Szczepionka na GRYPĘ SENIOR 2020. Grypa a COVID-19.  FAKTY I MITY. Bezpłatna szczepionka dla kogo?

Szczepionka na GRYPĘ SENIOR 2020. Grypa a COVID-19. FAKTY I MITY. Bezpłatna szczepionka dla kogo?

Szczepionka na grypę dla seniorów. Bezpłatne szczepienia na grypę 2020. Dla kogo? Zgodnie z najnowszą listą leków refundowanych obowiązującą od 1 września 2020, bezpłatne szczepienia przeciw grypie przysługują seniorom 75+. Będzie to czterowalentna szczepionka – preparat o nazwie VaxigripTetra. 

Z kompendium wiedzy o grypie dowiesz się m.in. 

  • Komu przysługują bezpłatne szczepienia na grypę w 2020 r.
  • Szczepionka na grypę – jak wygląda dostępność preparatu 
  • Recepta na szczepionkę na grypę – ile jest ważna – najnowsze zmiany! 
  • Dlaczego seniorzy powinni się szczepić przeciwko grypie
  • Grypa a COVID-19
  • Grypa i szczepienia FAKTY i MITY
  • Czy Polacy chcą się szczepić
  • „Męska grypa” istnieje naprawdę 
  • Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Szczepionka refundowana w 50 proc. będzie przysługiwać osobom w wieku 65+ lat oraz wszystkim dorosłym 18+ z chorobami współistniejącymi. W drugim wymienionym przypadku szczepionkę przepisze pacjentowi lekarz prowadzący. Dostęp do darmowej szczepionki zapewniono również kobietom w ciąży, osobom po przeszczepach i dzieciom w wieku 3-5 lat.

Bezpłatne szczepienia w samorządach

W wielu województwach samorządy lokalne przeznaczają środki na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla osób w grupie wysokiego ryzyka. Przedział wiekowy, w jakim oferowane są darmowe szczepienia przeciwko grypie, zależy od decyzji wydziału zdrowia i spraw społecznych danego urzędu miasta i różni się w zależności od województwa. Bezpłatne szczepionki już zapowiedziały m.in. miasta Wrocław i Warszawa.

Szczepionka na grypę – dostępność

Reklama Reklama Amplifon

We wrześniu i październiku apteki otrzymywały reglamentowane ilości szczepionki na grypę, dosłownie po opakowań przypadających na aptekę, jak ustaliliśmy we wrocławskich placówkach. Ministerstwo Zdrowia deklarowało, że na rynku ma się pojawić 2 mln szczepionek, z czego tylko ok. 900 tys. ma trafić na rynek apteczny. O ostatnich dniach Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zwiększono zamówienie na szczepionki do 3 mln dawek, a dostawy będę realizowane wkrótce. Pamiętajmy, że szczepionka jest wydawana na receptę, więc w pierwszej kolejności skontaktujmy się z lekarzem POZ, aby taką e-receptę mieć pytając o preparat w naszej aptece.

Sprawdź, jak bezpiecznie umówić się do fryzjera lub kosmetyczki? 

Reklama Reklama ATERIMA med

Recepta na szczepionkę na grypę – ile jest ważna?

W związku z brakami szczepionek w aptekach, blisko 1 mln recept wystawionych i oczekujących na realizację Ministerstwo Zdrowia informuje na swoich stronach, iż: „Recepty na szczepionki, dla których zasadniczym terminem realizacji jest termin 30-dniowy, w związku z istniejącym stanem epidemii (na który nakłada się również nadchodzący okres jesienno-zimowy i związany z nim tzw. 'sezon grypowy’), powinny móc być wyjątkowo realizowane również po upływie wskazanego wyżej terminu”. O ile dni ważność recepty powinna zostać wydłużona nie podano. Natomiast projekt tzw. ustawy covidowej nad którym pracuje sejm zakłada wydłużenie okresu realizacji recept do 150 dni od dnia wystawienia na leki, które są niedostępne. Zmiana dotyczyć będzie m.in. recept na szczepionkę na grypę.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Dlaczego seniorzy powinni się szczepić przeciwko grypie?

Osoby w wieku 65 plus zaliczane są do grupy zwiększonego ryzyka powikłań grypy. Dla seniorów choroba ta może więc stanowić zagrożenie życia. Dla tysięcy starszych chorych grypa skończy się hospitalizacją z powodu ostrego przebiegu lub groźnych powikłań.

Zdecydowaną większość pacjentów, którzy wymagają opieki szpitalnej stanowią osoby w wieku 65 plus. Niestety, wiele z nich umrze. – Ludzie żyją coraz dłużej, ale w starszym wieku są też z reguły obciążeni różnego rodzaju chorobami przewlekłymi, np. układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego. Gdy nałoży się na nie jeszcze grypa, to ich przebieg może się znacząco zaostrzyć – mówi Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.

Groźne powikłania

Prof. Adam Antczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podkreśla, że grypa może być bardzo niebezpieczna m.in. u seniorów cierpiących na miażdżycę, a także na POCHP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc). – Infekcja wywołana przez wirusa grypy może doprowadzić do fatalnego zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Wiąże się z nią także zwiększone ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu. W ciągu pierwszych siedmiu dni grypy ryzyko wystąpienia zawału serca jest większe aż sześciokrotnie w stosunku do czasu przed infekcją – mówi prof. Adam Antczak.
Najczęstszym powikłaniem grypy jest jednak zapalenie płuc, które w przypadku 10-17 proc. seniorów kończy się śmiercią. Co więcej, przebycie zapalenia płuc wiąże się u seniorów także ze zmniejszeniem szans na długie życie (1/3 umiera w ciągu 3 lat od wystąpienia zapalenia płuc).

Jak ustrzec się przed grypą?

Co mogą zrobić seniorzy, aby uchronić się przed grypą i jej groźnymi konsekwencjami? – Ryzyko zachorowania na grypę można zmniejszyć np. unikając zatłoczonych miejsc i prowadząc higieniczny tryb życia, na który składają się m.in. zdrowa dieta, wypoczynek, a także częste mycie rąk. To wszystko może jednak nie wystarczyć, aby skutecznie zabezpieczyć się przed infekcją. Dlatego osobom w wieku 65 plus zaleca się profilaktyczne szczepienia ochronne przed sezonem grypowym – mówi Marek Posobkiewicz.
Jak łatwo się domyślić, w Polsce szczyt profilaktycznych szczepień na grypę przypada na wrzesień i październik. Ale fakty są takie, że w naszym kraju szczepi się bardzo mało osób. – Odsetek osób zaszczepionych na grypę w minionym roku nie przekroczył w Polsce 4 proc. Nieco lepiej przedstawia się sytuacja w grupie wiekowej 65 plus, w której zaszczepiło się kilkanaście proc. osób. Ale i tak jest to poziom niewystarczający – ocenia dr Grzegorz Juszczyk, dyrektor NIZP-PZH i jako wzór do naśladowania podaje Wielką Brytanię i kraje Beneluksu, gdzie na grypę szczepi się ponad 50 proc. populacji.

Przeczytaj również: Lepiej zapobiegać niż leczyć? Kosmetyki o działaniu przeciwzmarszczkowym

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

Grypa i szczepienia FAKTY i MITY

Grypa to niegroźna choroba? Szczepienia przeciwko grypie przed nią nie chronią? Na grypę choruje się tylko raz w życiu? Ile trwa grypa? Warto znać fakty i mity o tej chorobie.

Grypa to niegroźna choroba

MIT. Grypa jest groźna chorobą. Według danych NIZP-PZH w sezonie jesienno-zimowym (1.09.2018-22.07.2019) na grypę i choroby grypopodobne zachorowało około 4,5 mln osób. Z powodu grypy i jej powikłań zmarło w tym okresie 150 osób.

Grypa to łagodna choroba

MIT. Choć zdarza się, że grypa daje skąpe objawy, to jednak najczęściej po prostu nie da się jej przeoczyć, bo charakteryzuje się nagłym początkiem, który niemal dosłownie zwala z nóg. Chory doznaje wysokiej gorączki, silnych bólów stawów, mięśni i głowy, po około dwóch-trzech dniach zaczyna dręczyć go suchy kaszel, mogą wystąpić dreszcze i biegunka. Te objawy utrzymują się przez kilka dni, co doprowadza do silnego osłabienia. Co ciekawe, katar rzadko towarzyszy grypie.

Szczepienia przeciwko grypie nie chronią przed tą chorobą

MIT. Naukowcy są zgodni, że najskuteczniejszą ochroną przed grypą jest szczepienie przed sezonem zachorowań na nią. Człowieka atakują dwa typy wirusów grypy: A lub B. Niestety, wirusy te ciągle się zmieniają, przez co każdego roku mamy do czynienia z nowymi ich wariantami. Każdego roku wytwarzana jest nowa szczepionka, która ma za zadanie chronić nas podczas najbliższego sezonu grypowego. Szczepienie nie daje 100-proc. gwarancji. Skuteczność szczepionki zależy zarówno od tego, jak dobrze wytypowano wirusy, które będą dominować w konkretnym sezonie grypowym, jak i od osoby szczepionej oraz warunków podania szczepionki. Co ważne, szczepienie przeciwko grypie daje też bardzo dobrą ochronę przed jej powikłaniami.

W czasie pandemii lepiej się nie szczepić przeciwko grypie

MIT. Wprost przeciwnie – w czasie pandemii tym bardziej powinniśmy się zaszczepić przeciwko grypie. Apelują o to lekarze i naukowcy.

Na grypę choruje się tylko raz w życiu

MIT. Ponieważ wirus grypy nieustannie mutuje, możliwe jest wielokrotne zachorowanie na tę chorobę.

Grypa może prowadzić do groźnych powikłań.

FAKT. Powikłania mogą obejmować wiele układów narządowych. Grypa sześciokrotnie zwiększa ryzyko zawału serca w pierwszym tygodniu choroby. Wiąże się z nią również znacznie podwyższone ryzyko udaru mózgu. Dzieje się tak m.in. dlatego, że w czasie infekcji dochodzi do osłabienia naczyń krwionośnych i destabilizacji znajdujących się w nich blaszek miażdżycowych, co w efekcie może doprowadzić do zawału albo udaru.

U osób powyżej 65. roku życia grypa częściej niż w pozostałej populacji kończy się powikłaniami.

FAKT. Seniorzy nie są jednak jedyną grupą ryzyka ciężkiego przebiegu grypy i powikłań.

Grypą można zarazić się od zwierząt

FAKT. Grypą najczęściej zarażamy się od innych ludzi, ale wirus ten może też przenosić się ze zwierząt (tak było np. w przypadku tzw. ptasiej grypy kilka lat temu). Możliwe jest zatem przeniesienie zakażenia na ludzi przez bezpośredni, bliski kontakt z chorym lub martwym ptakiem (dotykanie), spożywanie surowego lub niedogotowanego mięsa, lub surowych jaj chorych ptaków. Inne zwierzęta, które mogą nas zarazić grypą to świnie, konie, kotowate czy psy.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Patronat medialny Patronat medialny Międzynarodowe Targi Turystyczne

Polacy chcą się szczepić

„Ponad połowa Polaków deklaruje, że zaszczepi się przeciwko koronawirusowi, kiedy będzie dostępna szczepionka” – informuje Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat, na podstawie najnowszego, ogólnopolskiego sondażu dotyczącego zachowań konsumentów w czasie pandemii. Konkretnie, aż 52,5 proc. respondentów tego sondażu zadeklarowało chęć zaszczepienia się przeciwko nowemu koronawirusowi.

To sporo, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że przeciwko grypie, która również jest bardzo groźną chorobą zakaźną, szczepi się w Polsce w zależności od roku średnio tylko kilka procent populacji (ok. 4-5 proc.). W związku z pandemią odsetek ten może jednak znacząco wzrosnąć, zwłaszcza że o zaszczepienie się przeciwko grypie w tym roku – jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grypowego – apelują zgodnie eksperci ds. zdrowia publicznego i chorób zakaźnych nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Apel w tej sprawie, o priorytetowe traktowanie szczepień przeciwko grypie w tym roku, wystosowała np. niedawno do krajów członkowskich UE Komisja Europejska. – Z danych naukowych wynika, że osoby, które się zaszczepią przeciw grypie, mogą być bardziej odporne na zakażenie SARS-CoV-2 jesienią i zimą, kiedy może nas czekać druga fala epidemii. Natomiast zakażenie wirusem grypy może zwiększać ryzyko infekcji koronawirusem. Szczepienia przeciw grypie warto wykonywać przed każdym sezonem grypowym, jednak w tym roku jest to wyjątkowo istotne – podkreśla Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.

Co Polacy myślą o szczepieniach?

Czy w 2020 r. można zatem liczyć na pobicie „rekordu Polski”, jeśli chodzi o poziom wyszczepialności przeciw grypie? Jest kilka istotnych przesłanek, które wskazują, że taki scenariusz jest realny. Z międzynarodowych badań opinii społecznej na temat szczepień, przeprowadzonych przez firmę Kantar na zlecenie koncernu STADA, wynika, że pomimo szerzącej się od wielu lat agresywnej dezinformacji dotyczącej szczepień ochronnych Polacy mają do nich wciąż bardzo pozytywny stosunek.

Wspomniane badania wykazały np., że Polacy należą do ścisłej europejskiej czołówki, obok Hiszpanów, Finów i Włochów, jeśli chodzi o poziom deklarowanego poparcia dla obowiązkowych szczepień ochronnych. Okazuje się, że ich zwolennikami jest aż 88 proc. Polaków, podczas gdy np. w Rosji, Austrii czy Szwajcarii odsetek ten jest o wiele niższy i mieści się w przedziale 70-73 proc. Bardziej entuzjastyczni od nas, pod względem pozytywnego stosunku do obowiązkowych szczepień, są w Europie tylko Hiszpanie (94 proc.) i Finowie (89 proc.). Polacy zajmują w tym rankingu trzecie miejsce razem z Włochami.

Dodajmy, że obowiązkowe szczepienia popiera średnio 82 proc. wszystkich Europejczyków. Jeśli zaś chodzi o resztę to reprezentuje ona różne postawy – od umiarkowanego sceptycyzmu aż do twardo wyrażanego braku zgody na obowiązkowe szczepienia (z uwagi na brak wiary w ich skuteczność, obawę przed potencjalnymi efektami ubocznymi – czyli tzw. NOP, a także poczucie protekcjonalnego traktowania).

Wiedza o szczepieniach wciąż za mała

Jednocześnie badania te wykazały, że spora część mieszkańców Europy nie posiada wciąż wystarczającej wiedzy na temat szczepień ochronnych. „Jedynie co piąty Europejczyk wie, że może być zaszczepiony przeciwko odrze, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A/B, ospie i wirusowi HPV” – czytamy w raporcie z badania. Co ciekawe, wśród Europejczyków największa jest świadomość istnienia szczepionki przeciwko odrze, a najmniejsza w przypadku HPV (bardzo podobnie jest zresztą w Polsce). Badacze zwrócili też uwagę na istotny statystycznie fakt, że pod względem wiedzy o szczepieniach lepiej od mężczyzn wypadają kobiety! W tym międzynarodowym badaniu zadano też respondentom pytanie: kiedy ostatnio zaglądałeś do swojej karty szczepień? Najczęściej padała odpowiedź – nie pamiętam (np. w Polsce 48 proc. odpowiedzi). Warto dodać, że średnio 16 proc. respondentów (w Polsce 17 proc.) przyznało wprost, że nie wie nawet, gdzie ich karta szczepień się znajduje. Być może więc obecna pandemia i nadzieje wiązane ze szczepionką przeciwko COVID-19 sprawią, że ruch anty-szczepionkowy przygaśnie, a zwolennicy szczepień złapią znowu wiatr w żagle.

Wiktor Szczepaniak, Justyna Wojteczek, zdrowie.pap.pl, Źródło: Cytowane w tekście wypowiedzi i dane statystyczne pochodzą z debaty eksperckiej poświęconej profilaktyce grypy, zorganizowanej przez Medexpress w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej.  zdrowie.pap.pl, Źródła: Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy. Artykuł specjalistyczny o grypie autorstwa E. Kuchara, J. Mrukowicza, P. Sawieca, A. Gładysza na portalu Medycyna Praktyczna. Publikacje Medycyna Praktyczna. Komunikat prasowy Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (OPZG) w sprawie priorytetowego traktowania szczepień przeciwko grypie w związku z pandemią COVID-19.

Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera

Seniorzy w Świnoujściu szczepieni na grypę

Grypa a badanie słuchu. Co warto wiedzieć?

„Męska grypa” istnieje naprawdę

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds