Przewidywanie, co będzie w przyszłym roku [Felieton noworoczny]

Przewidywanie, co będzie w przyszłym roku [Felieton noworoczny]

Trafne przewidywanie, co nas czeka w nowym roku, jest praktycznie niewykonalne.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Co wiemy?

Reklama Reklama Amplifon

Jeśli nie zmienią się uwarunkowania i przepisy, to możemy spodziewać się waloryzacji emerytur. Inflacja ponad 6% więc i waloryzacja będzie pewno kwotowa i procentowa. O ile nie pogorszą się warunki gospodarcze i polityczne. Jednak gwarancji nie ma, bo na razie iskrzy na linii premier prezydent. Dlatego nie wszystkie obietnice przedwyborcze zostaną spełnione. Jak przewidujecie, w sprawie waloryzacji emerytur będzie zgoda między premierem i prezydentem?

Reklama Reklama MultiSport

Przewidujemy

Wzrośnie płaca minimalna, zatem na pewno będą wyższe ceny w sklepach i usługach. Cześć pracowników z dłuższym stażem będzie chciało znaczących podwyżek. Płaca minimalna rośnie w 2024 roku dwukrotnie, w sumie wzrost wynosi 700 złotych. Wyższa płaca minimalna wpływa na wysokość składek odprowadzanych do ZUS. Więcej zapłacą przedsiębiorcy i pracownicy. Mandaty będą droższe.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Inflacja

To wszystko powoduje, że inflacja bazowa w Polsce będzie w dalszym ciągu na wysokim poziomie. W strefie euro inflacja HICP wynosi około 2,5%, a u nas w 2023 Narodowy Bank Polski szacuje na 10,1%. W 2024 roku inflacja w Polsce ma wynosić 5,2% według NBP. O tym ile stracą twoje oszczędności na wartości, zadecyduje twoja sprawność w korzystnym lokowaniu nadwyżek finansowych. Jedno pewne twoje pieniądze za rok będą mniej warte. Emeryci w większości nie muszą się tym przejmować. Nie posiadają nadwyżek finansowych.

Reklama Patronat medialny Międzynarodowe Targi Turystyczne

Postanowienia Noworoczne

Jeśli mądrze sobie obiecywałeś, to udało Ci się dotrzymać postanowień. Masz szansę, że i w  Nowym Roku będziesz miał sukces. Są tacy, co uczą się na błędach. Obiecywanie sobie, że będziesz codziennie ćwiczył przez pół godziny gimnastykę, należy do takich wyzwań. Lepiej zaskakiwać się nadgorliwością w uprawianiu gimnastyki niż nie dotrzymywać danego sobie słowa. Ale jak ci się nie uda ćwiczyć systematycznie, to możesz zrzucić powody na braki w pamięci. Tak to robią dzieci.

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

Ćwiczenia pamięci

Modne niegdyś deklamowanie wierszy w czasach powszechnej dostępności smart fonów, które mogą to zrobić za nas, trochę mija się z celem. Natomiast nauczenie się dyktowania tekstów to całkiem pożyteczna czynność. Po co pisać kiedy można dyktować. To także świetna okazja, by sprawdzić, jak wykwintnym językiem posługujemy się na co dzień. Może więc, zamiast pisać, zaczniemy dyktować swoje teksty do pamiętnika? A i pamiętajcie, pamięć jest ulotna, więc dobrze jest do zdjęć, tych ukochanych pamiątek, dodawać komentarze głosowe.

Pogoda

W związku z ociepleniem klimatu możemy spodziewać się skrajnych zjawisk atmosferycznych. Będzie w nowym roku wiało mocno, upały w lecie będą nie do wytrzymania, wiosna będzie sucha, lipiec deszczowy z lokalnymi podtopieniami. Przymrozki w kwietniu i długa sucha jesień. Będzie brakowało wody w rzekach i studniach. Wszyscy znają się na pogodzie, dlatego my też możemy pokusić się o wróżenie. Pewne, że nie zmniejszymy ilości wytwarzanych gazów cieplarnianych.

Wzrosną ceny paliw i prądu

Nie trzeba być wróżką, by wiedzieć, że wzrosną ceny paliw kopalnych i prądu. Wiadomo też, że nie uda się w lecie zagospodarować tych potężnych ilości prądu wytworzonego z fotowoltaiki, a więc ci, co zainwestowali w panele, stracą swoje pieniądze. Jeśli nie potrafią zakumulować wytworzonej przez siebie energii, to będą tracili pieniądze. Może znajdzie się jakiś odważny biznesmen, który zagospodaruje nadwyżki energii elektrycznej w ciągu dnia. Bo energetyka zawodowa na razie nie radzi sobie z tym tematem.

Zdrowie

Po 50 – 60 – 70 – latach (niepotrzebne skreślić) obsługiwania własnego ciało okazuje się, że zaczynają pojawiać się problemy ze zrozumieniem jak to wszystko działa. Dobrze, że mamy Internet i możemy sobie sprawdzić, czy prawidłowo siedzimy przy stole, czy umiemy wstawać z łóżka, czy łóżko jest dostosowane do naszego kręgosłupa? I chyba najważniejsze, czy potrafimy jeszcze prawidłowo i zgodnie z wymogami fizjologii chodzić? Dostarczanie energii poszczególnym organom też przebiega już inaczej niż w młodości. Zaskakujące. To nawet zabawne jak mało zwracamy uwagi na nasze ciało, dopóki nie przypomni nam na swój ulubiony sposób. Łupnie bólem i od razu stawia nas do pionu. Ma sposób, by przywołać do pionu.

Teraz kiedy rząd zadbał o Seniorów, rozdaje im darmowe pigułki na wszelakie schorzenia, brakuje jeszcze, by miał kto te medykamenty wypisać. Przewidujemy, że to się nie poprawi tak szybko.

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera

W świecie elektronicznych gadżetów

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds