Srebrne Debaty – rusza cykl spotkań środowisk senioralnych oraz ekspertów
Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej rozpoczyna cykl comiesięcznych spotkań z uznanymi ekspertami, naukowcami oraz z przedstawicielami środowisk związanych z pokoleniem 55+. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiczne zainteresowani udziałem w debacie mają możliwość bezpłatnego uczestnictwa online na portalu ABCsenior.com
Dostępność nowych technologii i Internetu, wyzwania w opiece indywidualnej i domach seniora czy stabilność ekonomiczna srebrnego pokolenia, to tylko wybrane zagadnienia, które zostaną poruszone podczas cyklu Srebrnych Debat. W ramach inicjatywy planowanych jest siedem spotkań transmitowanych na żywo w online. Moderatorem rozmów jest Marzena Rudnicka, Prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, autorka innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie silver economy.
Spis Treści
Srebrne Debaty – nic o seniorach bez seniorów
Już co trzeci Polak jest seniorem – obecnie w Polsce żyje ponad 9 mln osób powyżej 60 r.ż. i blisko 12 mln osób powyżej 55 r.ż. Celem cyklu Srebrnych Debat jest analiza wyzwań, szans oraz zagrożeń, jakie stawia przed gospodarką i społeczeństwem adaptacja do stanu współczesnej populacji. Nic o seniorach bez seniorów – taka idea przyświeca nie tylko powstaniu cyklu Srebrnych Debat, ale także stanowi klucz, według którego zapraszamy do udziału liderów opinii, naukowców oraz specjalistów. Do śledzenia debaty zapraszamy przedstawicieli organizacji senioralnych oraz samych seniorów, dając im tym samym możliwość aktywnego uczestnictwa poprzez zadawanie pytań i tym samym wpływu na tok rozmów – mówi Marzena Rudnicka, Prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. – Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej od wielu lat gromadzi wiedzę i dzieli się rekomendacjami w zagadnieniach istotnych z perspektywy długowieczności społeczeństwa. Liczymy, że Srebrne Debaty zapoczątkują ogólnopolską dyskusję na tematy związane z pokoleniem silver – dodaje.
Cykl Srebrnych Debat rozpoczyna spotkanie w dniu 30 czerwca 2020 roku o godzinie 18:00, pt. „Zdrowie w pandemii – czyli jak wejść w dobrej kondycji do nowej normalności i budować siły do dalszej walki z koronawirusem?”. Cała rozmowa będzie transmitowana, z możliwością zadawania pytań na czacie.
Srebrne Debaty – zaproszeni goście
prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński – Kierownik Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii WUM
dr hab. n. med. Filip Szymański – Kierownik Pracowni Prewencji Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
dr Tomasz Komendziński – Kognitywista z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK
dr Elżbieta Ostrowska – Przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów
Helena Norowicz – Polska aktorka i modelka
Srebrne Debaty – tezy:
- Czy nastąpiła zmiana nawyków i zachowania osób starszych w wyniku obostrzeń i pandemii w rozumieniu rytmu dnia, przyzwyczajeń?
- Co jest najtrudniejsze w dbaniu o zdrowie w tym trudnym czasie?
- Dlaczego seniorzy właśnie znaleźli się w grupie ryzyka?
- Czy istnieje złoty przepis na lepsze zdrowie?
- Czy są badania mierzące zmiany kondycji zdrowotnej wskutek pandemii?
- Jakie najczęstsze błędy popełniają seniorzy w zachowaniu tzw. rozsądnej postawy wobec koronawirusa, diagnostyki i zapobieganiu.
- Jak psychika wpływa na zdrowie fizyczne? Czy stan lęku i izolacji sprzyja obniżeniu odporności?
- Gdzie szukać pomocy, zanim pójdziemy do lekarza?
Bezpłatne uczestnictwo dla seniorów oraz przedstawicieli organizacji i środowiska biznesowego jest możliwe po zarejestrowaniu się pod poniższym linkiem: https://abcsenior.com/webinars/zdrowie-w-pandemii
O kolejnych spotkaniach będziemy informować na portalu GazetaSenior.pl
- Wrocławskie Dni Gerontologii: dla seniorów, opiekunów i wszystkich zainteresowanych [15-16 listopada] - 7 listopada, 2024
- I Forum Polityki Senioralnej: jak wspierać seniorów? [RELACJA] - 6 listopada, 2024
- „Gazeta Senior” listopad 2024 [11/2024] Sprawdź, co w numerze! - 30 października, 2024