Showman… w sutannie – Ks. Bogdan Skowroński WYWIAD
O różnicach między Kościołem polskokatolickim a Rzymskokatolickim, współpracy z innymi wspólnotami wiernych oraz powinnościach księży rozmawiamy z ks. Bogdanem Skowrońskim, proboszczem Parafii w Dusznikach-Zdroju.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Ks. Bogdan Skowroński jest osobą niezwykłą. Urodził się w Kaliszu, gdzie ukończył m.in. Technikum Budowy Fortepianów „Calisia”. Przypadek sprawił, że jako młody człowiek udał się na pielgrzymkę do Częstochowy. Tam dostał olśnienia, a może bardziej natchnienia. Po powrocie postanowił pójść do seminarium duchownego i wybrana droga okazała się tą właściwą. W 1989 r. przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę duszpasterską. W 1991 r. został proboszczem w Parafii Polskokatolickiej w Toruniu. W 2005 r. decyzją biskupów skierowany do pracy jako proboszcz w Katedrze Wrocławskiej Św. Marii Magdaleny. Rok później otrzymał nominację na Dziekana Dekanatu Dolnośląskiego oraz dekret do pracy misyjnej, zostając jednocześnie proboszczem Parafii w Dusznikach-Zdroju.
Spis Treści
Wyjątkowy kościół i wierni
I właśnie ten mały kościół w Dusznikach stał się jego chlubą i miejscem największych dokonań. Dzięki tytanicznej wręcz pracy, własnym oszczędnościom oraz pomocy parafian, szczególnie z Wrocławia, bo nie otrzymał żadnych dotacji z Urzędu Miasta i Gminy ani Konserwatora Zabytków, całkowicie wyremontował popadającą w ruinę zabytkową budowlę. Obecny kościół p.w. Matki Bożej Różańcowej nie przypomina już świątyni przejętej przez ks. Skowrońskiego. Wyjątkowe wnętrze i panująca w nim atmosfera powodują, że jest chętnie odwiedzany przez wiernych… i, co ciekawe, również przez osoby deklarujące przynależność do kościoła rzymskokatolickiego. Zdarza się oczywiście, że wierni zastanawiają się nad różnicami i zadają pytania, co różni Kościół Polskokatolicki od Kościoła Rzymskokatolickiego.
Roman Szymański: Co różni Kościół Polskokatolicki od Kościoła Rzymskokatolickiego?
Ks. Bogdan Skowroński: Nasz Kościół jest częścią Kościoła Powszechnego. Liturgicznie nie ma większych różnic pomiędzy tymi kościołami. Nie podlegamy strukturom Watykanu, choć uznajemy Papieża, jako „Primus inter pares” (pierwszy wśród równych). Przykładowo, w Katedrze Wrocławskiej znajduje się tablica poświęcona Janowi Pawłowi II jako wyraz szacunku dla Wielkiego Polaka i owoc daleko pojętego przez nasz Kościół ekumenizmu.
A jakie inne różnice jeszcze wyróżniają Kościół Polskokatolicki?
W naszym Kościele, oprócz spowiedzi konfesjonałowej, jest także spowiedź powszechna, na równi traktowana ze spowiedzią w konfesjonale, a celibat jest dobrowolny, tak jak było w dawnych tradycjach Kościoła.
A jak układa się współpraca z innymi kościołami?
Nasz Kościół jest otwarty na wszelkie dialogi, a przede wszystkim na każdego człowieka. Z ramienia naszego Kościoła są prowadzone dialogi ekumeniczne z różnymi kościołami, między innymi kościołem rzymskokatolickim. Owocem tego jest choćby wspólne uznanie Chrztu Świętego.
Spotkałem się również z określeniem sekciarstwo…
Sekciarstwo?! – głosi ten, kto twierdzi, że poza jego Kościołem nie ma zbawienia, tworząc hermetyczne i zamknięte struktury. Kościół Polskokatolicki mówi, że wszędzie możesz się zbawić, jeżeli jesteś dobrym i kochanym człowiekiem, wierzysz w Boga i kochasz Go, kochasz Go w ludziach i tym, co On stworzył.
A Msza Święta i sakramenty? Są uznawane za ważne przez Kościół Rzymskokatolicki? I na odwrót?
Nasze Kościoły mają ważną Sukcesję Apostolską. Jeżeli ktoś kwestionuje ważność Mszy Świętej, czy sakramentów, powinien wrócić do katechezy na poziomie szkoły podstawowej.
Jeżeli w zasadzie nie ma wielkich różnic, to dlaczego konserwatywna część Kościoła Rzymskokatolickiego niejednokrotnie nie akceptuje działalności duszpasterskiej Kościoła Polskokatolickiego i wręcz go atakuje?
Kalumnie na nasz Kościół zawsze padały, ale miłość rodzi się jak perła – w bólu, a my tę miłość chcemy nieść Ludowi Bożemu.
Często też się słyszy, że księża rzymskokatoliccy nie chcą udzielać ślubów i chrzcić dzieci, odmawiają pochówku, bądź też żądają wygórowanych kwot za sakramenty.
W naszym Kościele nie ma żadnych cenników za posługi. Ludzie sami wiedzą i składają ofiarę na miarę ich możliwości. Sakramenty święte to nie sklep czy automat, gdzie wrzucasz monetę i masz wszystko załatwione. Nigdy nie odmówiłem posługi duszpasterskiej potrzebującym, a tym bardziej nigdy nie powiedziałem, ile wynosi kwota za posługę. Przecież to mój kapłański obowiązek…
To jaki powinien być ksiądz?
Współczesny duchowny to osoba, która ciągle edukuje i doskonali swój warsztat i poszerza horyzonty. Obowiązkiem każdego duchownego jest służba bliźniemu i każdemu w potrzebie, bez względu na przynależność czy wyznanie. Wszystko, co robię, ma sens tylko wtedy, gdy służy drugiemu człowiekowi.
A jakie przesłanie miałby ksiądz dla naszych czytelników ?
Osoby starsze występują wszędzie, gdziekolwiek istnieje człowiek. Bez nich nie można wyobrazić sobie rodziny i społeczeństwa. Starość jest okresem niezwykle cennym dla każdego człowieka, a ludzie starsi są darem dla Kościoła i świata. Nawet jeśli czasem brak im sił do wykonywania najprostszych czynności, mają jednak doświadczenie życiowe i mądrość, których tak często brak młodym. Spychanie ludzi w podeszłym wieku na margines albo wręcz ich odrzucanie jest niedopuszczalne. Nawet z cierpień naszego pokolenia wyłania się jakieś światło zdolne rozjaśnić lata starości. Dlatego jestem pełen uznania dla wszystkich seniorów i zanoszę intencję do Najwyższego, modląc się jednocześnie, aby jesień życia była dla każdego wspaniałym przeżyciem, a przede wszystkim upływała w spokoju, zdrowiu i dostatku. Pozdrawiam i życzę Błogosławieństwa Bożego…
Dziękuję za rozmowę…
Muzyka ks. Bogdana
Jest jeszcze coś, co wyróżnia księdza wśród innych duchownych – to muzyka. Ks. Bogdan Skowroński posiada bowiem wyjątkowy talent i zmysł muzyczny. Komponuje, pisze teksty i śpiewa. Doskonale łączy pracę duszpasterską ze stroną muzyczną. Dzięki mistycznemu wręcz umiłowaniu muzyki, wspaniałemu głosowi i charyzmie, podczas organizowanych koncertów i recitali potrafi wciągnąć do spontanicznej i wspólnej zabawy wszystkich słuchaczy. Śpiewając, przekazuje ludziom optymizm. I nieważne czy śpiewa w kościele, czy na specjalnie organizowanych koncertach, bo wszędzie przyjmowany jest niezwykle gorąco i z wielką atencją. A słuchacze na długo zachowują muzyczne spotkania, nie tylko w pamięci, ale i w sercach. Co ważne, wszystkie koncerty i recitale są bezpłatne.
Płyty i koncerty
Ks. Bogdan wydał dotychczas trzy płyty, zawierające pieśni i piosenki o charakterze religijnym. Koncertuje niemal w całej Polsce, jednak najczęściej koncerty organizowane są w miejscowościach uzdrowiskowych położonych w Kotlinie Kłodzkiej. Warto zatem odwiedzając dolnośląskie kurorty zarezerwować czas na wzięcie udziału w tych niepowtarzalnych spotkaniach muzycznych. W każdą niedzielę można dodatkowo usłyszeć księdza Bogdana w kościele w Dusznikach-Zdrój na recitalu poprzedzającym każdą mszę św.
Tekst i foto: Roman Szymański
Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera
Może Cię zainteresować:
PREMIERA Ks. Piotr Pawlukiewicz “O Miłości”+ FRAGMENT KSIĄŻKI
Nikt nie chciał tego filmu. Rozmowa z Aleksandrą Potoczek reżyser filmu “xABo. Ksiądz Boniecki”
“To, co najważniejsze” 21 tekstów Tischnera na XXI wiek PREMIERA
- Wrocławskie Dni Gerontologii: dla seniorów, opiekunów i wszystkich zainteresowanych [15-16 listopada] - 7 listopada, 2024
- I Forum Polityki Senioralnej: jak wspierać seniorów? [RELACJA] - 6 listopada, 2024
- „Gazeta Senior” listopad 2024 [11/2024] Sprawdź, co w numerze! - 30 października, 2024