Renta wdowia – propozycje zmian w emeryturach dla wdów i wdowców [Lewica, PSL, PO i rząd]
W Sejmie 6 lipca br. odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy wprowadzającego rentę wdowią. Złożony projekt jest efektem determinacji Lewicy. Jeśli pomyślnie przejdzie ścieżkę legislacyjną, to po śmierci współmałżonka będzie można zachować prawo do części jego świadczenia. Czy są szanse na wejście w życie emerytury wdowiej? Sprawdzamy, co wiemy na temat stanowisk najważniejszych ugrupowań politycznych w kwestii wdowiej emerytury?
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Renta wdowia – Lewica
Z hasłem renty wdowiej na sztandarach szła do wyborów parlamentarnych Lewica już w 2019 r. Proponowała wprowadzenie prawa do dziedziczenia świadczenia emerytalnego po zmarłym współmałżonku. Celem zmiany – poprawa poziomu życia osób starszych, szczególnie kobiet, które żyją dłużej i siłą rzeczy pozostają same w jednoosobowym gospodarstwie domowym.
Renta wdowia według Lewicy należałaby się po osobie zmarłej, z którą pozostawało się we wspólnym pożyciu tj. mężu, żonie, partnerze lub partnerce bez względu na płeć.
Osoba owdowiała zachowałaby prawo do jednego świadczenia w wysokości 100 proc., a drugie otrzymywałaby w wysokości 25 proc. Decyzja, którą emeryturę zachować w 100 proc., a którą otrzymywać w pomniejszonej wysokości należałaby do wdowy lub wdowca.
Wiosną 2022 r. Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy zakładający wprowadzenie renty wdowiej. Projekt został zablokowany. Wówczas ugrupowanie podjęło decyzję o przygotowaniu nowego projektu ustawy dotyczącego renty wdowiej i złożenia go w formie projektu obywatelskiego z wymaganą przepisami liczbą podpisów.
Projekt obywatelski wpłynął do Sejmu 11 kwietnia br., udało się zebrać ponad 200 tys. podpisów. Proponuje on, aby w przypadku śmierci jednego z małżonków osoba owdowiała zachowała swoją emeryturę i mogła pobierać 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku albo pobierać świadczenie po zmarłym małżonku w całości i zachować 50 proc. własnej emerytury. Istniałaby możliwość wyboru w zależności od tego, który z wariantów byłby korzystniejszy dla wdowy lub wdowca. Pierwsze czytanie w Sejmie odbyło się 6 lipca br. Więcej na temat złożonego projektu w artykule: Obywatelski projekt ustawy w Sejmie [+50 proc. do emerytury, kryteria, limit]
Renta wdowia – PSL
Ludowcy w listopadzie 2022 r. w tzw. obywatelskim pakiecie legislacyjnym ogłosili wprowadzenie nowego rozwiązania dla seniorów – dziedziczenie emerytur.
PSL zaproponował, aby po śmierci współmałżonka można było zachować 100 proc. swojej emerytury oraz 50 proc. świadczenia po małżonku. Propozycja renty wdowiej była częścią pakietu zmian tj. „Uczciwego planu dla Polski”.
Ludowcy – rentę wdowią wraz z innymi propozycjami – również planowali złożyć w Sejmie w formie projektu obywatelskiego, a stronnictwo rozpoczęło zbieranie podpisów.
Zobacz również: Czy będą dodatkowe pieniądze dla wdów i wdowców? Wdowi dodatek do emerytury – 300 plus dla wdów i wdowców [DECYZJA]
Renta wdowia – Platforma Obywatelska
Platforma obywatelska ma dwa wstępnie policzone projekty wdowiej emerytury. PO chce, aby po śmierci małżonka, osoba owdowiała mogła pozostać przy 100 proc. wypracowanej emerytury i powiększyć ją o część świadczenia współmałżonka. Temat wdowich emerytur przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk poruszył na spotkaniu w Pszczynie 20 marca br.
Pierwszy ze wspomnianych projektów zakłada 100 proc. własnej emerytury i prawo do 25 proc. świadczenia po zmarłym małżonku. Drugi natomiast proponuje, aby do własnego świadczenia można było dołożyć 50 proc. renty po zmarłej żonie lub mężu.
Ostateczny kształt projektu zależałby od kosztów, czyli sumy dofinansowania ZUS-u z budżetu państwa, które jest konieczne, aby móc wypłacać nowe świadczenia.
Zobacz również: Wysokość 14-tki na rękę i kwota przelewu sierpień-wrzesień [TABELA emerytura od 600 zł do 4438 zł]
Renta wdowia – stanowisko rządu
W sierpniu 2022 r. po złożeniu poselskiego projektu renty wdowiej przez Lewicę, wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed przyznał dla SuperBiznesu, że system emerytalny, który obecnie funkcjonuje, jest optymalny i zmiany nie przewiduje.
Po tym, jak PSL zaproponował dziedziczenie emerytury, politycy obozu rządzącego oceniali pomysł ludowców jako „czysto wyborczy” – co udokumentowała m.in. „Rzeczpospolita”.
Dziś, kiedy większość ugrupowań demokratycznej opozycji proponuje wprowadzenie wdowiej emerytury, rząd nie jest tak jednoznaczny w swoich ocenach pomysłu wsparcia osób owdowiałych, ale sugeruje inne rozwiązanie.
Wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed przyznał w „Super Expressie”, że są prowadzone analizy w jego resorcie dotyczące podwyższenia wypłacanej wdowom renty rodzinnej z 85 proc. do 100 proc. świadczenia po małżonku.
Zobacz również: 14. emerytura poprawki Senatu do ustawy o dodatkowym świadczeniu [zmiany do zbliżającej się 14-tki]
Podsumowanie
Renta wdowia cieszy się wysokim poparciem społecznym, szczególnie w grupie seniorów. Stąd temat może stać się istotną kwestią w zbliżających się wyborach parlamentarnych.
Los osób owdowiałych i rosnąca liczba jednoosobowych gospodarstw domowych jest wyzwaniem, nad którym musimy się pochylić jako społeczeństwo. Problem dotyka głównie kobiet, które żyją statystycznie 10 lat dłużej niż mężczyźni. Jednak tak ważny temat, jak los wdów i wdowców zasługuje na rzetelną społeczną debatę i solidnie policzone rozwiązania, wolne od kampanijnych wojenek na obietnice.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
- „Senior w Dobrej Formie” – aktywność fizyczna kluczem do zdrowia i wysokiej jakości życia silversów - 16 grudnia, 2024
- BON SENIORALNY: projekt ustawy [KOMPENDIUM] - 9 grudnia, 2024
- Bezpłatne porady notariuszy w całej Polsce! Sprawdź, gdzie skorzystasz z pomocy w Dniu Otwartym Notariatu [adresy i numery telefonów] - 22 listopada, 2024