Pociąg do nieba

Wiecie, jak wygląda „Pociąg do nieba” ustawiony na Placu Strzegomskim we Wrocławiu? Pewno, że wiecie. Makietę tego monumentu możecie zobaczyć w Galerii Miejskiej. Zresztą nie tylko makietę Pociągu.

Reklama Reklama Amplifon

Przez miesiąc w Galerii Miejskiej można podziwiać modele, rzeźby i obrazy Andrzeja Jarodzkiego. Właściwie obrazów jest najwięcej, z różnych czasów, łącznie z „Wieżą Babel”, która na co dzień wisi w siedzibie Archicomu. Andrzej Jarodzki ma pociąg do nieba od dzieciństwa. Wszystko zaczęło się w podkrakowskiej wsi Mogiła. To tam Andrzej stawiał pierwsze kroki. Na nieodległym lotnisku czerwonoarmista zabrał pięciolatka do dwupłatowca i tak zaczęła się fascynacja lotnictwem Andrzeja Jarodzkiego. Jak mówi artysta, niespieszne latanie płatowcami od Kalifornii po Alaskę sprawia ogromną przyjemność. Podobnie jak poszukiwanie „windy” szybowcem, wypatrywanie ptaków, by znaleźć miejsce, gdzie są prądy wznoszące. Czy tam rodzą się te barwne i realistyczne obrazy? Ocenicie sami, odwiedzając wystawę w Galerii Miejskiej.
Wystawa została zatytułowana „Złodziej obrazów”. Znajdziecie zarówno prace z lat osiemdziesiątych, XX wieku, jak i z ubiegłego roku. Obrazy malowane na kredensowych drzwiach i na płótnie nabitym ćwiekami na deski. W wielu pracach ujrzycie pociąg, samolot, rakietę, i od was tylko zależy, jak to będziecie interpretować. Tytuły mogą w tym zajęciu i zachwycie pomóc.

Informacja praktyczna

Przedmiot będący w codziennym użyciu wykorzystany do celów artystycznych, nazywamy objet trouvé. Tak stało się z „Pociągiem do nieba”.
Wystawa będzie dostępna do 1 kwietnia 2017 w Galerii Miejskiej we Wrocławiu, ulica Kiełbaśnicza 28, wstęp wolny.

Jerzy Dudzik

_DSC1828 _DSC1827 _DSC1825

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds