Pieniądze zgromadzone na subkoncie w ZUS: dziedziczenie, wypłata gwarantowana
Pieniądze zgromadzone na subkoncie w ZUS podlegają dziedziczeniu i nie przepadają. Każda osoba ubezpieczona posiada indywidualne konto w ZUS zakładane na podstawie pierwszego zgłoszenia do ubezpieczeń i w ramach tego konta ZUS może prowadzić subkonto. Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 roku nie mają subkonta w ZUS. Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku, ale przed 1 stycznia 1969 mają subkonta w ZUS, jeżeli są członkami otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Osoby ubezpieczone urodzone po 31 grudnia 1968 roku mają subkonto w ZUS bez względu na to, czy osoby te są członkami OFE czy też nie.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl
Spis Treści
Subkonto w ZUS a dziedziczenie
W przypadku śmierci osoby, ale również w przypadku rozwodu czy unieważnienia małżeństwa środki znajdujące się na subkoncie (tak samo jak w OFE) podlegają podziałowi. Aby uzyskać środki z subkonta osoba uprawniona musi złożyć odpowiedni wniosek. ZUS w tej sprawie nie będzie działał z urzędu.
Zobacz również: Emerytura 2024: kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Terminy od których zależy wysokość emerytury [kalendarz dla przyszłych emerytów]
Podział środków z subkonta w ZUS po śmierci
Jeśli w chwili śmierci osoba posiadająca subkonto pozostawała w związku małżeńskim to współmałżonek otrzymuje połowę środków znajdujących na subkoncie w ZUS w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności ustawowej. Środki te zostaną przekazane na otwarty fundusz emerytalny małżonka i nie jest możliwa wypłata tych środków.
Pozostałe środki, a w przypadku braku współmałżonka całość środków przekazywana jest osobom wskazanym przez osobę ubezpieczoną (zmarłego) na postawie jego wcześniejszego wniosku złożonego w ZUS. Jeśli nie były wskazane przez osobę ubezpieczoną (zmarłego) jedna lub więcej osób uprawnionych do otrzymania środków, to środki te wejdą w skład spadku.
Zobacz również: Jak napisać testament? Przykłady i Wzory. Kompleksowy poradnik
Warto dodać, że osoba ubezpieczona (zmarły) może dokonywać zmian w złożonym przez siebie oświadczeniu co do wskazania osób uprawnionych do otrzymania środków zgromadzonych na subkoncie ubezpieczonego poprzez zmianę np. osób uprawnionych lub ich udziałów w środkach. Osobą uprawnioną do otrzymania środków z subkonta może być nie tylko najbliższa rodzina ubezpieczonego, ale każda osoba fizyczna.
Jeśli osoba ubezpieczona ma subkonto w ZUS i jednocześnie jest członkiem OFE, to podział i wypłatę środków rozpoczyna OFE zmarłego i do tego OFE w pierwszej kolejności uprawniony składa wniosek. OFE o dokonanym podziale środków zawiadamia ZUS i w ten sam sposób ZUS podzieli środki zapisane na subkoncie. Jeśli osoba ubezpieczona miała tylko subkonto w ZUS to podział i wypłatę środków rozpoczyna ZUS na wniosek osoby uprawnionej. ZUS w tej sprawie nie będzie działał z urzędu.
Wniosek o podział środków po śmierci osoby, dla której ZUS prowadził subkonto może być złożony w każdym czasie.
Zobacz również: „Gazeta Senior” maj 2024 [05/2024]. Sprawdź, co w numerze?
Emerytura a subkonto w ZUS
Jeżeli ubezpieczony w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego rezygnuje z aktywności zawodowej i przechodzi na emeryturę, to środki zgromadzone na jego subkoncie w ZUS, które uzyskał z tytułu jego aktywności zawodowej uwzględniane są w podstawie przyznanego świadczenia emerytalnego.
Zobacz również: ZAPIS BANKOWY na wypadek śmierci: dla bezpieczeństwa twoich bliskich
Subkonto w ZUS: Wypłata gwarantowana
A co się dzieje w przypadku śmierci osoby, która nabyła prawo do emerytury docelowej po osiągnieciu wieku 60 lat (dla kobiet) lub 65 lat (dla mężczyzn) i miała subkonto w ZUS? W takim przypadku ZUS dokona wypłaty gwarantowanej. Wypłata gwarantowana to jednorazowe świadczenie pieniężne wypłacane osobom uposażonym po śmierci emeryta, jeśli śmierć emeryta nastąpiła w ciągu 3 lat od miesiąca, w którym po raz pierwszy została jemu wypłacona emerytura. Jeśli emeryt nie wskaże osoby/osób uposażonych, to wypłata gwarantowana może być dokonana na rzecz współmałżonka pod warunkiem, że w chwili śmierci pozostawali we wspólności majątkowej. W pozostałych przypadkach wypłata gwarantowana wejdzie w skład spadku.
Zobacz również: Bezpłatny wykład notariusza na Uniwersytecie Trzeciego Wieku [edukacja prawna seniorów]
Jeżeli interesują Cię informacje na temat ZUS i emerytur, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
- RENTA WDOWIA a wspólność małżeńska, wspólność ustawowa, rozdzielność majątkowa, separacja, rozwód - 17 października, 2024
- Zadatek kontra zaliczka: kluczowe różnice i przykłady - 4 lipca, 2024
- Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego [nowe przepisy na przykładach] - 10 czerwca, 2024