„Stara kobieta wysiaduje” w Teatrze Polskim we Wrocławiu
Plakat z kubłem na śmieci reklamuje spektakl Teatru Polskiego we Wrocławiu „Stara kobieta wysiaduje”.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Kontrowersje
Nic dziwnego, że twórcy spektaklu jednym głosem i każdy z osobna zachęcają: Przyjdźcie do teatru i zobaczcie, co udało się nam wspólnie przygotować.
Spektakl „Stara kobieta wysiaduje” Tadeusza Różewicza wzbudza kontrowersje już od pół wieku. Po raz pierwszy sztuka została wystawiona w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu w 1969 roku. Tutaj możecie sobie poczytać, co Tadeusz Różewicz zdecydował się zamieścić w programie do tego przedstawienia.
Pięćdziesiąt lat po prapremierze
Mamy w tych dniach stulecie urodzin Tadeusza Różewicza i kilku twórców teatralnych uznało za słuszne zmierzyć się z tekstem „Stara kobieta wysiaduje”.
Mamy inny czas i inne problemy, choć kiedy wczytać się w didaskalia zamieszczone w programie z prapremiery, to może okazać się, że będziecie mieli podobne skojarzenia na temat świata, który nas otacza. Tak w każdym razie na plakacie zilustrował wrocławskie wystawienie w Teatrze Polskim Andrzej Pągowski. Czy słusznie? Odpowiecie sobie po obejrzeniu spektaklu. Teatr to miejsce, gdzie widzowie są drażnieni głosem, kostiumami, ruchem scenicznym, światłami. W teatrze w głowach publiczności ma powstać burza myśli i rozterki.
„Stara kobieta wysiaduje”
Grzegorz Bral postarał się, by widzowie nie mieli czasu na zastanawianie się nad makijażem aktorów, nad kostiumami i dlaczego stara kobieta mówi barytonem. To teatr, tu wszystko jest możliwe. Z życiem w realu, teatr w reżyserii Grzegorza Brala nie ma nic wspólnego. Tu jest magia teatru i takie jest to przedstawienie. Magiczne, wielopoziomowe, barwne, frustrujące, a może budujące. Sami oceanicie po obejrzeniu spektaklu.
Młodsze pokolenie pewnie nie kojarzy, że spektakl po raz pierwszy wystawiono rok po „wypadkach marcowych 1968”. W czasie, gdy decydujący głos w sprawie repertuaru, miał Urząd Kontroli Prasy i Widowisk zwany cenzurą. To były czasy, gdzie aluzje były głęboko schowane w tekście, a i tak publiczność potrafiła je odnaleźć.
Obsada
Na stronie tutaj Teatru Polskiego znajdziecie wszystkie o twórcach aktorach i realizatorach. Zalecamy kupowanie biletów poprzez Internet.
W foyer teatru zobaczycie wystawę znakomitych fotografii autorstwa Adama Hawałeja z Tadeuszem Różewiczem w roli głównej.
- Królowa Śniegu, premiera w Operze Wrocławskiej - 16 grudnia, 2024
- Premiera w Pantomimie. „STADO. W środku jesteśmy baśnią” - 7 grudnia, 2024
- We Wrocławiu „Miasto z piernika” i jarmark - 30 listopada, 2024