Rzadkie ptaki w Polsce. Też możesz pomóc je chronić

Rzadkie ptaki w Polsce. Też możesz pomóc je chronić

Na drzewach coraz więcej liści i ptaki mają gdzie się ukryć. Obserwacje ptaków i ich liczenie zwykle przeprowadza się w lutym. 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Leśny bocian

Reklama Reklama Amplifon

Bocianom czarnym ostatnio poświęca się sporo uwagi. Leśnicy wzięli sobie za punkt honoru, by zachować dla potomności ten gatunek. Dlaczego leśnicy? Bocian czarny upodobał sobie zaciszne uroczyska z bagnami, ciekami wodnymi w głębi lasu. W odróżnieniu od bociana białego, który wybrał środowisko przekształcone rolniczo.

Reklama Reklama ATERIMA med

Bielik

ptaki

bielik karmiący młode, podgląd gniazda

Mówią o nim orzeł, choć morfologicznie należy do jastrzębiowatych. Majestatyczny i chroniony, tutaj https://www.youtube.com/watch?v=SOo4wwavdLc  możecie zobaczyć go w gnieździe. Leśnicy wyznaczają strefy ochronne w lasach w odległości 500 metrów od gniazda. Za przekroczenie strefy, grożą takie sama kary jak za wkroczenie do ścisłego rezerwatu przyrody. Lepiej uważać. Szacuje się, że bielików w Polsce może być 1200 par lęgowych.

Sporo tych ptaków znajduje się w okolicach stawów rybnych w Miliczu i w województwie zachodnio-pomorskim w delcie Odry. Gdy zdarzy się wam zobaczyć bielika, to od razy poczujecie, jaką ma moc ten ptak. W maju można zobaczyć, jak przed bielikiem ochraniają swoje młode kruki. Gdy zobaczą sylwetkę na niebie, potrafią wystartować z gniazda niemal pionowo w górę, jak myśliwce i przeganiają intruza.  Tutaj  zobaczycie bielika na żywo w gnieździe.

ptaki

szpak perełkowy, jeszcze pospolity, fot.© J.Dudzik

Czapla biała ostatnio zalatuje do Polski, ale do tej pory wolała cieplejsze klimaty. Może to na skutek ocieplenia, a może populacja wzrosła, bo mówi się o gniazdowaniu tego ptaka w naszym kraju.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Dyrektywa dla ptaków

W Unii Europejskiej obowiązuje ptasia dyrektywa. W Polsce przestrzegamy jej od 2004 roku. Dyrektywa chroni ptaki  na różne sposoby. Wyznaczane są obszary krajobrazu chronionego i rezerwaty i zachowuje się miejsca spoczynku dla ptaków wędrownych wzdłuż szlaków migracyjnych.

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

Patronat medialny Patronat medialny Międzynarodowe Targi Turystyczne

Nie tylko duże ptaki są zagrożone

Żołna, pomurnik, kraska są naprawdę nieliczne. Zaledwie po kilkadziesiąt par lęgowych. Zmieniamy środowisko, likwidujemy ekosystemy, w którym żyją ptaki, bo wydaje się nam, że tak będzie lepiej. To błędne myślenie i działanie. Bogactwo i różnorodność jest niezbędna do normalnego funkcjonowania środowiska. Przekonali się o tym przyrodnicy w rezerwacie „Ujście Warty”. Każde naruszenie równowagi przynosi straty, które czasami są niemożliwe do odwrócenia.

ptaki

dudek, coraz rzadszy , fot.© J.Dudzik

 

Podobno, żyjemy dla naszych potomków, choć jak popatrzeć na dewastację środowiska, to wychodzi na to, że specjalnie dewastujemy, by nowe pokolenie nie miało gdzie żyć.

 

Zachęcam do zajrzenia do publikacji  tutaj o zagrożonych gatunkach ptaków w Polsce.

 

Chronić musimy wszystkie ptaki i te zagrożone i te uważane teraz za pospolite. Jeszcze niedawno te zagrożone były widziane w wielu miejscach i nie były zagrożone wyginięciem. 

Czarne bociany. Pooglądaj na ekranie

 

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds