Sezonowe nalewki – gotujemy w domu!
Sezon letni w pełni, owoce dostępne na straganach i sklepach kuszą swoim zapachem i słodyczą. By zachować smaki lata na jesienne i zimowe wieczory, nasze babcie i prababcie robiły różnego rodzaju przetwory – dżemy, kompoty, konfitury, ale także przepyszne nalewki, które nie tylko rozgrzewały w zimne dni, ale często miały za zadanie leczyć przeziębienia i inne choroby. Domowe nalewki znowu wracają do łask, a ich produkcja nie jest aż tak skomplikowana, jakby się mogło wydawać.
Spis Treści
Czego potrzebujemy do przygotowania domowej nalewki?
Nalewki to zdecydowanie najmniej wymagający pod względem akcesoriów produkcyjnych alkohol. Do ich przygotowania wystarczy w zasadzie pojemnik – najlepiej wykonany ze szkła – oraz mieszadło. By nalewka była smaczna, owoce, jakie wykorzystujemy do jej produkcji, powinny być dobrej jakości oraz przede wszystkim świeże. Oprócz owoców potrzebny będzie alkohol – najlepiej sprawdza się 70% spirytus nalewkowy – oraz cukier lub miód.
Z jakich owoców i ziół można zrobić nalewkę?
Tak naprawdę nalewki można wykonać niemal ze wszystkiego. Drobny wysiłek włożony w produkcję własnego trunku z pewnością wynagrodzi możliwość dodania go do herbaty w jesienny lub zimowy wieczór. Z czego najlepiej zrobić nalewki? Wszystko zależy od naszego gustu i potrzeb. Nalewki z poziomek, malin, truskawek, jagód, agrestu lub porzeczek to doskonałe poprawiacze nastroju na jesienną chandrę. Nalewka z młodych orzechów włoskich dodatkowo będzie doskonałym lekarstwem na bóle brzucha. Późnym latem możemy przygotować nalewkę ze śliwek, z cynamonem i gałką muszkatołową oraz goździkami. Przez cały rok można natomiast robić nalewki z pomarańczy i mandarynek. Jednak nie tylko owoce mogą być dobrą bazą do stworzenia nalewki. Równie smaczne i zdrowe okazują się nalewki ziołowe. Doskonały smak i właściwości lecznicze ma tzw. benedyktynka, czyli mieszanka wielu ziół, w tym pieprzu, kolendry jałowca i kminku. Więcej przepisów na domowe nalewki można znaleźć na stronie https://uczymyjakslodzic.pl/domowe-nalewki-jak-zrobic-dobra-nalewke-w-domu/.
Jak przechowywać nalewki?
Zanim zabierzemy się za przygotowywanie domowych trunków, powinniśmy się zaopatrzyć w odpowiednie akcesoria do przechowywania. Najlepsze będą do tego szczelne, szklane butelki o pojemności 500 ml, chociaż mniejsze i większe litraże również są dopuszczalne. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Możemy wykorzystać butelki po napojach alkoholowych lub sokach, a także kupić nowe, ozdobne butelki, które doskonale sprawdzą się w sytuacji, gdy chcemy nasze wyroby komuś sprezentować. Pamiętajmy, by gotową i zabutelkowaną nalewkę podpisać. Na etykiecie, oprócz nazwy powinna znaleźć się data, a przynajmniej rok produkcji. Tak przygotowane butelki można schować w spiżarni, zanieść do piwnicy lub przechowywać w kuchennej szafce. O ile nalewkami na bazie owoców możemy zacząć się raczyć już po paru dniach, to te na bazie ziół wymagają nieco więcej cierpliwości.
Warto pamiętać, że najlepszym źródłem przepisów i mentorami w kwestii nalewek są nasi seniorzy. Można zatem odwiedzić babcię, dziadka lub ciocię, którzy specjalizują się w produkcji tego typu trunków i poprosić ich o szkolenie.
Artykuł sponsorowany