Praca w opiece w Niemczech – fakty i mity

Praca w opiece w Niemczech – fakty i mity

Zawód opiekuna osób starszych staje się coraz popularniejszy ze względu na proces starzenia się społeczeństw europejskich. Przedstawiamy fakty i mity na temat pracy w opiece w Niemczech.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Jest coraz większe zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych. Praca w opiece w Niemczech pozwala podreperować domowy budżet, ale wymaga odpowiednich predyspozycji. Przedstawiamy sprawdzone fakty i mity, które krążą na temat tego zawodu.

Praca w opiece w Niemczech – fakty i mity

Reklama Reklama Amplifon

Europejskie społeczeństwa starzeją się, a seniorzy najczęściej potrzebują pomocy w zmaganiu się z trudnościami charakterystycznymi dla swojego wieku i stanu fizycznego. Często rodzina decyduje się na wynajęcie opiekunki dla swoich rodziców lub dziadków, którzy po prostu potrzebują towarzystwa. W Europie Zachodniej powierzanie opieki nad starszymi rodzicami czy dziadkami jest normalną koleją rzeczy i dowodem dbałości o nich.

W efekcie wiele Polek i Polaków jest zainteresowanych pracą w charakterze opiekuna osób starszych. Kuszące są relatywnie wysokie zarobki. Niestety rynek usług opiekuńczych jest dosyć rozproszony. Osoby zainteresowane tę pracą powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby pracować legalnie, z agencją, która zapewni im polską umowę, wysokie składki ZUS i odpowiednią ochronę. Takie oferty ma m.in. polska agencja pracy InterKadra, która na naszą prośbę rozprawia się z faktami i mitami krążącymi w sieci na temat pracy w opiece w Niemczech.

FAKT: Można dużo zarobić

Miesięczne wynagrodzenie wynosi nawet 1500-1600 euro netto miesięcznie. Interkadra takie stawki oferuje osobom z doświadczeniem w opiece oraz dobrą znajomością języka niemieckiego. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że opiekunka nie płaci za zamieszkanie czy wyżywienie, to są to naprawdę dobre pieniądze. Do tego dochodzą bonusy, premie. W InterKadra opiekunki mogą też liczyć na wysokie składki ZUS i dodatkowe ubezpieczenie.

MIT: Ta praca jest dla każdego

To na pewno nie jest praca dla każdego. Jeśli jednak osoba zainteresowana taką pracą umie czerpać satysfakcję z pomagania innym, to na pewno się w niej sprawdzi. Należy wyróżniać się empatią, wyrozumiałością odpowiedzialnością, cierpliwością i komunikatywnością. Zwracamy uwagę na fakt, że seniorzy potrzebujący opieki to bardzo często ludzie z demencją, niesprawne, często niezdające sobie sprawy z własnej uciążliwości. Opiekun nie może okazywać zniecierpliwienia.

FAKT: Nie trzeba być pielęgniarką, żeby pracować w tym zawodzie

Aby pracować w opiece nad osobami starszymi nie trzeba być pielęgniarką. Oczywiście, takie doświadczenie jest bardzo pomocne i może mieć nawet wpływ na wysokość wynagrodzenia, ale nie jest wymagane. Wymagane jest natomiast doświadczenie w opiece nad osobą starszą lub obłożnie chorą.

MIT: To praca, którą wykonuje się 24h/dobę przez 7 dni w tygodniu

To największy mit, z jakim możemy się spotkać, czytając na ten temat w internecie. Takie opinie są zwykle generowane przez osoby, które nigdy same w opiece nie pracowały, ale znają kogoś, kto pracował lub kogoś, kto zna kogoś, kto pracował. I tak się tworzą spiskowe teorie dziejów. Gdyby tak było, że opiekun pracuje non stop, 24 h/dobę, przez 7 dni w tygodniu, prawdopodobnie wymagałaby zastępstwa po tygodniu pracy… z uwagi na swój zgon. W każdym domu podopiecznego ustala się zasady, według których opiekunka/opiekun mają przewidziane godziny wolne od pracy. Nie jest tak, że nawet przy wymagających podopiecznych trzeba siedzieć dosłownie całą noc. Jeśli więc ktoś Wam mówi, że musicie być dosłownie non stop, przez całą dobę, na nogach w tej pracy – nie wierzcie tej osobie.

MIT: Znajomość języka niemieckiego nie jest konieczna

Agencja InterKadra praktycznie nie ma ofert dla osób bez choćby podstawowej znajomości niemieckiego. Rodziny podopiecznych nie chcą bowiem zatrudniać do opieki nad swoimi bliskimi osób, które nie będą w stanie ich zrozumieć. Naszym zdaniem nie jest to bezpieczne dla podopiecznego. Może nie wystarczyć, kiedy ten będzie mówił co mu dolega, a na pewno nie wystarczy w kontakcie z lekarzem przez telefon, jeśli podopieczny zasłabnie, straci przytomność itd. Poza tym, ci seniorzy to często osoby dość sprawne fizycznie, ale potrzebujące wsparcia w codziennym życiu, przypominania o konieczności brania leków. Są spragnione towarzystwa, rozmów, lubią spacery, wspólne oglądanie telewizji itd. Czy Wy powierzylibyście opiekę nad swoimi rodzicami osobie niemówiącej po polsku i nierozumiejącej języka polskiego?

MIT: Lepiej pracować na czarno

NIE! Tylko bezpieczna, legalna praca ma sens. Praca na czarno to groźba deportacji, brak pomocy lekarskiej w razie potrzeby, brak pewności co do wypłaty wynagrodzenia i groźba niewolniczej pracy. Osoby pracujące na czarno nie mogą liczyć na niczyją pomoc, są zdane tylko na siebie. Nie są bezpieczne. Tylko wybór sprawdzonego i działającego legalnie pośrednika daje pewność i terminowość otrzymywania wynagrodzenia. Przy wyborze konkretnej agencji należy zwracać również uwagę na oferowane ubezpieczenie zdrowotne oraz wysokość odprowadzanych obowiązkowych składek do ZUS. Ciągle zdarza się, że osoby skuszone wysokimi zarobkami, oferowanymi przez prywatnych pośredników, zostają oszukane. Jakie oszustwa najczęściej mają miejsce w przypadku niesprawdzonych pośredników? Opiekunki trafiają do innego podopiecznego niż ten, o którym im mówiono przed wyjazdem, lub jego stan okazuje się dużo gorszy. Kolejna nieuczciwość polega na dziwnych potrąceniach wynagrodzenia.

MIT: Opinie w internecie są zawsze prawdziwe

W internecie pojawia się dużo negatywnych opinii o agencjach zatrudniających osoby do pracy w opiece w Niemczech. Zdecydowana większość tych opinii nie jest pisana przez osoby, które pracują w tym zawodzie legalnie. Czasem są to ludzie korzystający z usług prywatnych pośredników bądź tacy, którzy mimo braku odpowiednich predyspozycji i cech charakteru, dla ratowania swojej sytuacji finansowej, zdecydowali się na jednorazowy wyjazd do pracy w opiece. Na pewno warto zasięgać opinii u źródła – porozmawiać osobiście z kimś, kogo znamy, komu choć trochę ufamy, a kto wyjeżdża do pracy w opiece ze sprawdzoną agencją. Taka opinia będzie bardzo cenna i należy ją brać pod uwagę przy wyborze agencji.

Praca w opiece w Niemczech – czy warto? Warto!

Choć zawód opiekuna osoby starszej nie należy do najłatwiejszych, jest to praca niezwykle potrzebna i dająca ogromną satysfakcję płynącą z pomocy drugiemu człowiekowi. Osoby, które mają cechy niezbędne do jej wykonywania mogą przez wiele lat cieszyć się nie tylko stanem swoich finansów, ale też wdzięcznością podopiecznych i ich rodzin.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz rozwiać wątpliwości – zgłoś się np.: do InterKadra. Więcej informacji znajdziesz na www.opiekunki.interkadra.pl.


Artykuł powiązany:
Jak być dobrym opiekunem chorego na Alzheimera? Przewodnik

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds