Stefan, a może Stefania, żółw z Kanału Mozambickiego

Stefan, a może Stefania, żółw z Kanału Mozambickiego

Czasami określenie płci w przypadku zwierząt jest trudne. Tak jest z żółwiem z wrocławskiego ZOO o imieniu Stefan. 

Kłopot z określeniem płci mają na przykład opiekunowie krokodyli. Po to, by stwierdzić chłopiec, czy dziewczynka, trzeba wsunąć palec do kloaki. U żółwi płeć rozpoznaje się po wielkości ogona u nasady. Samce mają większy, ale jak poznać, gdy w akwarium pływa tylko jeden osobnik?

Żółw morski zielony (Chelonia mydas) nazywany Stefan, to mieszkaniec Afrykarium. Jesienią 2014 r. otwarto we wrocławskim zoo pierwsze w Polsce oceanarium. Sam budynek zachwyca konstrukcją a nowoczesne wyposażenie umożliwia przygotowanie wody w basenach dla tysięcy zwierząt. Piętnaście milionów litrów wody jest filtrowane, podgrzewane i sprawdzane na zawartość soli rozpuszczonych w wodzie. Środowisko dla różnych gatunków zwierząt morskich z okolic równika zostało dostosowane do takich samych parametrów, jakie panują w naturze.

Żółw Stefan

W naturalnych warunkach, gdzieś w rejonie Mozambiku pływałby w Oceanie Indyjskim i wypatrywał na rafie kąsków do jedzenia. Podobno żółwie zielone są jaroszami i podstawowym pożywieniem są rosnące w strefie równikowej rośliny. Jednak kiedy zanurzysz głowę w oceanie, to zobaczysz jak bogata jest fauna w pobliżu równika. Meduzy, krewetki, kraby, rybki małe i ogromne, ukwiały, rozgwiazdy i jak to w Afryce cały czas jedno zwierzę chce zjeść inne. W tropikalnych morzach cykl życia jakby przyspieszył. W Afrykarium jednak panuje sielanka. Tutaj zwierzęta zostały od siebie odseparowane i nikt nikogo nie zjada. Niemal jak w biblijnych opowieściach sprzed popełnienia przez Ewę grzechu pierworodnego.

Stefan

Żółw Stefan, a może Stefania, ZOO Wrocław

Jednak żółw Stefan nie zamierza wegetować na samej sałacie i roślinkach. Od czasu do czasu jak mu się uda, podkrada rekinom co smaczniejsze kąski z ryb. Rekiny i płaszczki są karmione co drugi dzień i w czasie karmienia opiekunowie sprawdzają ich stan zdrowia. Przy pomocy umiejętnego rozmieszczenia pożywienia zwierzęta wpływają, a to na nosze, a to na platformy. Poprzez karmienie, udało się wypracować takie zachowania u rekinów i płaszczek, które pozwalają opiekunom na wygodną ocenę stanu zdrowia zwierząt.

Żółw z Gdyni

Stefan urodził się w 1986 r. i dorastał w Akwarium w Gdyni. Jak wszystko, co żyje w wodzie, szybko wyrósł ze swojego akwarium i przyjechał do Wrocławia w 2014 roku. Zamieszkał razem z rekinami i płaszczkami. Na wrocławskiej diecie zaczął rosnąć szybciej i teraz właściwiej już czas by zaczął myśleć o potomstwie. Niestety żółwie dla rozmnażania potrzebują samicy i plaży. A jeśli Stefan to jednak Stefania? To jakiego partnera sprowadzić?

Żółwie zielone w naturze są odławiane dla mięsa i karapaksu. Zupa żółwiowa uchodzi do dziś za przysmak. W książkach kucharskich znajdziecie przepisy, jak bez mięsa z żółwia zrobić taką zupę.

Ze skorupy wytwarzano od czasów rzymskich galanterię i ozdoby, aż do dwudziestego wieku. Teraz grzebienie i oprawki do okularów wykonuje się z kolorowych plastików. Brązowe w kolorze grzebienie, puzderka, klamry, broszki zwane szylkretowymi, wytwarzano kiedyś ze skorupy żółwia. Karapaks pod wpływem podgrzewania staje się plastyczny i można go prostować w prasach. Po ostudzeniu zachowuje kształt. To dlatego był wykorzystywany do robienia grzebieni i oprawiania szczotek do włosów.

Stefan lubi szczotkowanie skorupy

Pancerz żółwi, karapaks i plastron, to zrogowaciały naskórek, ale też i szkielet kostny. Z wierzchu skład podobny do naszych paznokci. Stefan lubi, kiedy dba się o jego karapaks, lubi szczotkowanie. Czyścioszek. Na widok opiekuna ze szczotką podpływa i podstawia to jedną to drugą stronę pancerza. A obok pływają sobie rekiny.

Na terenie ZOO Wrocław obowiązują takie same nakazy jak w przestrzeni publicznej, maseczki, dezynfekcja rąk odstęp. Więcej znajdziecie na stronie tutaj
Pamiętajcie, to trudny czas dla wszystkich, także dla ogrodów zoologicznych. Dlatego ZOO Wrocław uruchomiło sklep internetowy na allegro.

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds