Potrzebna jest druga waloryzacja emerytur, tym razem kwotowa
Przy tak wysokiej inflacji waloryzacja emerytur powinna być kwotowa.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Wartość emerytury
Jeszcze nie wszyscy oswoili się z nowymi emeryturami, a już niektórzy z emerytów, ci z niskimi zasiłkami wiedzą, że coraz bardziej brakuje „od pierwszego do pierwszego”. To przykre, kiedy z roku na rok możesz kupić mniej za swoją emeryturę. Kiedy wartość twoich pieniędzy spada. Pomimo że ZUS waloryzuje, to wzrost kosztów utrzymania najbiedniejszym wzrasta szybciej. Coraz większej grupie brakuje na żywność i opłacenie czynszu. A to znaczy, że system zaopatrzenia emerytów zawodzi. To głupie i kosztowne dla państwa wspomaganie najuboższych emerytów dodatkami na opał albo energię. Prościej jest włączyć te dodatkowe kwoty do emerytury. Przecież taniej nie będzie.
Wojna i inflacja
Zawirowania w gospodarce światowej powodują, że ceny szaleją, a inflacja wariuje. Dochody po ostatniej waloryzacji emerytur wzrosły zaledwie o 7%. Dla tych, co dostają co miesiąc z ZUS emeryturę podwyższoną o 7% od kwoty 4000 złotych, czyli 4280 podwyżki cen są jak na razie rekompensowane waloryzacją. Jednak w Polsce większość emerytów dostaje około 2 tysięcy i tej ogromnej grupie emerytów zdecydowanie brakuje pieniędzy na niezbędne życiowe wydatki. Brakuje na opłacenie czynszu i na jedzenie. Przyznacie, że to nie jest w porządku. I dodatkowe 13 i 14 nie zmieniają tego stanu rzeczy.
Rząd oszacował
Na dzienne utrzymanie, czyli zakwaterowanie i wyżywienie rząd przyznaje 40 złotych wojennym uchodźcom z Ukrainy. Dla całkiem obcych ludzi. Zatem dlaczego swoim emerytom skąpi? Jeśli koszt utrzymania jednej osoby wynosi 40 złotych, to dlaczego po wypracowaniu odpowiednio 20 i 25 lat są tacy, co dostają zaledwie minimum? Ci, co pracowali krócej, mają jeszcze mniej. Gdy porównamy ceny w Polsce i w Europie to ceny żywności mamy już europejskie. Spróbuj wyżyć za 8,50 Euro cały dzień. A przecież jesteśmy w Unii Europejskiej, a kraje Unii są bogate. Tylko polscy emeryci w większości biedni.
Politycy i prezesi na emeryturze
Wiadomo, że grabie działają do siebie. Zatem politycy i ci, co mają wpływ na stanowienie prawa, wymyślili, że waloryzacja emerytur będzie procentowa. Mają wysokie emerytury po 6 lub nawet 7 tysięcy to emerytura waloryzowana procentowo wzrasta o 500 złotych. Przez całe życie zarabiali dużo, mieli różne profity i wiele dodatkowych źródeł dochodu. A to fotel w radzie nadzorczej, a to konsultacje i wykłady. Z nadwyżek finansowych kupili mieszkania na wynajem, pozakładali biznesy. Zastanawiają się, czy w tym roku zmienię samochód, czy dopiero w przyszłym. W tym roku jadę do SPA na Węgry, a na narty do Włoch. Tak żyją właśnie zasobni Polacy na emeryturze. Natomiast klasa pracująca ubożeje przy każdej waloryzacji.
Klasa pracująca
Nauczyciele, urzędnicy niższego szczebla oraz robotnicy to jednak większość populacji emerytów w kraju. Ich emerytury właśnie oscylują wokół poziomu dwóch tysięcy. Gdy dostaną emeryturę zastanawiają się, które wydatki są pilniejsze. Odzież kupują często na wagę, bo jest promocja w ciuszarni. Oszczędzają na wydatkach na ogrzewanie mieszkania. Wysyłają mężów, by nałowili ryb w rzece na obiad. Na działce hodują pietruszkę i króliki. Oszczędzają na każdym kroku. Bo jak zapłacić za wszystko i kupić żywność gdy listonosz przyniósł 1800 złotych. A to większość osób na emeryturze. Zatem trzeba wybrać się rano po przecenione pieczywo i wieczorem po przecenione warzywa. Można też zajrzeć do punktów rozdawania żywności. Każda złotówka zaoszczędzona sprawia radość. Umożliwia przetrwanie. Zobaczcie kolejki po darmową żywność w punktach dystrybucji. To ludzie na emeryturze.
Drożyzna od 2 lat
Podrożał węgiel, gaz, energia elektryczna i benzyna. Wzrosła płaca minimalna. Zatem wzrosły koszty utrzymania mieszkania. Podrożała woda i wywóz odpadów. Tu złotówka tu dwa, ale miesięcznie to już prawie czterysta złotych. Podrożały lekarstwa to kolejne 60 złotych. Ceny żywności szaleją. Z tygodnia na tydzień drożej i drożej. Bułka złotówka, chleb 5 złotych, masło 6. Miesięcznie wydajemy więcej o pięćset, sześćset złotych? Dobrze, że komunikacja mieście za darmo. Dobrze, że są trzynastki i czternastki. To trochę pozwala odetchnąć finansowo i oddać w sklepiku borg.
Kwotowa waloryzacja emerytur
Przy wysokiej inflacji waloryzacja emerytur musi być kwotowa dla wszystkich. Inaczej większość emerytów tych z emeryturami poniżej dwóch tysięcy popadnie w ubóstwo. I tak trzeba będzie im te pieniądze dać. Czy to w formie dodatku do opału, czy w formie zasiłku celowego. Przecież nikt z rządzących nie chce, by media pokazywały marznących emerytów. Żaden rząd w Unii Europejskiej nie chce, by pokazywano emerytów żywiących się odpadkami. Przecież władza nie chce być posądzona, że nie dba o kilka milionów głodujących emerytów. To się władzy nie opłaca. Najbliższa jesienna waloryzacja powinna być kwotowa tak około 450 – 500 złotych. Przecież biedni emeryci i tak te pieniądze od razu wydają. Zatem rząd będzie miał większe dochody z podatków. A przy tym wzroście cen nawet pomimo obniżenia podatków i tak dochody Skarbu Państwa rosną.
Inflacja 12% a może więcej
Inflacja zżarła ostatnią waloryzację już dawno. Zapowiadana jest druga podwyżka płacy minimalnej, bo inflacja wzrosła więcej niż 5%. To prawda, że emeryci mogą obyć się bez wielu wydatków, które ponoszą pracujący, ale bez przesady. Nie może być tak, ze minimalna płaca rośnie o 800 złotych a emerytura o 180. To zbyt duże dysproporcje. Przy tak wysokim wzroście cen waloryzacja emerytur musi być kwotowa i liczona od przeciętnej płacy. Muszą zostać także zwaloryzowane kwotowo dodatki pielęgnacyjne dla emerytów 75+. Przecież obecna kwota nie wystarcza nawet na pampersy.
Najwyższy czas by te wszystkie organizacje senioralne zaczęły niczym związek zawodowy bronić emerytów przed pauperyzacją. Pauperyzacja to termin z łaciny oznaczający ubożenie grupy społecznej. Najwyższy czas uzmysłowić rządzącym, że nie uchodzi obniżać poziomu życia biednym emerytom.
Zobacz również najnowsze informacje o waloryzacji emerytur 2022!
Jeżeli interesują Cię te i podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco! Zapisz się do Newslettera
Zobacz również:
Emerytura od lipca 2022 po obniżce PIT do 12% [TABELA NETTO od 1200 do 8000 zł]
- Królowa Śniegu, premiera w Operze Wrocławskiej - 16 grudnia, 2024
- Premiera w Pantomimie. „STADO. W środku jesteśmy baśnią” - 7 grudnia, 2024
- We Wrocławiu „Miasto z piernika” i jarmark - 30 listopada, 2024