Seniorzy nie wykupują leków, bo są za drogie. Potrzebny program Leki 60+ [stanowisko resortu zdrowia]

Seniorzy nie wykupują leków, bo są za drogie. Potrzebny program Leki 60+ [stanowisko resortu zdrowia]

Wydatki na leki obciążają budżety prawie 95 proc. Seniorów, a ponad 80 proc. zdarzyło się z uwagi na ceny leków w ostatnich miesiącach nie wykupić recept. Takie są wyniki badania zleconego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym”, która apeluje o wsparcie systemowe.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Zadłużenie osób starszych

Z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i Bazie Informacji Kredytowych (BIK) wynika, że zaległości osób po 65 r.ż. wynosiły już prawie 10,4 mld zł (dane z czerwca br.) Ponad 60 proc. emerytów wskazuje, że najbardziej ich budżet uszczuplają wydatki na leki. – Emerytura lub renta są głównym źródłem dochodów większości seniorów. Wobec sytuacji na rynku osoby starsze są zmuszone do oszczędności czy rezygnacji z zaspokojenia niektórych potrzeb, także zdrowotnych – mówi prof. Piotr Błędowski ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, jeden z autorów badania PolSenior 2.

Przeczytaj również: PRZEGLĄD LEKOWY. Nowa usługa farmaceutyczna dla seniorów. Dla poratowania zdrowia i budżetu

Reklama Reklama MultiSport

Ponad 80 proc. seniorów nie wykupiło w ostatnich miesiącach leków

– Od początku roku docierają do nas liczne sygnały od naszych członków, że osoby starsze mają poważne problemy z wykupieniem leków – mówi Magdalena Osińska-Kurzywilk, prezes Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”. – Podwyżki energii, żywności i leków pochłaniają ich oszczędności. Jeśli przestaną się leczyć, wrócą do lekarzy w dużo gorszym stanie. To błędne koło, bo trafią do szpitali i będą generować jeszcze większe koszty.
Koalicja zleciła Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research badanie dotyczące sytuacji pacjentów po 60 r.ż. z wielochorobowością i chorobami przewlekłymi. – Wyniki zaskoczyły nawet nas – mówi Magdalena Osińska-Kurzywilk. – Niby po rozmowach powinniśmy być na to przygotowani, a jednak nie sądziłam, że aż 82 proc. badanych nie wykupiło w ostatnich miesiącach leku.

Z badania wynika ponadto, że seniorzy, ograniczając codzienne wydatki, w pierwszej kolejności oszczędzają na rachunkach i żywności, ale zaraz potem właśnie na lekach. 94 proc badanych osób przyznało, że wydatki na leki obciążają ich domowy budżet.

Przeczytaj również: Bezpłatne Leki 75+ dla wszystkich 75-latków. Resort zdrowia zniesie kłopotliwy wymóg [recepta S na leki 75plus]

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Lekarze widzą problem w gabinetach

– Obserwujemy to na co dzień w naszych gabinetach – mówi dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. – Kiedy próbujemy zdiagnozować brak postępów w leczeniu seniorów, zdarza nam się słyszeć, że nie wykupili leków, bo były za drogie. To są najczęściej pacjenci z wielochorobowością, a przerwy w leczeniu są niebezpieczne i mogą w znaczący sposób wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia.

Przeczytaj również: Bezpłatne Leki 75+. Lista Leków Refundowanych dla Seniorów 2022 [WYSZUKIWARKA]

Reklama Reklama książki Pod Gruzami Azowstalu

Potrzebne wsparcie systemowe np. Program Leki 60+

Członkowie Koalicji wskazują na rozwiązanie, które mogłoby wpłynąć na poprawę sytuacji materialnej seniorów, co z kolei może się przełożyć na ich stan zdrowia. Nie jest to nowy pomysł, został wcześniej zawarty między innymi w jednym z akapitów założeń Polskiego Ładu. Czytamy w nim, że „w związku ze skutecznością dotychczasowego programu Leki 75+ (wzrastająca liczba beneficjentów i malejące wydatki osób powyżej 75. roku życia na leki) chcemy umożliwić korzystanie z programu osobom młodszym, a w niektórych kategoriach leków nawet osobom z grupy 60+”.

Sytuacja seniorów naprawdę nie jest łatwa, a będzie jeszcze trudniejsza. Przykłady odchodzenia od okienek w aptekach, ale także sklepach spożywczych, widać na każdym kroku. Pacjenci dużą nadzieję wiążą ze słowami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który 24 lipca w Koninie powiedział o darmowych lekach dla seniorów, i to nawet młodszych niż 75 lat.

Nie ma wątpliwości, że podobnie jak wprowadzenie programu „Leki 75+” poprawiło dostęp do farmakoterapii osób w tym przedziale wiekowym, tak jej rozszerzenie pomoże kolejnym grupom pacjentów.

Bezpłatne leki dla seniorów młodszych niż 75 lat. Stanowisko Resortu zdrowia

Resort zdrowia w odpowiedzi na interpelację poselską poseł Moniki Rosy w sprawie darmowych leków dla seniorów młodszych niż 75 lat zdradził, że: „Możliwości obniżeniu kryterium wieku uprawniającego do bezpłatnych leków są w Ministerstwie Zdrowia rozważane, znajdują się na etapie wewnętrznych ustaleń.” Terminu wprowadzenia zmian jednak nie podano.

Będzie się tej sprawie bacznie przyglądać.

Źródło: Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” (PAP) oraz sejm.gov.pl


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


Pola oznaczone znakiem * są wymagane

Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w naszej „Polityce Prywatności”.