Światowy Dzień Wody. Programy, konkursy, konferencje

Światowy Dzień Wody. Programy, konkursy, konferencje

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Światowy Dzień Wody

susza, fot.© J.Dudzik

I choć od tamtej pory minęło 30 lat, to nadal dość często zdarza się, że ludziom brakuje dostępu do czystej odpowiedniej jakości wody. Nawet w naszym kraju zdarzają się miejsca, gdzie występują ograniczenia w dostępie do wody. Ludzie zajmujący się dostosowaniem wody do spożycia wiedzą, że zasoby kurczą się zbyt szybko. Wysycha Pojezierze Gnieźnieńskie, a i Wisła przy niesprzyjających warunkach potrafi wyschnąć tak, że widać dno.

Przez setki lat osuszano bagna, wycinano lasy i prostowano rzeki, by lepiej zagospodarować ziemię. Teraz także zdarza się, że zamiast spowalniać bieg strumieni i rzek zapadają decyzje o regulowaniu brzegów i przyspieszaniu spływu wód na niziny, czy budowaniu stopni wodnych. W miastach buduje się betonowe parkingi zamiast zieleńców i parków. Widać bardziej lubimy swoje samochody niż ludzi. Warto zastanowić się w Dniu Wody, czy to dobre dla środowiska.

Światowy Dzień Wody

w wyschniętym stawie zamarło życie, fot.© J.Dudzik

Moda na spędzanie czasu nad wodą w ciepłe dni zyskuje na popularności. Tylko dlaczego po weekendzie zostają odpadki i śmieci nad brzegiem? Przecież ten plastik z opakowań pozostawiony nad brzegiem wcześniej czy później trafi do wody.

Woda jest medium, które służy do transportu odpadów i nieczystości. W domowych warunkach zdecydowanie więcej wody zużywamy do mycia i spłukiwania niż do przygotowania posiłków. I nawet nie koszty są problemem, ale ograniczona dostępność do dobrych jakościowo źródeł wody. Warto o tym pamiętać przez cały rok, a nie tylko w Dniu Wody.

Konferencje i inne przydatne linki

Reklama Reklama Amplifon

Polska Akademia Nauk zaplanowała z okazji Dnia Wody konferencję. Każdy może wziąć udział, wystarczy się zarejestrować się tutaj.

Światowy Dzień Wody

świetne miejsce na konferencje o wodzie, fot.© J.Dudzik

W Światowy Dzień Wody, 22 marca 2021 r., Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia drugą odsłonę programu „Moja Woda”. Wnioski o dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe i roztopowe. Więcej  tutaj

A może weźmiesz udział w zabawie zorganizowanej przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną i nakręcisz filmik? Regulamin konkursu  tutaj

Kiedy mówimy o wodzie, to warto także pamiętać, że istnieje też lód. O lodowcach i lodowych rezerwuarach słodkiej wody przeczytacie wiele ciekawych rzeczy na blogu poznańskiego naukowca  tutaj Warto.

Zanim powstanie lód musi najpierw powstać chmura. O chmurach poczytacie  tutaj

Każda chmura kiedyś spadnie na ziemię i oczyści powietrze z pyłów, spalin, dymu. Wsiąknie w glebę, dotrze do warstwy wodonośnej i zasili źródła. Tak być powinno, lecz niestety w miastach woda z deszczu trafia od razu do kanalizacji. Natychmiast jest już niezdatna do wykorzystania.

Jeśli kochacie swoje wnuki, to pomyślcie, co zrobić, żeby mniej marnować i lepiej wykorzystywać zasoby słodkiej wody. To między innymi po to ustanowiono Światowy Dzień Wody.

Może Cię zainteresować:

Czego się napijesz? Czym grozi odwodnienie!

Sprzątanie świata, potrzeba, czy konieczność

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds