Senior w Internecie – jak sobie radzić, na co uważać

Senior w Internecie – jak sobie radzić, na co uważać

Internet to miejsce wielu możliwości, a dla seniora szansa na utrzymanie kontaktu z rodziną czy samodzielne funkcjonowanie we współczesnym świecie. Ten sam Internet niestety stanowi także źródło wielu zagrożeń, które trzeba nauczyć się identyfikować i eliminować. To konieczne, aby móc bez zakłóceń cieszyć się innowacyjnością i praktycznością tego rozwiązania. Co zatem powinien wiedzieć senior o bezpiecznym serfowaniu w Sieci?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Rozsądnie korzystaj z Sieci

Odpowiedzialne korzystanie z Internetu to podstawa bezpieczeństwa, dlatego warto się stosować w codziennym użytkowaniu do kilku prostych wytycznych. Najważniejsze jest zainstalowanie sprawdzonego programu antywirusowego, który zabezpieczy Twój sprzęt przed działaniem złośliwego oprogramowania – mowa tu zarówno o komputerze, jak i telefonie komórkowym. Oprócz tego pamiętaj, żeby korzystać jedynie z godnych zaufania i powszechnie znanych domen. Wchodzenie na strony, które wyglądają podejrzanie, może skończyć się źle, dlatego nie warto ryzykować.

Dbaj o swoje poufne dane

Chcąc założyć konto na danej platformie, musisz podzielić się z jej właścicielami swoimi danymi. Pamiętaj, żeby w tym przypadku korzystać jedynie ze zweryfikowanych stron i aplikacji pobranych z autoryzowanego sklepu Google Play lub App Store. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zainstalowania programów stworzonych przez oszustów, którzy próbują podrabiać nawet aplikacje stworzone dla klientów przez banki. W przypadku stron internetowych kieruj się ostrzeżeniami aplikacji antywirusowej i nie pobieraj plików, które określane są jako niebezpieczne.

Oprócz tego podczas zakładania kont zapoznaj się z zapisami regulaminowymi dotyczącymi ochrony danych osobowych i uprawnieniami, których żąda konkretny program. Nie zgadzaj się też na udostępnianie Twoich danych w celach marketingowych. W żadnym wypadku nie odpisuj na maile od rzekomych sprzedawców czy instytucji, w których znajdują się prośby o podanie haseł, loginów czy innych poufnych informacji. Równie ważne jest to, żeby pamiętać o rozsądnym zarządzaniu swoimi danymi podczas rozmów internetowych z innymi użytkownikami – zachowaj czujność, ponieważ nigdy do końca nie wiadomo, kto znajduje się po drugiej stronie.

Uważaj na podejrzane wiadomości i komunikaty

W Internecie pełno jest oszustów i podejrzanych stron, które zaraz po wejściu przekierowują na inne adresy, wysyłają do użytkownika rozmaite pytania i prośby o zgodę na dane działania. Dlatego też tak ważne jest, żeby nie klikać bezrefleksyjnie w żadne dziwne linki czy okienka, ponieważ mogą być one niebezpieczne. Czujność warto zachować także podczas odbierania wiadomości i maili. Wiadomości od nietypowych nadawców najlepiej od razu usuwać. W żadnym wypadku nie powinno się klikać w linki ani pobierać plików zawierających niezidentyfikowane załączniki. Podobnie zachowuj się na popularnych komunikatorach społecznościowych i uważaj na osoby podszywające się pod Twoich znajomych. Stosuj się do opisanych wskazówek niezależnie od tego, czy posiada Internet na abonament, czy na kartę, którego oferty znajdziesz na stronie https://komorkomat.pl/na-karte/.

Nie działaj pochopnie

Oszuści często bazują na strachu i liczą na pochopne działanie osób starszych. Jeżeli więc na Twojej skrzynce e-mail czy w telefonie pojawi się wiadomość z informacją o konieczności uiszczenia dużej opłaty, wykonania przelewu w celu uchronienia konta przed zagrożeniem czy uniknięcia naliczenia kary, nie działaj nieodpowiedzialnie i szybko. Zastanów się, jakie czynności podejmowałeś i określ, na ile takie zdarzenie jest realne. Większość tego typu komunikatów jest fałszywa. Z podobnymi działaniami można spotkać się we wiadomościach SMS-owych. Po więcej przydatnych informacji na temat najnowszych technologii zapraszamy do serwisu https://komorkomat.pl/.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds