Smart city to mądre i wygodne miasto

Smart city to mądre i wygodne miasto

Smart znaczy mądry, zatem smart city to mądrze urządzone miasto wygodne dla mieszkańców.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Integracja z miastem

Reklama Reklama Amplifon

By w mieście żyło się wygodnie każdej grupie wiekowej potrzebna jest infrastruktura. Powstaje zatem pytanie co ważniejsze ludzie czy infrastruktura. Wysokie podatki i wpływy do budżetu miasta umożliwiają lepsze i wygodniejsze życie. Jeśli jeszcze to zarządzania miastem włączone zostaną nowoczesne technologie, to zbliżamy się do idealnego miasta. Potrzeby mieszkańców w dni powszednie i w święta są inne, gdyż mamy inne zachowania. Zatem jak zarządzać miastem najefektywniej? Temu jest poświęcona dwudniowa konferencja we Wrocławiu.

Reklama Reklama MultiSport

W mieście dzielimy się przestrzenią

W miastach królują samochody. Zajmują zdecydowanie więcej przestrzeni niż ludzie. W miastach ze średniowiecznym rodowodem uliczki były węższe dostosowane do ruchu pieszego i najwyżej konnego. Teraz każdy zakątek, zamiast cieszyć oko zielenią, jest zastawiony parkującymi samochodami. A przecież ogromna grupa mieszkańców miasta uprawia woli zdrowy sportowy tryb życia.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Współdzielenie

Miasto to współdzielenie się przestrzenią i osiągnięciami cywilizacyjnymi. Samochody na minuty, czy rowery miejskie i hulajnogi to przykłady współdzielenia się urządzeniami do transportu. Jeśli uważasz, że twój samochód służy do przemieszczania się po mieście, to spisz, ile czasu twój pojazd jeździ na dobę w tygodniu. Okaże się, że przez większość czasu twoje auto stoi i zajmuje przestrzeń miejską. By jakoś uporządkować ruch samochodów, stawia się na chodnikach  słupki ze znakami drogowymi, które ograniczają przestrzeń pieszym. Ze względów bezpieczeństwa przed samochodem chronią nas światła kierowania ruchem, barierki ochronne i przepisy kodeksu drogowego. To kosztuje ogromne pieniądze. Na dodatek samochody wytwarzają kurz, dwutlenek węgla i pył gumowy. A my i nasze dzieci tym oddychamy. Powietrze mamy wspólne z samochodami.

Reklama Patronat medialny Międzynarodowe Targi Turystyczne

Technologie smart

Na nic te wszystkie technologie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, jeśli nie zmienimy swojego podejścia do użytkowania samochodów w miastach. Jednym z lepszych sposobów sterowania zachowaniami ludzi są ceny. Im więcej pieniędzy trzeba wydać, tym mniejsze jest grono odbiorców. Jednak zanim zmądrzejemy w miastach małych i dużych do zarządzania, stosuje się technologie smart. Wykorzystanie sztucznej inteligencji do zarządzania potokami pojazdów tak by nie stały na światłach, jest stosowane już w wielu większych miastach. Systemy podglądu chronią nas przed agresją, ale też umożliwiają lepsze zarządzanie taborem. Czy wiecie, że można sterować oświetleniem miejskim tak, by lampy uliczne zużywał energię elektryczną tylko wtedy gdy odbywa się ruch pieszy? System oświetlenia nawiąże łączność z twoim telefonem i przekaże, które lampy mają świecić mocniej. To realne oszczędności.

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

Potrzeba rozmawiania

Jedynym sposobem wymiany informacji jest rozmowa. Wymieniajmy się informacjami i próbujmy określać swoje potrzeby. Rozwój elektroniki i technologii cyfrowych pozwala na wiele udogodnień i mądrego zarządzani zasobami. Gospodarka wytwarzanymi odpadami, mądre ich segregowanie i przetwarzanie na surowce to jeden z obszarów działania, w którym nowoczesne technologie sprawdzają się znakomicie. Powoli śmieciarki podjeżdżają tylko tam, gdzie pojemniki na odpady są pełne. O takich i innych problemach zarządzania miastem rozmawiano na konferencji Smart City Forum we Wrocławiu.

Gala Smart City

Smart City

w czasie uroczystej gali wręczono statuetki Smart City, fot. © Jerzy Dudzik

W czasie uroczystej Gali zostały rozdane statuetki tym włodarzom miast, którzy lepiej wdrażają nowoczesne technologie do ułatwienia życia mieszkańcom. Tutaj link do pełnej  listy nagrodzonych miast i firm wraz z uzasadnieniem. Jednak najważniejsze są rozmowy i wymiana informacji.

Senior w mieście smart

Młode pokolenie często mówi, że aplikacja w smartfonie jest intuicyjna. Dla kogo jest dla tego to nieistotne. Jednak dla większości mieszkańców w wieku senioralnym, opanowanie i zrozumienie jak działa miasto smart, jest trudne. Umysł już nie taki lotny i przyzwyczajenia z lat minionych mogą być ograniczeniem. W czasie pandemii zyskała na popularności telemedycyna. Teraz możliwe jest mierzenie tętna i zaburzeń pracy serca na odległość. To pierwsze wdrażane systemy.

A więc z jednej strony mamy nowe technologie zarządzania życiem miasta, a z drugiej monitoring osób zagrożonych niewydolnością krążenia i oddychania. I na dodatek z wielu stron płyną ostrzeżenia o możliwym włamaniu się do smartfonów i wyłudzeniu pieniędzy. Sporo nauki i zmiany przyzwyczajeń czeka seniorów, jeśli chcą nadążyć za nowymi technologiami.

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera

Do czego służy smartfon?

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds