Światowy Dzień Choroby Alzheimera – 21 września

Światowy Dzień Choroby Alzheimera – 21 września

21 września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Zdecydowana większość chorych pozostaje w domu pod opieką najbliższych. Podpowiadamy, jak poradzić sobie w roli opiekuna osoby z chorobą Alzheimera.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

W Polsce liczba osób z chorobą Alzheimera sięga 500 tysięcy. Chorzy stopniowo tracą samodzielność – aż do całkowitego uzależnienia od osoby sprawującej opiekę. W Polsce, według badania przeprowadzonego w ramach kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”, zdecydowana większość chorych pozostaje w domu pod opieką najbliższych. Opiekunowie nie tylko pomagają w codziennych obowiązkach, ale stają się też najważniejszym otoczeniem społecznym. Warto pamiętać, że dzięki obecności, wsparciu i akceptacji najbliższych członków rodziny – małżonków, dzieci, wnuków, rodzeństwa – pacjenci czują się spokojniej i bezpieczniej. W Światowy Dzień Choroby Alzheimera, podpowiadamy jak poradzić sobie w roli opiekuna osoby z chorobą Alzheimera.

– Skupienie naszej uwagi na pacjentach w Światowym Dniu Choroby Alzheimera przychodzi naturalnie – w końcu to właśnie im poświęcony jest ten moment. Warto jednak pomyśleć o kimś jeszcze – osobie, która trwa przy chorym każdego dnia, przez wiele lat. Stanowi oparcie i często jest najlepszym przyjacielem, emocjonalnym wsparciem – towarzyszem w tych lepszych i gorszych chwilach. Bliscy również potrzebują wsparcia, a każda, nawet drobna, pomoc jest niekiedy na wagę złota. Podejmując się prowadzenia pacjenta z chorobą Alzheimera, tak naprawdę zajmujemy się również jego opiekunem – mówi dr n. med. Anna Barczak, neuropsycholog.

Opiekunowie często przejmują tę rolę na wiele lat, a ich zaangażowanie wciąż rośnie, gdyż choroba postępuje, a objawy się nasilają. Większość opiekunów przyznaje, że napotyka duże problemy w związku z pełnioną przez nich funkcją. Wśród trudności związanych z opieką nad chorym ponad połowa osób wymienia zmęczenie fizyczne, wyczerpanie, a 46% brak czasu dla siebie. Największą przeszkodą jest jednak poczucie bezradności i samotność.

Alzheimer. Jak postępować?

Reklama Reklama Amplifon

W codziennym funkcjonowaniu podczas sprawowania opieki nad osobą z chorobą Alzheimera warto pamiętać o kilku zasadach:
Należy prosić o pomoc Bardzo ważne jest, aby tuż po diagnozie zaangażować jak największą liczbę członków rodziny w opiekę nad osobą chorą. Warto wszystkim wyjaśnić, co może się dziać z pacjentem w najbliższym czasie. Takie rozdzielenie zadań sprawi, że opiekun (który przejmie większość zadań nad osobą chorą) nie będzie czuł się osamotniony i znajdzie chwilę, aby zadbać także o swoje potrzeby.
Nie warto wyręczać. Jeśli stan zdrowia i sytuacja pozwala, aby chory aktywnie uczestniczył w życiu rodziny, to w większości przypadków nie ma potrzeby wyręczania chorego w codziennych czynnościach. Takie podejście pozytywnie wpłynie na stan psychiczny pacjenta, jak i pozwoli opiekunowi na znalezienie „chwili dla siebie”.
Należy pozwolić choremu na uczestniczenie w życiu społecznym. Osobie dotkniętej chorobą Alzheimera warto umożliwić kontynuowanie życia towarzyskiego w gronie przyjaciół, znajomych czy sąsiadów. Choremu pomoże to dłużej zachować społeczne relacje, a opiekunowi da wytchnienie i czas na zajęcie się innymi sprawami. Jeżeli (ze względu na kondycję osoby z chorobą Alzheimera) samodzielne wyjście z domu jest zbyt ryzykowne – dobrym pomysłem jest organizowanie takich spotkań w miejscu zamieszkania.
Warto nauczyć się ignorować zachowania chorego. Podejrzliwość jest najczęstszym i najbardziej raniącym objawem choroby – czasami pojawia się już na pierwszych etapach choroby, choć powszechnie występuje w późniejszych. Chory przestaje ufać każdemu, nawet najbliższym. Ma nieuzasadnione poczucie, że ktoś zagraża jego bezpieczeństwu, chce mu zrobić krzywdę lub chce go okraść.
– To trudne, ale warto spróbować się zdystansować i nie przejmować każdym przykrym słowem czy oskarżeniem – to tylko pogorszy samopoczucie opiekuna i wywoła reakcje, które mogą dodatkowo „nakręcić” zachowanie chorego i prowokować eskalowanie problemów – wyjaśnia dr Barczak.
Zadbać o kondycję chorego. Im dłużej pacjent będzie samodzielny, tym łatwiejsza będzie opieka nad nim, dlatego tak ważna jest regularna aktywność fizyczna i odpowiednie odżywianie organizmu. Osłabienie apetytu, brak łaknienia i odmowa przyjmowania posiłków to częsta przypadłość występująca u osób chorych na Alzheimera, najczęściej w drugim lub trzecim stadium choroby.

Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Reklama Reklama ATERIMA med

Żywienie osoby z chorobą Alzheimera

Znaczna część opiekunów mierzy się z brakiem apetytu u chorego i niechęcią do współpracy podczas karmienia, co skutkuje utratą sił fizycznych i pogorszonym samopoczuciem osoby z chorobą Alzheimera. Problem jest poważny, gdyż chory – który nie otrzymuje odpowiedniej ilości płynów, kalorii i składników odżywczych – szybko słabnie, a jego organizm ulega postępującemu wyniszczeniu i odwodnieniu. W takich sytuacjach warto rozważyć konsultację z lekarzem, który ustali przyczyny braku łaknienia oraz wskaże odpowiednie postępowanie, mające zachęcić chorego do przyjmowania posiłków.

Warto też zastosować odpowiednią dietę, zalecaną przez lekarzy w schorzeniach wieku podeszłego, w tym również w chorobie Alzheimera. Jedną z nich jest dieta śródziemnomorska, która obfituje w warzywa, owoce, ryby, drób, nierafinowane oleje roślinne, orzechy, ziarna i produkty zbożowe. Składniki odżywcze – takie jak witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe omega–3, cynk – w szczególny sposób wspomagają pracę ludzkiego mózgu i układu nerwowego. Aby składniki te sprzyjały powstawaniu nowych połączeń między komórkami nerwowymi, muszą pojawiać się w codziennej diecie w odpowiednich proporcjach. Pomimo iż występują one w ogólnodostępnych produktach spożywczych, to ich właściwe zbilansowanie może być trudne. Wsparciem może być włączenie do diety specjalistycznego preparatu odżywczego – Souvenaid, przeznaczonego dla pacjentów z wczesnymi objawami choroby Alzheimera. Jego unikalna, odpowiednio dobrana, kompozycja współdziałających ze sobą składników została przebadana klinicznie. Preparat wspomaga tworzenie nowych połączeń synaptycznych w mózgu.

Źródło: MSLGROUP

W Światowy Dzień Choroby Alzheimera przypominamy artykuły na ten temat:

Czym jest Alzheimer, jak się przejawia? Jak zapobiegać, jak leczyć? Po odpowiedzi zapraszamy do artykułu: Choroba Alzheimera.

Prognozuje się, że w 2050 roku ponad milion Polaków może zmagać się z chorobą Alzheimera. Polecamy artykuł: 21 września Światowy Dzień Alzheimera. Coraz więcej Polaków choruje.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds