Seniorzy powodują mniej wypadków niż młodsze osoby
Spis Treści
Jak wynika z raportu przedstawionego przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – seniorzy powodują mniej wypadków niż młodsze osoby.
Zmiany fizjologiczne związane z wiekiem wpływają na percepcję, a w konsekwencji również na zdolność kierowania pojazdem. Wraz z kolejnymi wiosnami pogarsza się nie tylko wzrok czy słuch, ale również umiejętność szybkiej reakcji na dynamiczną zmianę sytuacji na drodze. Być może właśnie dlatego w społeczeństwie istnieje przekonanie, że seniorzy stanowią zagrożenie w ruchu drogowym. Tymczasem – jak wynika z raportu przygotowanego przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – to mit, bo seniorzy powodują mniej wypadków niż młodsze osoby.
Wiek sprawców
Warto zauważyć, że po 55. roku życia maleje liczba osób, które są sprawcami wypadków drogowych. Oczywiście niektórzy rezygnują z prowadzenia samochodu ze względu na wiek i problemy zdrowotne, więc im wyższy wiek, tym mniej reprezentantów danego przedziału wiekowego. Niemniej jednak porównując osoby w wieku 55-64 (które przecież nadal pozostają aktywne zawodowo i np. dojeżdżają do pracy) z osobami wieku 20-29 – dysproporcje są olbrzymie. W 2017 roku było niecałe 3,3 tys. sprawców z pierwszego przedziału wiekowego i prawie 7,4 tys. dwudziestolatków.
Wypadki z udziałem osób 60+
W raporcie KR BRD prezentowane są również statystyki wypadków z udziałem osób powyżej 60. roku życia. W ostatnim roku spadła liczba seniorów uczestniczących w wypadkach z udziałem rowerzystów, ale wzrosła liczba śmiertelnych wypadków, w których uczestniczyli seniorzy.
Bezpieczeństwo to podstawa
Warto pamiętać, że jesteśmy współodpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje i innych na drodze. Niezależnie czy uczestniczymy w ruchu jako kierowca, rowerzysta, pieszy – trzeba znać i przestrzegać zasad obowiązujących uczestników ruchu drogowego. Przypominamy o inicjatywie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwa Infrastruktury i Policji. W ramach akcji edukacyjnej: Senior na drodze. Jestem świadomy – będę bezpieczny w całej Polsce są prowadzone bezpłatne warsztaty. Terminarz spotkań (od 30 lipca do 10 października) podajemy w artykule Senior na drodze – bezpłatne warsztaty (KLIKNIJ, aby otworzyć).
- Światowy Dzień Choroby Alzheimera – 21 września - 21 września, 2021
- 10 faktów o chorobie Alzheimera - 21 września, 2021
- Grillowe menu – zdrowo i smacznie - 30 kwietnia, 2021