Poradnik seksuologiczny dla seniorów „Najlepsze przed Tobą” [rozmowa z autorkami Klaudią Latosik i Olgą Żukowicz]
Nakładem wydawnictwa SILVER, chciałoby się powiedzieć nareszcie, ukazał się poradnik seksuologiczny dla seniorów – „Najlepsze przed Tobą”. Jak każda publikacja tego wydawnictwa, adresowany jest on do osób starszych i traktuje o dojrzałej sztuce kochania. Kto pochylił się nad tymi zagadnieniami? Autorki są dobrze znane czytelnikom „Gazety Senior”, to Klaudia Latosik i Olga Żukowicz – edukatorki seksualne oraz terapeutki, które razem prowadzą projekt o nazwie Srebrny Warkocz. Wstęp do książki wyraźnie zdradza intencje autorek – chcą zainspirować osoby dojrzałe do odkrywania i rozwijania własnej seksualności, nie tylko w duecie, ale także solo.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Linda Matus: Kto powinien sięgnąć po Waszą książkę „Najlepsze przed Tobą”?
Klaudia Latosik i Olga Żukowicz: Napisałyśmy tę książkę z myślą o osobach 55+, które pragną rozwijać swoją seksualność, które nie chcą rezygnować z bliskości, czułości, przyjemności fizycznej, tworzenia krótkich i długich związków romantycznych czy seksualnych. To także pozycja dla osób, które chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej o gadżetach erotycznych, możliwych rozwiązaniach w przypadku takich powszechnych problemów w tym wieku jak suchość pochwy czy zaburzenia erekcji. To także pozycja dla osób nieheteroseksualnych. W polskiej literaturze popularnonaukowej mało jest publikacji skierowanych do dojrzałych lesbijek, gejów czy po prostu osób queer. Dlatego zależało nam na pokazaniu specyficznych wyzwań i potrzeb tej grupy w fazie średniej i późnej dorosłości. Jednak – co ciekawe – po drodze okazało się, że na tę książkę czekają również osoby tuż przed czterdziestką, które są świadome, że na dobry seks na starość pracuje się dużo wcześniej.
I oczywiście nie zapominajmy o edukatorach seksualnych, którzy znajdą tam najnowszą wiedzę dotyczącą właśnie seksualności silversów.
W poradniku „Najlepsze przed Tobą” znajdujemy bogatą gamę tematów i treści, które pomagają zrozumieć i rozwijać swoją seksualność. Przybliżcie czytelnikom, czego mogą się spodziewać po tej publikacji?
Książka podzielona jest na trzy rozdziały: kobieca seksualność, męska seksualność i seks w parze.
Przyglądamy się dojrzałej seksualności od strony: biologicznej, psychologicznej, relacyjnej i kulturowej. Obalamy mity związane z aktywnością seksualną np. dotyczące spontanicznego seksu, kobiecego pożądania czy penetracji jako jedynej formy bycia blisko. Dajemy praktyczne wskazówki, jak poradzić sobie z suchością pochwy i bólem w trakcie seksu, zachęcamy kobiety i mężczyzn do skorzystania z terapii uroginekologicznej. Wyjaśniamy, jak przekonania hamują naszą seksualność.
Podejmujecie temat masturbacji i korzyści, jakie z niej wynikają, ponieważ często jest to jedyna szansa na aktywność seksualną w dojrzałym wieku. Czy to jest temat, na który seniorzy się otwierają?
To zależy od grupy. Najczęściej osoby otwierają na warsztatach albo w czasie kameralnych spotkań, kiedy czują się bezpieczne i wiedzą, że nikt ich nie osądzi lub nie wyśmieje. To trudny temat, ponieważ − co może wydawać się dzisiaj dziwne − wciąż w pewnych kręgach pokutuje przekonanie, że masturbacja jest niezdrowa albo osłabia seks między małżonkami/partnerami. Warto spojrzeć na wyniki badań: Około 66,5 proc. badanych w wieku 50−74 lat nigdy się nie masturbowało, a 22,9 proc. kiedyś tak, ale teraz już tego nie robią − oto wyniki raportu profesora Zbigniewa Izdebskiego. Dlatego wciąż jest potrzeba edukacji, a także instruktażu, co pokazujemy w książce.
Czy mimo tego wszystkiego, co zostało przez Was powiedziane, istnieją osoby, które dobrowolnie przeszły na swoją „seksualną emeryturę”, czują się z tym dobrze i nie mają poczucia braku?
Tak i to może wynikać z różnych powodów. Czasami jest to brak partnera/partnerki i niechęć do budowania nowych związków. Niektóre osoby są tak zaangażowane w życie rodzinne, hobby, aktywność fizyczną, że niskie libido nie jest problemem. Są też osoby, które przyjęły I zaakceptowały normę kulturową lub religijną, że w dojrzałym wieku nie powinny skupiać się na aktywności seksualnej. Inna sprawa, że są pary, które też już raczej “nie chodzą do łóżka”, a wystarczy im taka codzienna czułość. Nie zapominajmy także o osobach aseksualnych, które zwyczajnie nie czują pociągu do nikogo albo ten pociąg jest na niskim poziomie, że sytuacja, w której wreszcie nikt nie pyta o nowy związek, może przynieść sporą ulgę.
Jak zaczęła się Wasza przygoda z dojrzałą seksualnością? Czy związana jest z nią jakaś konkretna historia, czy może to było czysto przypadkowe odkrycie?
Olga pracowała jako psycholog w sanatorium w Ustroniu Morskim, gdzie prowadziła konsultacje głównie dla osób 50+. W trakcie tych spotkań wiele osób dzieliło się swoim życiem intymnym, traumami seksualnymi, zdradami, czy życiem w osobnych sypialniach. Wtedy Olga nie wiedziała jeszcze, jak skutecznie pomóc osobom w tym wieku. Postanowiła się dokształcić i tu zaczyna się nasza wspólna historia. Spotkałyśmy się na studiach podyplomowych z Seksuologii Klinicznej na UAM w Poznaniu, gdzie spotkałyśmy jeden z naszych autorytetów w dziedzinie psychoseksuologii − prof. Beisert. Studia umocniły w nas przekonanie, że to temat ważny i potrzebny, a do tej pory niewiele osób go podejmowało, ponieważ edukacja seksualna w Polsce, jeśli ma miejsce, to kierowana jest do dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Potem były lektury autorstwa amerykańskiej edukatorki seksualnej osób dojrzałych Joan Price, profesora Zbigniewa Izdebskiego, naszego kolejnego Mistrza, czy Michaliny Wisłockiej. A potem założyłyśmy Srebrny Warkocz, zaczęłyśmy spotkania w klubach seniora, na uniwersytetach trzeciego wieku i okazało się, że potrzeba rozmowy o seksie i bliskości jest bardzo duża.
Poradnik jest bardzo ładnie wydany, jest również wiarygodny, ponieważ nie zawiera zdjęć np. 40-latków udających 60-latków. Co więcej, wydawnictwo SILVER specjalizuje się w publikacjach wydanych DUŻYM DRUKIEM, dzięki czemu oczy nie męczą się podczas czytania. Jak przebiegała praca nad oprawą graficzną i ilustracjami? Jakie cele przyświecały Waszej pracy nad tym aspektem książki?
Od początku wiedziałyśmy i tym się kierowałyśmy, wybierając autorkę ilustracji [wspaniała Nastia Kaja z Młodego Studia], że rysunki muszą pokazywać stare ciało z jego cechami charakterystycznymi tj. zmarszczki, otłuszczenie, mniejsza jędrność. Jednocześnie zależało nam, żeby te ciała były po prostu ładne, tak jak piękne jest starzejące się ciało, aby czytelnicy i czytelniczki mogli się z tymi obrazkami identyfikować i poczuć dumę. W książce można znaleźć rysunki narządów płciowych, pozycji seksualnych, gadżetów erotycznych, które musiały być precyzyjne i nie pozostawiać wątpliwości. Klaudia specjalizuje się w gadżetach i pilnowała, że wibratory czy nakładki na penisa wyglądały profesjonalnie.
Przejrzałyśmy wcześniej wiele poradników seksuologicznych, także tych dla osób dojrzałych i ich piętą achillesową był właśnie rozmiar czcionki i ogólny skład. Chciałyśmy uniknąć sytuacji, w której ktoś odłoży książkę, ponieważ technicznie nie da rady odczytać liter. Duży druk, który jest znakiem rozpoznawczym wydawnictwa SILVER, był w tym przypadku naszym sprzymierzeńcem.
Gdzie można kupić Waszą książkę „Najlepsze przed Tobą”?
Książkę można kupić na stronie internetowej Oficyny Wydawniczej SILVER [TUTAJ], w księgarniach internetowych i stacjonarnych na terenie całego kraju. Podpowiadamy czytelnikom i czytelniczkom „Gazety Senior”, aby poprosili o zamówienie tej książki do swojej lokalnej biblioteki.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
- „Senior w Dobrej Formie” – aktywność fizyczna kluczem do zdrowia i wysokiej jakości życia silversów - 16 grudnia, 2024
- BON SENIORALNY: projekt ustawy [KOMPENDIUM] - 9 grudnia, 2024
- Bezpłatne porady notariuszy w całej Polsce! Sprawdź, gdzie skorzystasz z pomocy w Dniu Otwartym Notariatu [adresy i numery telefonów] - 22 listopada, 2024