
Rozliczenie PIT-u – co muszą wiedzieć emeryci i nie tylko?
Czy seniorzy muszą samodzielnie składać zeznania podatkowe? Nie zawsze jest to konieczne. Warto wiedzieć, skąd czerpać sprawdzone i jasne informacje na tematy związane z podatkami i finansami. Oto poradnik dla wszystkich emerytów i nie tylko!
Materiał reklamowy PIT.pl
Spis Treści
Kiedy emeryci muszą złożyć PIT?
Emeryci nie zawsze muszą składać zeznanie podatkowe samodzielnie. Kiedy otrzymują jedynie emeryturę lub rentę i nie pobierają żadnych dodatkowych świadczeń np. z pracy dorywczej, obowiązuje ich PIT-40A. Te formularze są automatycznie kierowane do fiskusa bez konieczności jakiejkolwiek ingerencji ze strony podatnika.
Istnieją jednak sytuacje, w których emeryci muszą złożyć PIT samodzielnie. Taka konieczność zachodzi, gdy:
- oprócz emerytury lub renty uzyskali dodatkowe dochody podlegające opodatkowaniu (np. z pracy w ramach umowy cywilnoprawnej);
- chcą skorzystać z ulg i odliczeń, które pozwalają zmniejszyć należny podatek;
- planują wspólne rozliczenie z małżonkiem.
Niektórzy emeryci poza pobieraniem świadczeń decydują się także na założenie działalności gospodarczej. W zależności od danej sytuacji i tego, czy pracują w ramach umowy, czy prowadzą własny biznes, muszą dobrać odpowiedni rodzaj PIT-u do rozliczenia. Każda okoliczność podatkowa wymaga odrębnego rozpatrzenia, a do wyboru są m.in. PIT-37 i PIT-36. Zawsze warto zasięgnąć porady w profesjonalnym biurze rachunkowym.
Wskazówki co do wyboru odpowiedniego typu formularza:
- PIT-37 – przeznaczony dla osób, które uzyskują dochody opodatkowane na zasadach ogólnych i które nie prowadzą działalności gospodarczej. Oznacza to, że emeryci pracujący na etacie lub dorabiający na umowach cywilnoprawnych będą musieli wypełnić właśnie ten formularz;
- PIT-36 – potrzebny, gdy emeryt uzyskuje dochody z działalności gospodarczej lub wynajmu nieruchomości. Sprawdzi się do rozliczenia dochodów, które nie są opodatkowane ryczałtem.
Przy wyborze formy opodatkowania zawsze ważne jest to, by uwzględnić wszystkie swoje źródła dochodów i ich rodzaje.
Nowe limity składek emerytalno-rentowych
Spora część seniorów z łatwością radzi sobie z obsługą nowoczesnych urządzeń i coraz częściej korzysta z dobrodziejstw internetu. Stroną, jaką powinni odwiedzać regularnie, jest serwis podatkowy PIT.pl. To ogromna baza bieżących informacji ze świata finansów, na której można przeczytać m.in. o limicie składek emerytalno-rentowych w 2025 roku.
Okazuje się, że w 2025 roku maksymalna roczna podstawa składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe wynosi 260 190 zł (w 2024 było to 234 720 zł). Jest to 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, które na ten rok wynosi 8 673 zł. Po przekroczeniu tej kwoty nie trzeba już opłacać składek na te ubezpieczenia.
To tylko niewielki wycinek cennych informacji, jakie można zdobyć za pośrednictwem serwisu podatkowego. Znajdują się tam też szczegółowe dane na temat tego, jak rozliczać PIT i kiedy to konieczne. Seniorzy mogą przeczytać m.in. o tym, jak przekazać 1,5% podatku na wybrany cel, z których ulg warto skorzystać, a także o czym pamiętać, pobierając emeryturę.
Na stronie znajdują się liczne druki i formularze, które można pobrać samodzielnie, wydrukować i uzupełnić w domu. To bardzo pomocne nie tylko dla emerytów, ale i podatników w każdym wieku. PIT.pl oferuje przydatne kalkulatory dotyczące m.in. VAT-u czy odsetek. Zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownicy znajdą tam coś dla siebie.
Jak najwygodniej rozliczyć PIT na własną rękę?
Rozliczenie PIT-u na własną rękę niekiedy z pozoru wydaje się skomplikowane, ale dzięki intuicyjnym programom online staje się łatwe i wygodne nawet dla seniorów. W sieci można znaleźć np. system Twój e-PIT od Ministerstwa Finansów. Ten na bazie danych przesłanych przez płatników automatycznie wypełnia zeznanie. To świetna opcja dla wszystkich, którzy muszą samodzielnie rozliczyć się z fiskusem.
Aby rozliczyć PIT samodzielnie, wystarczy:
- zalogować się do systemu za pomocą profilu zaufanego lub innych danych logowania np. przez PESEL;
- sprawdzić poprawność informacji wprowadzonych automatycznie w formularzu;
- zatwierdzić złożenie deklaracji i wysłać ją za pomocą kliknięcia do odpowiedniego urzędu skarbowego.
Jeśli podatnik chce skorzystać z przysługujących mu ulg (np. rehabilitacyjnej), również da się zrobić to zdalnie. Wystarczy wprowadzić numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego we wskazane miejsce. Gdy mimo wszystko senior nie czuje się pewnie w obsłudze systemu, zawsze może poprosić o pomoc zaufaną osobę, np. rodzinę, przyjaciół czy opiekuna, którzy pomogą przejść przez proces rozliczenia PIT-u. Ważne, aby wszelkie dane były prawidłowe, a zeznanie wysłane na czas.
Korzystanie z internetowych programów do rozliczenia PIT-u jest darmowe. Systemy wykorzystują na co dzień także profesjonalni księgowi. Jeśli mimo intuicyjnej obsługi podatnik woli zlecić komuś zeznanie podatkowe, może to zrobić w biurze rachunkowym. Te znajdują się właściwie w każdym mieście, więc łatwo wyszukać je niedaleko swojego miejsca zamieszkania. Oddanie obowiązku podatkowego w ręce doświadczonych specjalistów to też pewność tego, że wszystko zostanie poprawnie wypełnione.
Do kiedy trzeba złożyć zeznanie podatkowe?
Zeznanie podatkowe za miniony rok trzeba złożyć zawsze do końca kwietnia roku następnego. Oznacza to, że PIT-y za rok 2024 należy rozliczyć do 30 kwietnia 2025 roku. Jest to ostateczny termin, który dotyczy osób fizycznych, w tym emerytów. Jeśli ktoś nie zdąży złożyć formularza w terminie, może zostać obciążony odsetkami, dlatego warto zadbać o to, by wszystko w ustalonych ramach czasowych. Najlepiej unikać zwlekania z formalnościami na ostatnią chwilę.
Niezależnie od tego, czy pobiera się emeryturę, czy rentę, a może pracuje na etacie – warto korzystać z zaufanych, sprawdzonych źródeł wiedzy, takich jak serwisy podatkowe prowadzone przez specjalistów z branży finansów.