„Stara kobieta wysiaduje” w Teatrze Polskim we Wrocławiu

„Stara kobieta wysiaduje” w Teatrze Polskim we Wrocławiu

Plakat z kubłem na śmieci reklamuje spektakl Teatru Polskiego we Wrocławiu „Stara kobieta wysiaduje”.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Kontrowersje

Reklama Reklama Amplifon
Stara kobieta wysiaduje

próba prasowa, fot. © Jerzy Dudzik

Nic dziwnego, że twórcy spektaklu jednym głosem i każdy z osobna zachęcają: Przyjdźcie do teatru i zobaczcie, co udało się nam wspólnie przygotować.

Spektakl „Stara kobieta wysiaduje” Tadeusza Różewicza wzbudza kontrowersje już od pół wieku. Po raz pierwszy sztuka została wystawiona w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu w 1969 roku.  Tutaj  możecie sobie poczytać, co Tadeusz Różewicz zdecydował się zamieścić w programie do tego przedstawienia.

Reklama Reklama ATERIMA med

Pięćdziesiąt lat po prapremierze

Mamy w tych dniach stulecie urodzin Tadeusza Różewicza i kilku twórców teatralnych uznało za słuszne zmierzyć się z tekstem „Stara kobieta wysiaduje”.

Mamy inny czas i inne problemy, choć kiedy wczytać się w didaskalia zamieszczone w programie z prapremiery, to może okazać się, że będziecie mieli podobne skojarzenia na temat świata, który nas otacza. Tak w każdym razie na plakacie zilustrował wrocławskie wystawienie w Teatrze Polskim Andrzej Pągowski. Czy słusznie? Odpowiecie sobie po obejrzeniu spektaklu. Teatr to miejsce, gdzie widzowie są drażnieni głosem, kostiumami, ruchem scenicznym, światłami. W teatrze  w głowach publiczności ma powstać burza myśli i rozterki.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

„Stara kobieta wysiaduje”

Stara kobieta wysiaduje

próba prasowa, fot. © Jerzy Dudzik

Grzegorz Bral postarał się, by widzowie nie mieli czasu na zastanawianie się nad makijażem aktorów, nad kostiumami i dlaczego stara kobieta mówi barytonem. To teatr, tu wszystko jest możliwe. Z życiem w realu, teatr w reżyserii Grzegorza Brala nie ma nic wspólnego. Tu jest magia teatru i takie jest to przedstawienie. Magiczne, wielopoziomowe, barwne, frustrujące, a może budujące. Sami oceanicie po obejrzeniu spektaklu.

Młodsze pokolenie pewnie nie kojarzy, że spektakl po raz pierwszy wystawiono rok po „wypadkach marcowych 1968”. W czasie, gdy decydujący głos w sprawie repertuaru, miał Urząd Kontroli Prasy i Widowisk zwany cenzurą. To były czasy, gdzie aluzje były głęboko schowane w tekście, a i tak publiczność potrafiła je odnaleźć.

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

Obsada

Na stronie tutaj Teatru Polskiego znajdziecie wszystkie o twórcach aktorach i realizatorach. Zalecamy kupowanie biletów poprzez Internet.

W foyer teatru zobaczycie wystawę znakomitych fotografii autorstwa Adama Hawałeja z Tadeuszem Różewiczem w roli głównej.

Rok Różewicza we Wrocławiu

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds