Mały tapir SARA obchodzi 2 urodziny (ZDJĘCIA). Co dalej z Sarą?
Dla Sary został przygotowany tort z okazji rocznicy urodzin. Sara ma już dwa lata i wchodzi w wiek dorosłości. Jakie plany mają opiekunowie wobec prawie dorosłej samicy tego gatunku? Sprawdziliśmy to w domu Sary, czyli we wrocławskim ZOO.
Spis Treści
Sara – tapir z wrocławskiego zoo
To ostatnie miesiące młodej samicy tapira we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. Opiekun programu hodowli tapirów w najbliższym czasie podejmie decyzję, do którego z ogrodów trafi Sara i kto będzie jej partnerem. Wszystko przez geny. Zbyt bliskie pokrewieństwo prowadzi do degeneracji gatunku, a przecież nie po to prowadzona jest hodowla tych zwierząt, by były zdegenerowane. Ogrody zoologiczne obecnie są miejscem, w którym społeczność zoologów stara się ochronić gatunki przed wymarciem. Niczym arka Noego przetrzymywane w ogrodach zoologicznych zwierzęta są chronione przed niekorzystnymi zjawiskami współczesnego świata, jakim jest zagarnianie coraz większych terenów pod potrzeby przemysłu i ludzi.
Tapiry w naturze
Tapiry anta, a do takiego gatunku należy Sara, mieszkają w lasach i puszczy Ameryki Południowej. Najwięcej tych zwierząt występuje w puszczy amazońskiej. Oczywiście w środowisku naturalnym są zwierzęciem, na które polują ludzie i drapieżniki. Dorosłe osobniki ważą tak ponad 200 kilogramów, a na potomstwo czekają około 400 dni, długo.
P
Tapiry Sarę i jej protoplastów możecie teraz spotkać we wrocławskim ZOO w pawilonie słoniarni. W pawilonie mają ciepło, w sam raz jedzenia i znajdują się pod opieką młodych pełnych entuzjazmu opiekunów. Opiekę nad zwierzętami sprawują coraz częściej absolwenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Ssakami kopytnymi zajmuje się czworo opiekunów, wywożą obornik, karmią zwierzęta, obserwują zachowania i dbają o dobrostan zwierząt. Między opiekunami a zwierzętami wytwarzają się więzi tak jak między zwierzętami domowymi a ich opiekunami. Takie rozstania, jakie czekają opiekunów w przypadku Sary, są dla opiekunów jak i zwierząt trudne. Tym bardziej, kiedy opiekują się zwierzątkiem od narodzenia. Kliknijcie tutaj, jeśli chcecie zobaczyć, jak wygląda mały tapir i dlaczego wielu straciło głowę dla niego. Za rozstaniami jednak przemawia rozsądek i nauka.
Wspieramy zagrożone gatunki
Gdy przychodzimy do ogrodu zoologicznego, to oprócz oglądania egzotycznych zwierząt także pomagamy w utrzymaniu zagrożonych gatunków. Dodatkowo możemy zadeklarować złotówkę na ratunek dla zagrożonych gatunków w ich naturalnym środowisku. Więcej informacji o cenach biletów tutaj.
tekst, zdjęcia: Jerzy Dudzik
Przeczytaj również:
- Królowa Śniegu, premiera w Operze Wrocławskiej - 16 grudnia, 2024
- Premiera w Pantomimie. „STADO. W środku jesteśmy baśnią” - 7 grudnia, 2024
- We Wrocławiu „Miasto z piernika” i jarmark - 30 listopada, 2024