Słońce wschodzi na wschodzie. Wiesz to na pewno?
To się czasami zdarza, że słońce wschodzi na wschodzie, ale wszystko zależy od tego, co nazywany wschodem.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Mówienie, a jeszcze ważniejsze przekazywanie informacji powinno być precyzyjne. Tym bardziej, kiedy mamy już trochę wiosen na karku i zdaje się nam, że wszystko wiemy.
Spis Treści
Słońce na wschodzie
Wiemy, że słońce codziennie wychyla się spod widnokręgu i wędruje sobie po niebie. Raz widać to lepiej, raz gorzej, ale nawet bez spoglądania w niebo w pogodny dzień wiemy i czujemy, że jest gdzieś nad nami. Seniorom zdarza się, że jeszcze przed świtem są gotowi zerwać się z pościeli, żeby popatrzyć na czerwone słońce nisko nad horyzontem. Jest znacząco większe w tych pierwszych minutach o poranku, niż w środku dnia. Odnosimy takie wrażenie, że im wyżej jest na nieboskłonie, tym jest mniejsze. I oby tak zostało. Tutaj
Zaczynają się schody
Słowo wschód oznacza ruch w górę. To, że widzimy, albo tak nam się wydaje, ruch słońca w górę, wcale nie oznacza, że Słonce porusza się względem Ziemi. Podobnie dzieje się z Księżycem. Widzimy co innego, ale wiemy ze szkoły, że jest inaczej. Można stąd wysnuć wniosek, że wzrok nie nadaje się do oceniania zjawisk zachodzących na niebie. Zresztą słowo niebo także ma różne konotacje i dla wielu jest miejscem do westchnień. Jak choćby siódme niebo. Obojętnie które, to jednak niebo nie jest miejscem dla chodzących twardo po ziemi.
Nauka
Naukowcy twierdzą, że Słońce wschodzi na wschodzie tylko dwa razy w roku. Te pozostałe wschody są przesunięte albo w lewo, albo w prawo. Sami możemy się o tym przekonać jeśli tylko promień Słońca wpada o poranku do okna. Mówienie więc, że coś dzieje się na wschodzie jest mało precyzyjne, chyba że posługujemy się kompasem. Jednak sam kompas to za mało, żeby precyzyjnie wyznaczyć kierunek. Przekonali się o tym kapitanowie żaglowców, którzy nie zawsze trafiali tam, gdzie zamierzali, jak choćby Kolumb. Chciał do Indii, a dotarł do Indian. Dlatego ludzie w wiekach wcześniejszych niechętnie opuszczali swoje miejsce zamieszkania. W świat wyruszali zwykle żądni przygód awanturnicy, by sprawdzić co dzieje się na wschodzie.
Teraz możemy sobie bezpiecznie siedzieć w domowych pieleszach i nie wysuwać nosa na zewnątrz. Nawet rząd namawia do takich zachowań.
Tutaj poczytacie o tym jak Ziemia obiega Słońce i nie zrażajcie się tymi milionami kilometrów. W skali kosmosu to wartości nieznaczące, skoro światło na pokonanie tej odległości potrzebuje zaledwie 8 minut. Więcej czasu zajmuje zastanawianie się jakiej litery użyć w pisaniu rzeczownika ziemia, małej czy dużej, by myśl oddać.
Jedno słowo, a tyle znaczeń.
- Królowa Śniegu, premiera w Operze Wrocławskiej - 16 grudnia, 2024
- Premiera w Pantomimie. „STADO. W środku jesteśmy baśnią” - 7 grudnia, 2024
- We Wrocławiu „Miasto z piernika” i jarmark - 30 listopada, 2024