Kiedy warto postawić na półtrwałą farbę do włosów?
Farba do włosów brąz, blond, czarna, ruda – możliwości kolorystycznych mamy obecnie bardzo wiele, jeżeli chcemy samodzielnie w domu odświeżyć odcień swoich włosów lub też wprowadzić do wizerunku coś nowego. Dzięki temu, że formuły kosmetyków są stale udoskonalane, we własnych czterech kątach możemy zafundować sobie zabieg upiększający. Warto jednak pamiętać, że to, jak długo utrzyma się osiągnięty efekt, zależne jest od rodzaju farby. Sprawdź, czym wyróżnia się półtrwała farba do włosów i kiedy warto się na nią zdecydować.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Koloryzacja półtrwała – czyli jaka?
Każda farba do włosów brąz, czarna, blond czy ruda dostępna jest zazwyczaj w trzech wariantach: trwałym, półtrwałym oraz tymczasowym (zmywalnym). Po pierwszą opcję zazwyczaj sięgają osoby, które, jak sama nazwa na to wskazuje, oczekują długotrwałego rezultatu. Pigmenty zawarte w trwałych farbach do włosów na stałe związują się z pasmami, wobec czego koloryzację powtarzamy dopiero wtedy, gdy widoczny jest już wyraźny odrost. Z kolei farby zmywalne są świetnym rozwiązaniem, jeżeli chcemy jedynie przetestować jakiś odcień lub przygotować się na jakąś uroczystość. Tego rodzaju produkty spłukują się już przy pierwszym myciu.
A jak działa półtrwała farba do włosów brąz lub inna? Koloryzacja półtrwała pozwala na osiągnięcie nasyconego odcienia, jednak trzeba zaznaczyć, że nie możemy tu liczyć na diametralną zmianę. Zazwyczaj farbowanie przy pomocy takiego produktu pozwala zmienić kolor o 1-2 tony. W dodatku farby półtrwałe zazwyczaj wypłukują się po kilku tygodniach – przyjmuje się, że efekt koloryzacji utrzymuje się przez ok. 12 myć.
Wiąże się to z faktem, że farby wykorzystywane w koloryzacji półtrwałej posiadają nieco delikatniejszą formułę niż ich trwałe odpowiedniki. Są pozbawione amoniaku, a wykorzystywane w nich przeciwutleniacze występują w niższym stężeniu. Pigmenty również wnikają w korę włosa, ale nie ingerują w jej osłonkę, co sprawia, że łatwiej ulegają zmyciu i nie przywierają na stałe do pasm.
Półtrwała farba a kondycja włosów
Wiele osób może się zastanawiać, czy wybranie koloryzacji półtrwałej jest bezpieczniejsze dla kondycji naszych włosów. Rzeczywiście półtrwałe farby są nieco mniej obciążające dla naszych pasm, co wynika z zastosowania w nich niższego stężenia substancji aktywnych, które dodatkowo są delikatniejsze. Dzięki temu możliwe jest częstsze sięganie po półtrwałą farbę do włosów aniżeli tą, która ma zapewnić trwały efekt.
Nie oznacza to jednak, że powinniśmy się za wszelką cenę wystrzegać trwałych kremów koloryzujących. Obecnie produkowane farby nie zaszkodzą naszym włosom, jeżeli będziemy je stosować z właściwą częstotliwością, a przy tym regularnie dbać o odżywianie i nawilżanie kosmyków przy pomocy pielęgnacji.
Koloryzacja półtrwała – dla kogo?
Koloryzacja półtrwała będzie bez wątpienia dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą na stałe zmieniać odcienia swoich włosów. Nawet jeżeli uzyskany kolor nie przypadnie nam do gustu lub okaże się, że jednak nie pasuje do naszego typu urody, stosunkowo łatwo będzie nam wrócić do naturalnego. Ta opcja jest też polecana tym, którzy po raz pierwszy zamierzają samodzielnie pofarbować włosy – nie ryzykujemy tutaj, że ewentualne błędy w koloryzacji pozostaną już na naszej fryzurze na zawsze.
Na aplikację farby półtrwałej mogą też postawić te osoby, które nie chcą diametralnie zmieniać swojego wyglądu, a jedynie odświeżyć wizerunek. Jak już zostało wspomniane, tego typu produkty nie pozwalają na kompletną metamorfozę, tylko raczej na uzyskanie odcienia jaśniejszego lub ciemniejszego o 1-2 tony. Możemy w ten sposób wydobyć piękno naszego naturalnego koloru, podkreślając go farbą. Jeżeli przykładowo uważamy, że naszym włosom brakuje definicji, możemy wybrać np. pasującą farbę do włosów brąz i tym samym osiągnąć subtelny, a zarazem widoczny efekt.
Artykuł partnerski