Senior na Erasmusie. Dajemy radę! [Erasmus+ „Uczenie się to też sztuka”]
Gdy zdarza nam się informować o tym, że jesteśmy studentami Erasmusa, za każdym razem napotykamy na zaskoczenie: jak to, Erasmus jest przecież dla młodych ludzi?! Stereotypowe wyobrażenie beneficjenta programu Erasmus to młody, ambitny i odważny student, który podejmuje studia na zagranicznej uczelni, borykając się z trudnościami językowymi i kulturowymi, ale też czerpiący sporą radość z przebywania w międzynarodowym gronie, z dobrej zabawy i niezwykłych doświadczeń. A my?
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl
Spis Treści
Senior na Erasmusie – średnia wieku?
Seniorzy 60+ to mało powiedziane, bo na naszym wyjeździe do Hiszpanii średnia wieku to 68,8 lat, jak się mamy do tego wizerunku? Poczuliśmy się jak młodzież: bardzo ciepły listopad, tętniąca życiem Sewilla, bogata kultura Andaluzji, a przede wszystkim program, który dodawał nam skrzydeł.
Wyobrażacie sobie tańczenie poloneza na placu Pumarejo w dzielnicy Macarena, do którego dołączają siedzący przy stolikach miejscowi? Zorganizowany w ten sposób flash mob [przyp. red. flash mob – sztuczny tłum ludzi gromadzących się niespodziewanie w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego wydarzenia] miał na celu zaprosić lokalną społeczność na nasz polski wieczór – Fiesta Polaca. I tu dopiero była zabawa: ugotowany gar żurku, grillowane oscypki z żurawiną i pajdy polskiego chleba ze smalcem, kiełbasą i ogórkiem kiszonym schodziły w barze jak najlepsze smakołyki. A baliśmy się, bo przecież to zupełnie niehiszpańskie smaki.
Dochód ze sprzedaży produktów zasilił Wspólnotę Sąsiedzką Pumarejo, prowadzącą działalność socjalna, również dla emigrantów z Ameryki Łacińskiej. Było też coś dla ducha: przygotowaliśmy program artystyczny: śpiew, tańce, pantomima – nasi seniorzy to uzdolnione towarzystwo! Nasi goście odwdzięczyli się nam zapraszając do wspólnego tańca andaluzyjskiego sevillana.
Erasmus+ „Uczenie się to też sztuka”
Te działania w formie wolontariatu na rzecz lokalnej społeczności to tylko dodatek do głównego nurtu projektu. Tytuł projektu Erasmus+: „Uczenie się to też sztuka” (po angielsku „Learning is also an art”). Realizuje go Fundacja Eurointegracja z Krakowa z hiszpańskim partnerem Pangea Asociación Cultural z Sewilli. Projekt odpowiada na potrzeby seniorów związane z trudnością uczenia się i koncentracji, barierami w kontakcie ze światem i otwartością na nowe doznania, trudności w samoakceptacji i w wyrażaniu swoich emocji. Prowadząc videobloga Pora Na Seniora, obserwujemy ogromny lęk seniorów w wypowiadaniu się przed innymi osobami i przed kamerą.
Prostym remedium na te problemy może być ekspresja psychokorporalna! Co się kryje pod tą dziwną nazwą? To metoda mająca za cel wsparcie procesu edukacji poprzez techniki otwierające, wspomagająca odblokowanie aktywności i kreatywności. Obejmuje ćwiczenia oddechowe, pracę z ciałem i ze świadomością, techniki terapii dźwiękiem i ruchem opartej na muzyce i sztuce. Organizacja Pangea stosuje tę metodę do wspierania edukacji i rozwoju osobistego.
Metoda nawiązuje do pierwotnego pojmowania sztuki. Sztuka u ludzi, zwłaszcza w kulturach początkowych, była językiem komunikowania się ze swoją psychiką, który mógł ją wyrażać, aby uwolnić strach i blokady, poczuć pełną komunikację i satysfakcję z życia. W naszej współczesnej kulturze brak zrozumienia tej roli sztuki stworzył ogromny problem społeczny. Ludzie mają trudności z wyrażaniem swoich uczuć i zarządzaniem swoimi emocjami. Trudności te spowodowały izolację i brak otwartości, problemy z uczeniem się i zrozumieniem procesu edukacji. Poznanie siebie i wiedza, jak zarządzać swoimi emocjami i osiągnąć równowagę pomoże unikać stresu i osiągnąć większy sukces na ścieżce edukacyjnej.
Projekt realizujemy od września 2022 roku do końca maja 2023. W pierwszym etapie nastąpiło przygotowanie merytoryczne do wyjazdu – przyswajaliśmy wiedzę o kulturze Andaluzji, topografii Sewilli, atrakcjach turystycznych, mini słownik języka hiszpańskiego. 20 słuchaczy kursów senioralnych (14 kobiet i 6 mężczyzn) organizowanych przez Fundację Eurointegracja wraz z 2 mentorami spędziło w Hiszpanii 14 dni w listopadzie. Uczestnicy mobilności obserwowali z poziomu słuchacza metodę ekspresji psychokorporalnej, dyskutowali z uczestnikami i trenerami o wdrożeniu nabytej wiedzy i nowych metodach wsparcia edukacji, stosowanych na kursach Stowarzyszenia Pangea.
Mieliśmy ręce pełne roboty! Każdy miał jakieś zadania: prowadzić na bieżąco na Facebooku dedykowany projektowi profil „Adulucia” (od słów Adults i Andalucia), fotografując i filmując, przeprowadzając ewaluację. Przeprowadziliśmy 2 transmisje na żywo na videoblogu Pora Na Seniora. Pozostawiliśmy w Sewilli po sobie trwały ślad: wystawę fotografii naszych uczestników „Sewilla w oczach Polaków”.
Poznawaliśmy kraj gospodarza i jego bogatą kulturę podczas wycieczek do Kadyksu, Jerez i Gibraltaru, nad morze do Rocio i Matalascanas i w góry Aracena do Centrum Interpretacji Szynki Iberyjskiej, na pokazy flamenco, warsztaty kulinarne i do muzeów. Dyskutowaliśmy o tożsamości narodowej i stereotypach oraz próbach ich przełamania.
Kontynuacją projektu jest obserwacja pracy (ang. job shadowing) w Sewilli w marcu przez osoby zarządzające fundacją Eurointegracja, a wisienką na torcie — przyjazd do Krakowa zaproszonych ekspertów z Hiszpanii w marcu/kwietniu. Teraz nasi seniorzy i wolontariusze Fundacji będą odbywać pilotażowe warsztaty wspierające edukację, w tym zajęcia z elementami ekspresji psychokorporalnej. Nie zdziwi Was na pewno, że pod wpływem naszych wspaniałych doświadczeń z projektem utworzyliśmy kurs kultury i języka hiszpańskiego i planujemy kontynuację Erasmusowych projektów w kolejnych edycjach.
„Vademecum Uczenia Się” wkrótce na YouTube
Zwieńczeniem naszych doświadczeń będzie film edukacyjny „Vademecum Uczenia Się”, który nasi Seniorzy realizują przez cały czas trwania projektu. Chcemy pokazać rezultaty projektu, czyli to, czego nauczyliśmy się i do czego zainspirował nas Projekt Erasmus+. Opublikujemy go na kanale YouTube na videoblogu Pora Na Seniora i w innych mediach. Chcemy przekazać naszym rówieśnikom, że również w naszym wieku spełnianie marzeń jest w zasięgu ręki, zachęcać do aplikowania do programu Erasmus, który daje olbrzymie możliwości realizowana pasji, rozwoju, nawiązywania międzynarodowych kontaktów, poszerzania perspektywy patrzenia na świat. W sektorze Edukacja Dorosłych Erasmus+ nabory wniosków odbywają się dwa razy do roku. Śmiało!
Jeżeli interesują Cię te i podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco! Zapisz się do Newslettera
Zobacz również:
PORA NA SENIORA VideoBlog. Historia powstania, link do kanału na YouTube.
- Senior na Erasmusie. Dajemy radę! [Erasmus+ „Uczenie się to też sztuka”] - 1 maja, 2023
- PORA NA SENIORA VideoBlog. Historia powstania, link do kanału na YouTube. - 5 października, 2021