Podziękowania dla odwiedzających wrocławskie ZOO
Niemal z całego świata składane są na ręce wrocławskiego ZOO podziękowania za wsparcie w ochronie zagrożonych gatunków zwierząt.
Kolejny rok działalności Fundacji Dodo oraz zbierania złotówek przez wrocławskie ZOO i całkiem spora kwota została przekazana na 25 projektów związanych z ratowaniem zwierząt w ich naturalnym środowisku. W tym roku to 615 tysięcy złotych. Dumni z podziękowań mogą by ci odwiedzający, którzy przy zakupie biletu zadeklarowali jedną złotówkę na fundusz ratowania zagrożonych gatunków.
Te znikome datki od odwiedzających, bo tylko jedna złotówka od biletu wstępu, złożyły się na kwotę prawie 100 tysięcy dolarów. Drugie tyle wypracowała fundacja.
Pieniądze zostały rozdysponowane i teraz z przyjemnością można posłuchać podziękowań od tylu osób, w tylu językach świata. Tutaj https://drive.google.com/file/d/188bzB31IsuvarFQN1DOCPjE2YQ8fzP4N/view znajdziecie film z podziękowaniami.
Spis Treści
Jak pomaga wrocławskie ZOO
Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo opowiada, ze nie wystarczy uratować od zagłady jedno zwierzę, czy nawet stado. Istotne jest stworzenie takich warunków, by zwierzęta mogły żyć samodzielnie. Dlatego parki i tereny ochrony zwierząt są ważniejsze od uratowania pojedynczych osobników. Siedem i pół miliarda ludzi zagarnia coraz to nowe tereny na swoje potrzeby, a mało kto myśli o zwierzętach. Ochrona przed kłusownikami poprzez wynagradzanie lokalnych strażników przyrody przynosi lepsze rezultaty, niż budowanie specjalnych ośrodków ochrony zwierząt przed wyginięciem.
To już dowiedzione w praktyce przez lata pracy z lokalnymi społecznościami, że edukacja i miejsca pracy zmieniają zwyczaje i uzyskuje się lepsze efekty. Tak dzieje się z rafami koralowymi, które były niszczone ładunkami wybuchowymi dla łatwiejszego wybierania ryb, tak dzieje się w Afryce w rezerwatach przyrody.
A Ty, jak chronisz zwierzęta na swojej przydomowej działce? Zwalczasz krety i zamiast łąki masz trawnik? Dbasz o bioróżnorodność?
Przez cztery lata
Wrocławskie zoo i powołana przez nie Fundacja Dodo od ponad 4 lat działają bardzo aktywie na rzecz ratowania zagrożonych gatunków zwierząt w miejscu ich występowania. Z roku na rok udaje im się pozyskać coraz więcej pieniędzy. Do tej pory z Wrocławia popłynęło wsparcie dla prawie 40 projektów na 5 kontynentach kwotą ok. 1,5 mln złotych.
Pandemia
W krajach mniej rozwiniętych i tam, gdzie sporo środków uzyskiwano z prezentowania turystom swoich zasobów przyrody, pandemia spowodowała ogromne straty. Kiedy doskwiera głód, miejscowi zjadają zwierzęta, oraz zakładają plantacje. Możliwe, że w dłuższej perspektywie czasu brak turystów spowoduje zniszczenie przyrodniczych atrakcji w turystycznych rajach. Kiedy zabraknie pieniędzy dla strażników przyrody, parki narodowe staną się miejscem kłusowania i polowań.
Warto wspomagać ochronę zwierząt na całym świecie. Ambasadorami tych działań są ogrody zoologiczne, które niczym biblijna arka starają się zachować różnorodność gatunków.
Więcej na stronie wrocławskiego ZOO. Tutaj znajdziecie regulamin i zasady zwiedzania ogrodu w czasie ograniczeń spowodowanych koronawirusem. Wspierać ochronę zwierząt w naturze można poprzez zakup biletu wstępu „NA RATUNEK” podczas wizyt w Zoo Wrocław oraz przekazując darowizny na Fundację Dodo – bezpośrednio przez stronę fundacjadodo.pl/ lub 1% z podatku wpisując numer KRS 0000623492.
tekst Jerzy Dudzik, zdjęcia wrocławskie ZOO
- Królowa Śniegu, premiera w Operze Wrocławskiej - 16 grudnia, 2024
- Premiera w Pantomimie. „STADO. W środku jesteśmy baśnią” - 7 grudnia, 2024
- We Wrocławiu „Miasto z piernika” i jarmark - 30 listopada, 2024