Procentowa waloryzacja emerytur [głos emeryta]
Stosowana w Polsce procentowa waloryzacja emerytur powoduje ubożenie większości emerytów.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl
Spis Treści
Struktura emerytur
Struktura emerytur podlega ciągłym zmianom poprzez ruch naturalny. Liczniejsze roczniki wyżu demograficznego od kilku lat przechodzą na emerytury po osiągnięciu wieku uprawniającego do pobierania zasiłku z ZUS lub KRUS. Nowo przyznawane świadczenia są zdecydowanie wyższe od tych sprzed pandemii. Jednak i obecnie przyznawana wielkość świadczeń jest niska. Często poniżej 40% średniej krajowej. Przez pandemię i inflację oraz przez podnoszenie płacy minimalnej mamy teraz taką sytuację iż około 90% emerytur nie przekracza najniższej płacy. Dokładną strukturę emerytur w 2022 znajdziecie w opracowaniu GUS z listopada 2023 r. tutaj link.
Zobacz również: Waloryzacja emerytur 2024: ostateczna podwyżka 12,12 proc. [TABELA NETTO]
Emerytury: stopa zastąpienia [teoria]
W 2005 roku w Dzienniku Ustaw została opublikowana Konwencja Nr 102 Międzynarodowej Organizacji Pracy. Tym samym obowiązuje w naszym państwie. Konwencja reguluje szereg kwestii związanych ze świadczeniem pracy i wynagrodzeniami za pracę. W części V Konwencji znajdziecie przepisy dotyczące „Świadczeń na starość”. Jednym ze wskaźników, który brany jest pod uwagę, jest stopa procentowa wypłaty periodycznych świadczeń dla typowych uprawnionych. Wartość ta, będąca stopą zastąpienia, określona została na poziomie 40 proc. Oznacza to, że średnie przyznawane emerytury powinny być wyższe niż 40% przeciętnego wynagrodzenia. Ponieważ średnie wynagrodzenie w styczniu 2024 wynosi 7708 zł to nowo przyznana emerytura nie powinna być niższa niż 3100 złotych.
Zobacz również: 13. emerytura 2024: przewodnik po trzynastej emeryturze [kwota do ręki, terminy wypłaty, kto ma prawo, a kogo omija dodatek?]
Koszty utrzymania
W ostatnich czterech latach mocno rosły ceny żywności, ale też ceny energii i komornego. Wprowadzone w ostatnich latach przez PiS duże wzrosty płacy minimalnej doprowadziły do ubożenia ogromnej grupy emerytów ze starego portfela. Płaca minimalna rosła o 500 złotych, a emerytury były waloryzowane jedynie o 250 zł. Tym sposobem wiele milionów emerytów znalazło się w trudnej sytuacji materialnej. Warszawski Instytut Bankowości we współpracy ze Związkiem Banków Polskich opracowuje od ośmiu lat raporty jak wzrastają koszty utrzymania studentów tutaj link. Struktura wydatków młodych ludzi i emerytów jest odrobinę inna, ale każdy może sobie dostosować wyniki do swoich warunków. To pozwoli sprawdzić, czy waloryzacje emerytur spełniają swoją funkcję.
Zobacz również: Dodatki do emerytury: pełne zestawienie świadczeń dla seniorów [nowe wyższe kwoty od 1 marca 2024]
Tabela waloryzacji: od 2022 do 2024
Przygotowaliśmy tabelę, która pokazuje, ile zyskali emeryci na ostatnich trzech waloryzacjach.
Procentowa waloryzacja emerytur
Porównajcie kwoty z tabeli ze wzrostem swoich kosztów utrzymania i wtedy zrozumiecie, dlaczego emeryci tak szybko biednieją. Emerytów nie bardzo interesują waloryzacje brutto, czyli przed opodatkowaniem. Dla nas ważne są kwoty, które pozwalają zapłacić za rachunki. Przyznacie, że wzrost emerytury o 400 złotych „na rękę” po trzech waloryzacjach od 2022 roku nie równoważy wzrostu kosztów utrzymania w tym czasie.
Zobacz również: Seniorzy otrzymają 13. emeryturę. Szacunkowe kwoty 13. emerytury 2024 netto po uwzględnieniu składek i podatków [TABELA]
Opracowanie ZUS
Po waloryzacji w 2023 roku „Struktura emerytur” z ZUS do pobrania tutaj link. Każdy może sobie sprawdzić, jaka była struktura emerytur wypłacanych przez ZUS po waloryzacji w 2023 roku. Sprawdziliśmy, ilu emerytów otrzymywało emerytury do 4000 złotych brutto. I okazało się, że po waloryzacji w 2023 roku 64,3% emerytów mężczyzn i 86,5% kobiet otrzymywało emerytury poniżej 4000 złotych. A przecież jest jeszcze milion emerytów z KRUS, którzy w większości otrzymują emerytury w minimalnej wysokości.
Waloryzacja emerytur to poważny problem dla finansów państwa. Prawie dziesięć milionów ludzi pobiera świadczenie emerytalne i rentowe. Przy obecnej procentowej waloryzacji większość emerytów z roku na rok biednieje.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
- Królowa Śniegu, premiera w Operze Wrocławskiej - 16 grudnia, 2024
- Premiera w Pantomimie. „STADO. W środku jesteśmy baśnią” - 7 grudnia, 2024
- We Wrocławiu „Miasto z piernika” i jarmark - 30 listopada, 2024