Rak jelita grubego – profilaktyka, objawy oraz metody leczenia [TEST DOMOWY NA KREW UTAJONĄ]

Rak jelita grubego – profilaktyka, objawy oraz metody leczenia [TEST DOMOWY NA KREW UTAJONĄ]

Rak jelita grubego należy do nowotworów złośliwych. Wywodzi się z nabłonka błony śluzowej jelita grubego. To jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych spośród wszystkich. Jakie powoduje objawy? Jakie są przyczyny jego powstawania? Jak go leczyć? Czy da mu się zapobiegać? Sprawdzamy poniżej.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Rak jelita grubego – przyczyny?

Według danych zebranych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) rak jelita grubego występuje u co drugiej kobiety i trzeciego mężczyzny. Stanowi aż 10% wszystkich nowotworów złośliwych i powoduje aż 8% zgonów.

Powstawanie tego nowotworu jest efektem długoletniego zaburzenia równowagi komórkowej. Mimo że wszystkie przyczyny powstawania raka jelita grubego nie są znane. Warto wymienić najważniejsze z nich:

  • nieprawidłowa dieta – przyjmuje się, że szczególnie narażone na rozwój raka jelita grubego są osoby, które spożywają zbyt dużą ilość czerwonego mięsa, a także tłuszczów nasyconych. Natomiast zbyt mało spożywają owoców i warzyw,
  • nadmierne spożywanie alkoholu – ryzyko zwiększa się aż o 1,4-krotnie u osób, które spożywają 45 g etanolu dziennie,
  • nadwaga – osoby z BMI powyżej 30 zwiększają swoje szanse na zachorowanie aż dwukrotnie,
    brak aktywności fizycznej – nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje wydzielanie substancji prozapalnych. Połączenie braku ruchu i otyłości dotyczy osób z różnych kategorii wiekowych: seniorów, ale również młodszych osób,
  • palenie tytoniu – zwiększa aż o 1,25-krotnie ryzyko zachorowania oraz może doprowadzić do zgonu. Ryzyko zwiększa się wraz z liczbą wypalonych papierosów,
  • choroby np. cukrzyca, choroby zapalne jelit oraz akromegalia,
  • zespół Lyncha, Peutza-Jeghersa, czy rodzinny rak jelita grubego typu X.

Rak jelita grubego – objawy?

Nowotwór jelita grubego przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Natomiast po upływie określonego czasu, może objawiać się poprzez: krwawienie z przewodu pokarmowego (widoczna jest krew w stolcu), naprzemienne biegunki i zaparcia, poczucie niepełnego wypróżnienia oraz nagły spadek masy ciała.

Rak jelita grubego – jak samodzielnie go rozpoznać?

Raka jelita grubego możesz bardzo łatwo rozpoznać samodzielnie. Wystarczy, że wykonasz domowy test na utajoną krew w kale. Nie zawsze krew jest widoczna w kale albo na papierze. Test wykonaj, kiedy poczujesz niepokojące objawy:

  • odczuwanie bólu i pieczenia podczas oddawania stolca,
  • kał o smolistej barwie,
  • biegunki i zaparcia powodujące dyskomfort,
  • bóle brzucha,
  • gorączka,
  • wymioty oraz nudności.

Wykonanie testu jest proste. Test na utajoną krew w kale (FOB TEST) składa się z: płytki testowej, pojemnika z roztworem ekstrakcyjnym oraz aplikatora, który umożliwi Ci pobranie próbki. Zanim przystąpisz do jego przeprowadzenia, przygotuj próbkę kału umieszczoną w specjalnym pojemniku z buforem. Następnie nanieś próbkę na płytkę testową. Odczekaj kilka minut. Dodatni wynik świadczy o tym, że w kale znajduje się krew, może to wskazywać na krwawienie z polipów. Nie zawsze krew utajona w kale musi świadczyć tylko o objawach raka jelita grubego. Czasami może wskazywać na inne choroby np. hemoroidy, choroby żołądka.

Jeśli wynik twojego testu okaże się pozytywnym, skonsultuj go z lekarzem.

Rak jelita grubego – diagnostyka

Nowotwór jelita grubego lekarz rozpozna, wykonując kolonoskopię. To badanie, które umożliwia obejrzenie światła jelita. Pozwala także na pobranie jego wycinków do badań histopatologicznych. Podczas przeprowadzania badania lekarz może usunąć zmiany przedrakowe. Dodatkowo są wykonywane USG brzucha i tomografia komputerowa. Obydwa badania przeprowadza się w celu wykrycia przerzutów.

Leczenie raka jelita grubego

Metodę leczenia raka jelita lekarz dobiera na podstawie oceny stanu zdrowia pacjenta. Podstawowym sposobem jest usunięcie guza jelita grubego wraz z sąsiadującymi węzłami chłonnymi. Po przeprowadzeniu operacji jest prowadzone dalsze leczenie w formie: radioterapii lub chemioterapii. Celem wprowadzenia jednej z dwóch form leczenia jest zmniejszenie masy guza. Wybór leczenia zależy od lokalizacji zmiany.

Jak się chronić przed rakiem jelita grubego?

Jeśli zależy Ci na tym, aby ustrzec się przed chorobą, stosuj dietę, która jest uboga w tłuszcze, bogata w błonnik. Unikaj palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Zachęcamy także do samodzielnego badania się. Zdrowy tryb życia i badania profilaktyczne najlepiej chronią przed nowotworem jelita grubego.

test-FOB-krew-utajona-w-kale

Więcej informacji na temat testów na utajoną krew znajdziesz na stronie Domowego Laboratorium.

Artykuł Partnerski

Zobacz również: 

Groźne dla zdrowia zakażenie bakterią Helicobacter pyroli. Jak je wykryć? TEST DOMOWY

Rak prostaty to najczęściej wykrywany nowotwór u mężczyzn. Jak się przed nim uchronić? DYSKRETNE, DOMOWE TESTY

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds