Ścinawka, jedna rzeka, dwie nazwy

Ścinawka, jedna rzeka, dwie nazwy

 Na jednym ze stoków Borowej w Górach Wałbrzyskich zaczyna się niewielka rzeka Ścinawka.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Rybnica Leśna

Reklama Reklama Amplifon
Ścinawka

Rybnica Leśna, kościół pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej, fot. © Jerzy Dudzik

Ścinawka w Rybnicy Leśnie to mały strumyk. Ważniejsze dla turystów są drewniany kościółek i pobliskie schronisko Andrzejówka. Darz Bór na rozdrożu. Po prawej widok na Wałbrzych.

Reklama Reklama MultiSport

Sokołowsko

Uzdrowisko, które nie ma szczęścia do inwestorów. Ma za to rewelacyjne warunki klimatyczne.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Ścinawka w Mieroszowie

Miasteczko pod granicą bez pomysłu na rozwój. Do granicy polsko – czeskiej płynie dość żwawo Ścinawka, a za granicą zmienia nazwę na Stěnava. Ulubioną trasą wycieczkową mieszkających w pobliżu granicy jest wjechanie przez Golińsk do Czech i powrót do Polski przez Tłumaczów wraz z biegiem Ścinawki.

Reklama Patronat medialny Międzynarodowe Targi Turystyczne

Meziměstí

Nad Stěnavą rozłożyło się Meziměstí, niewielki miasteczko o połowę mniejsze od Mieroszowa. Kiedyś działała to fabryka tekstylna, ale została zlikwidowana po 1990 roku. Aż tu nagle kilka lat temu znalazł się inwestor i zaczął remontować ogromny obiekt na centrum rekreacyjne. Na parterze założył restaurację Szwejk z przyjemnym wystrojem wnętrza. Jest taka scena w książce Jarosława Haszka, kiedy to Szwejk popija z żandarmami kontuszówke, korzenną nalewkę, możliwe, że od Baczewskiego. Przecież i Szwejk i Baczewski we Lwowie mieli wtedy wspólnego cesarza.

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

Kontuszówka

Kontuszόwka składała się ze spirytusowego nalewu na suche liście lawendy wąskolistnej, anyżku, badianu, kolendry, skórek cytrynowych, imbiru, gałki muszkatołowej, olejku z pieprzu kubeba oraz syropu cukrowego i karmelu do podbarwiania. Był to znany trunek nie tylko w Galicji. Także Madziarzy chętnie flaszki z kontuszówką opróżniali. A może zaczęło się wszystko od książąt Lubomirskich? Gdzieś widziałem taką etykietę na butelce.

Centrum Walzel

Ścinawka

kolekcja w centrum Walzel, Mezimesti, fot. © Jerzy Dudzik

Pokrzepieni możemy udać się na podziwianie siłaczy na siłowni lub zagrać sobie w kręgle. Fabryczne długie hale świetnie nadają się na tego typu rozrywką. Dla młodzieży, która trunków nie używa, w Centrum Walzel mamy ściankę wspinaczkową i strzelnice z różną bronią. Nie musisz posiadać uprawnień na strzelnicy, towarzyszy ci instruktor. I tym sposobem ruina w Meziměstí zmieniła się w potrzebne społecznie miejsce, a willa fabrykanta została dawno temu zagospodarowana na bibliotekę miejską i plac zabaw dla dzieci. Tak dobrze kojarzycie, Centrum Walzel chętnie gości Polaków, niedługo powstanie kilka pokoi gościnnych.

Broumov

Teraz razem ze Stěnavą podążamy do Broumova. Ładny rynek z kolumną morową i dość mocno niedoinwestowany klasztor benedyktynów. Elewacje już odnowione, dach cały, ale w wielu komnatach jeszcze dwudziestowieczny kurz. Jest kilka miejsc do zobaczenia . Przepiękny barokowy kościół niegdyś tylko dla zakonników, teraz jest dostępny dla zwiedzających. Refektarz z podświetlaną kopią całunu turyńskiego i biblioteka także są warte zobaczenia. Przyjemnie jest wiosną pospacerować po klasztornych ogrodach i zakamarkach. A jak pogoda nie sprzyja, to można sobie przysiąść w restauracji „U Tří růží” w obrębie klasztoru. Jest „wszechno” co potrzebne zdrożonemu turyście. Piwo, pstrąg smażony na maśle i miła obsługa.

Broumov, Europejska Stolica Kultury 2028?

Miasteczko postanowiło zaistnieć na mapie kulturalnej Europy i zgłosili się do rywalizacji. Już wiadomo, że Europejska Stolica Kultury w 2028 roku będzie organizowana w Czechach. Teraz tylko czekamy na ogłoszenie werdyktu, które z miast będzie organizowało kulturalne wydarzenia Broumov, czy Czeskie Budziejowice.

Dlaczego Broumov?

W Europie 30% ludzi żyje w małych miasteczkach. Wielkie teatry i opery są zwykle z dużych miastach. Zatem ci z małego miasteczka nie mają prawa pokazywać swoich osiągnięć kulturalnych, nie mają prawo do odrębności? Oczywiście, że w Europie wszyscy powinni mieć równe prawa i zrównoważony dostęp do kulturalnych wydarzeń. Dlaczego jurorem konkursów na wieniec dożynkowy jest kustosz z muzeum ze stolicy, a nie jeden z twórców ludowych? Przecież noblistka Olga Tokarczuk mieszka z wyboru właśnie wśród gór niedaleko Broumova i organizuje wielki festiwal literacki „Góry literatury”. Akademicy niech sobie żyją w wielkich miastach, ale prawdziwe życie kulturalne toczy się w małych miasteczkach. Dlatego kibicuję ludziom z Broumova i mam nadzieję, że osiągną zamierzony cel. Tym bardziej że w ramach współpracy transgranicznej już są organizowane wspólne działania i wydarzenia z polskimi miasteczkami Nową Rudą, Ścinawką, Radkowem.

Pole golfowe

Ścinawka

trofea golfowe w Broumovie, fot. © Jerzy Dudzik

Gra w golfa w górach jest równie interesująca, co na równinie. Małe pole golfowe 9 dołków i instruktora na początek przygody z golfem, znajdziecie w Broumovie. Próbowałem, po dziesięciu uderzeniach udało się trafić w piłeczkę i poleciała na odległość kilku metrów. To na pewno kwestia złego grzybka, na którym piłeczka jest ustawiona. Gdy po następnych dziesięciu uderzeniach piłeczka poleciała na 20 metrów, uznałem to za sukces. I na pierwszy raz wystarczy, powiedział mój bark i odmówił dalszej współpracy. Golf to jeden z ostatnich sportów, których dotychczas nie uprawiałem. Teraz wiem, że wszystko zależy od prawidłowego chwytu na gripie i wpatrywaniu się w piłeczkę.

Farma egzotycznych zwierząt

Ścinawka

farma egzotycznych zwierząt w Broumovie, fot. © Jerzy Dudzik

Tuż obok, farma egzotycznych zwierząt. Największe wrażenie robi skromny właściciel, który przechadza się z uśmiechem wśród zwierząt. To hobby, mówi. Jest nas dwóch pasjonatów i cieszy nas to, co robimy. Farma nie zarabia na siebie, więc musimy pracować jeszcze gdzie indziej, by realizować swoje marzenia. Przychodzą do nas szkoły, przyjeżdżają turyści. Kozy, owce, lamy, wielbłądy i baktriany i mnóstwo ptactwa. Pięknie kolorowe papużki, pawie, strusie, emu. Warto tu przyjechać, a może nawet zostać w agroturystyce na kilka dni?

Tłumaczów

Tymczasem Stěnava już powoli zmierza do granicy polskiej, by znowu zostać Ścinawką. Przez przejście graniczne w Tłumaczowie przepływa bez paszportu i dalej pomyka do Barda. A w Bardzie, mieście niegdyś słynnym z pierników, ta rzeka o dwóch nazwach wpada do Nysy Kłodzkiej. I dalej wraz z Odrą do Bałtyku.

Informacje praktyczne

Przy planowaniu wycieczki do Czech radzę używać mapy czeskiej.
Szczegółowe plany miast, trasy turystyczne, widok 3D, mapę drogową, mapę lotniczą w kilku wersjach macie na https://pl.mapy.cz/zakladni?x=17.0335000&y=51.1043000&z=8 Mapa chodzi płynnie i jest bardzo intuicyjna.
Rozkład jazdy komunikacji publicznej znajdziecie na stronie https://idos.idnes.cz/vlakyautobusymhdvse/spojeni/ . Oczywiście możecie także wyszukiwać połączenia do innych miast w Europie.

Na zdjęciu tytułowym wnętrze przyklasztornego kościoła w Broumovie, fot. © Jerzy Dudzik

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera

Tajemne rozmowy muzealników [Powrót utraconego dzieła sztuki]

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds