, z których ucieszy się każdy plażowicz, w tym dziadek z wnuczkiem, osoba poruszająca się o kuli, czy chwilowo kontuzjowany maratończyk. Czego możemy oczekiwać od zmyślnie zaprojektowanej plaży?

Po pierwsze dostępu do przystanku, komunikacji publicznej oraz miejsc parkingowych. Istotne jest, aby dojście do plaży było płaskie lub wyposażone w pochylnię i poręcze. Plaża dla wszystkich to oczywiście plaża przystosowana dla osób o ograniczonej mobilności z zejściem wyposażonym w rampy, podjazdy, utwardzone ścieżki i kładki dla wózków inwalidzkich, z których korzystają również właściciele wózków dla dzieci, wózków transportowych – coraz popularniejszych nad Bałtykiem. Taki ciąg komunikacyjny, aby spełniał swoją funkcję, musi być zachowany w dobrym stanie technicznym tzn. bez ubytków, nierówności lub wypukłości.

Plaża dla seniora powinna zapewniać odpowiednie środki bezpieczeństwa tj. obecność ratowników i wyraźne znaki ostrzegawcze. W dobie afrykańskich temperatur nad Bałtykiem bezpieczeństwo to ochrona przed słońcem, co gwarantują zacienione miejsca lub wypożyczalnie parasoli i leżaków. Wygodne leżaki z regulowanymi oparciami to także łatwiejsze wstawanie i usiadanie.

Na przyjaznej plaży powinny znajdować się również toalety i prysznice, najlepiej, aby były szerokie i przystosowane dla osób o ograniczonej mobilności. Wysokie temperatury wymagają picia dużej ilości wody. Bez łatwego dostępu do toalety seniorzy ograniczają ilość przyjmowanych płynów, co może być groźne. Mile widziane są także kawiarnie, restauracje i sklepy spożywcze w niewielkiej odległości i z rozsądnymi cenami.

Miejsce przyjazne seniorom to aktywności i rozrywki dostosowane do wieku, mogą to być spacery po promenadzie z przewodnikiem, zajęcia fitness na plaży, takie jak joga czy tai-chi, czy sporty np. jazda na rowerze wodnym.

Plaża dla seniora powinna być miejscem, w którym można cieszyć się spokojem i ciszą. Wielu seniorów preferuje miejsca, które nie są zatłoczone, a to oznaczać wybór plaż poza głównymi ośrodkami turystycznymi lub strefami rozrywki.

Coraz popularniejsza staje się możliwość wypożyczenia specjalistycznego sprzętu, takiego jak amfibia, czyli wózek do morskich kąpieli, które pozwala cieszyć się w pełni pobytem nad morzem.

Zobacz również: Strój kąpielowy dla dojrzałej kobiety [10 kostiumów kąpielowy dla sylwetki po 60.]

Amfibia, czyli wózek do kąpieli morskich

Amfibia była projektowana z myślą o osobach poruszających się na wózkach, ale każdy, kto ma trudności z samodzielnym dostaniem się do morza, jeziora lub basenu, może śmiało z niej skorzystać. Amfibia zapewnia łatwy transport po piasku oraz bezpieczeństwo na wodzie – podłokietniki i koła wózka są jednocześnie pływakami o dużej wyporności, co daje możliwość bezpośredniego kontaktu z wodą. Kąpiel w amfibii odbywa się z asystą ratowników morskich, przeszkolonych w obsłudze wózka i komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami.

Wózki kąpielowe wypożyczymy także nad polskim morzem, a ich dostępność rośnie. Można z nich korzystać na plażach w Gdańsku Stogi, na Molo Gdańsk Brzeźno, w miejscowościach: Sopot, Jastarnia (wejście nr 46), Kuźnica (wejście nr 33), Jurata (wejście nr 60) czy Kołobrzeg (wejście nr 10), Gdynia (wejście nr 7), Świnoujście (wejście nr 12), Ustka (wejście nr 4).

Zobacz również: Leki 65+: nowe przepisy dotyczące darmowych leków dla seniorów 65+. Rewolucja w receptach S

Reklama Reklama ATERIMA med

Plaża dla wszystkich [87 plaż pod lupą]

„Plaża dla wszystkich” to projekt, który wziął pod lupę aż 87 miejsc letniego wypoczynku nad Bałtykiem. W trakcie szczegółowego audytu oceniane były m.in.

  • Przestrzeń do wejścia na plażę tj. parking i ciąg pieszy z parkingu, przystanek, drogowskazy, droga dla rowerów.
  • Wejście na plażę tj. tablica informacyjna, pochylnia, schody.
  • Plaża tj. przebieralnie, natryski, kładki, maty (ciąg pieszy), amfibia, ławki, kosze na śmieci, informacja i wsparcie, toaleta, przewijak.

Ambasadorką projektu Plaża dla wszystkich była Monika Kuszyńska, była wokalistka zespołu Varius Manx, której inicjatywa jest szczególnie bliska, bo sama porusza się na wózku. W 2022 r. tylko trzy plaże w Polsce mogły pochwalić się tym prestiżowym wyróżnieniem tj. certyfikatem dostępności, były to Sopot (wejście nr 23), Gdynia (wejście nr 6) i Jastarnia (wejście nr 48).

Zobacz również: MODA na dojrzałość [projekt fotograficzny i wystawa] DUŻO ZDJĘĆ

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

40 polskich plaż dla seniora ? i nie tylko [miejscowość i numer wejścia na plażę]

40 poniższych plaż to miejsca wypoczynku, które uzyskały pozytywną ocenę audytu Fundacji Machina Zmian pn. „Plaże dla wszystkich”, pod uwagę brano 12 kryteriów dostępności (w kolejności alfabetycznej):

Bobolin (wejście nr 1W), ul. Plażowa
Chałupy (wejście nr 20)
Chłopy UM–33, ul. Portowa
Dąbki (wejście nr 4)
Dębki (wejście nr 19)
Dziwnów (wejście nr 14), ul. Reymonta
Dźwirzyno (wejście nr 3), ul. Leśna
Gdańsk – Stogi (wejście nr 26)
Gdańsk (wejście nr 50)
Gdynia (wejście nr 15)
Gdynia (wejście nr 6)
Jantar (wejście nr 80)
Jarosławiec (wejście nr 2)
Jastarnia (wejście nr 48)
Jurata (wejście nr 60)
Karwia (wejście nr 43)
Kołobrzeg (wejście nr 19)
Kołobrzeg (wejście nr 23)
Krynica Morska (wejście nr 28)
Kuźnica (wejście nr 34)
Lubiatowo (wejście nr 37)
Mielno UM-18A
Międzywodzie (wejście nr 22), ul. Zwycięstwa
Międzyzdroje (wejście E)
Międzyzdroje (wejście G) obok ul. Cichej
Mrzeżyno (wejście nr 4)
Mrzeżyno Wschód (wejście nr 3)
Pobierowo (wejście nr 38), kąpielisko Pobierowo 2
Pogorzelica (wejście nr 5), ul. Plażowa
Sopot (wejście nr 23)
Stegna (wejście nr 67)
Świnoujście (wejście nr 3)
Świnoujście (wejście nr 5)
Świnoujście (wejście nr 8)
Unieście (wejście UM-11)
Ustka (wejście nr 4)
Ustka (wejście nr 7)
Wicie (wejście nr 0)
Władysławowo (wejście nr 5)
Władysławowo (wejście nr 9)

Zobacz również: Seniorka Roku 2023: Jolanta Lepionka [wywiad]

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

Bałtyk z myślą o seniorach [ciekawe rozwiązania]

Promenada w Sarbinowie

Nadmorska promenada w Sarbinowie ma bogatą historię, która sięga aż 1910 roku, kiedy to wybudowano mur z kamieni i betonu, mający chronić brzeg przed falami morskimi. Dawny mur stał się podstawą dzisiejszej promenady, która jest jednym z najpiękniejszych miejsc spacerowych nad Bałtykiem. Promenada ma około 1,2 km długości i jest oświetlona na całej swojej długości, co umożliwia spacery także nocą. Deptak jest szeroki, swobodnie poruszają się po nim osoby na wózkach i z wózkami. Znajdziemy tu wiele ławeczek z widokiem na morze.

Zejście na plażę jest przystosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością – przy każdym z nich znajdziemy rampę i poręcze. Choć trzeba przyznać, że są one wykonywane z ażurowych krat stalowych, co ułatwia poruszanie się osobom na wózkach, ale utrudnia poruszanie się osobom korzystającym z lasek, kul, czy chodzików i jest niewygodnych dla psów asystujących.

W sezonie na promenadzie w Sarbinowie można znaleźć sklepy z pamiątkami, lodziarnie, kawiarnie i restauracje z widokiem na morze. Plaża jest strzeżona i czynna od 1 lipca do 31 sierpnia (od g. 10:00 do 17:00). Warto zaznaczyć, że na terenie kąpieliska obowiązuje zakaz przebywania ze zwierzętami.

Zobacz również: Oszuści podszywają się pod NFZ! Uwaga na rzekomą kartę ubezpieczenia zdrowotnego

Wyjątkowa plaża w Gdańsku Brzeźnie

Gdańskie plaże oferują wiele udogodnień, które ułatwiają dostęp do wody oraz zapewniają komfortowy pobyt. Na szczególną uwagę zasługuje plaża Gdańsk-Brzeźno (wejście nr 50), gdzie znajdujemy sporo ciekawych rozwiązań dla plażowiczów.

W pobliżu plaży w Brzeźnie znajduje się przystanek obsługiwany przez tramwaj niskopodłogowy numer 3. Niestety brak jest tu miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami, ale dostępne są parkingi płatne oraz „dziki” parking w odległości ok. 50 metrów od wejścia na plażę. Do samej plaży prowadzi szeroki ciąg pieszy, nie brakuje małej gastronomi. Przy wejściu na plażę czekają stojaki dla rowerów na utwardzonej nawierzchni. Na plaży znajduje się kładka o szerokości 1,8 m, która ułatwia poruszanie się osobom z ograniczoną mobilnością. Plażę wyposażono w ławki z oparciem i podłokietnikami oraz szerokie przebieralnie wyposażone w uchwyty i siedzisko. Kąpielisko jest strzeżone.

Na plaży znajdują się tablice informacyjne o odpowiednim kontraście i wielkości liter, co ułatwia czytanie i zapewnia lepszą widoczność. Udogodnienia na plaży są oznaczone również w alfabecie Braille’a. Tablica z regulaminem plaży zawiera kod QR, czyli możliwość uzyskania informacji za pomocą telefonu komórkowego. Osoby głuche mogą skorzystać z usługi informacyjnej SMS.

Na plaży znajduje się płatna, murowana toaleta z obsługą dla osób z niepełnosprawnościami. Wyposażona m.in. w przycisk przywoływania pomocy. Na zewnątrz toalety dostępny jest szeroki prysznic z czujnikiem ruchu i umywalka. Na bojach kąpieliskowych umieszczono sygnały dźwiękowe. Kosze do segregacji oznakowano informacją w alfabecie Braille’a. Można skorzystać z amfibii.

Gdańsk chce być liderem w przystosowywaniu plaż dla osób z niepełnosprawnościami. Kładki ułatwiające wejście do wody znajdziemy na kilkunastu plażach: w Gdańsku Jelitkowie wejścia nr 72, 73 i 63-65, na lewo i prawo od molo w Gdańsku Brzeźnie, wejścia nr 50-52 i 41 w Gdańsku Brzeźnie, wejście nr 26 w Gdańsku Stogi, wejście nr 16 w Gdańsku Sobieszewie, wejście nr 11 w Gdańsku Orle, wejście nr 7 w Gdańsku Świbnie.

Zobacz również: Seniorzy na wakacjach: motywacje, wyzwania i trendy [TURYSTYKA SENIORALNA]

Plaża dla psów dostępna w sezonie letnim

Z reguły na plaże można wejść z psem przez cały rok z wyłączeniem kąpielisk w okresie letnim, czyli tych miejsc, które są strzeżone przez ratowników. W Gdańsku Brzeźnie można wybrać się z pupilem na dedykowaną przestrzeń dla psów na plaży, gdzie każdy właściciel może swobodnie się bawić ze swoim czworonogiem. Ten specjalny wybieg dla psów znajduje się na prawo od wejścia nr 34 i jest ogrodzonym płotem. Na miejscu znajdują się tablice informacyjne, kosze na śmieci oraz ławeczki. Wybieg ma powierzchnię ok. 2000 mkw. Nie da się ukryć, że ta specjalna strefa cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród miłośników czworonogów.

Podsumowanie

„Plaża to miejsce o niezwykłej terapeutycznej sile” – jak piszą autorzy raportu „Plaże dla wszystkich”. Dołóżmy wszelkich starań, żeby dostęp do tych miejsc mocy i odpoczynku był dla wszystkich, bez względu na wiek i stopień sprawności. Więcej na temat projektu „Plaże dla wszystkich” TUTAJ

Źródła: Raport z audytu dostępności plaż i kompendium wiedzy, „Plaże dla Wszystkich”  Fundacji Machina Zmian.


Jeśli interesują Cię wakacje seniora, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również: 

Strój kąpielowy dla dojrzałej kobiety [10 kostiumów kąpielowych dla sylwetki po 60.]

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds