Szlachetna Paczka DLA SENIORA [Święta 2024]
Szlachetna Paczka, funkcjonująca już od dwóch dekad, to ogólnopolski program społeczny, który wspiera najbardziej potrzebujących. Program ten pomaga dzieciom, rodzinom wielodzietnym, osobom chorym i z niepełnosprawnością. Coraz częściej seniorom.
Szlachetna Paczka to nie tylko przedmioty to również obecność drugiego człowieka, wsparcie emocjonalne i bodziec do samodzielnego radzenia sobie z życiowymi trudnościami. Program ten jest wyjątkowym źródłem nadziei i wsparcia dla tych, którzy napotykają trudności, dając im szansę na lepsze, godne życie. Seniorzy także mogą pomóc! Dowiedz się, jak możesz dołączyć do tej szlachetnej inicjatywy i sprawić, że tegoroczne święta będą wyjątkowe dla potrzebujących seniorów.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl
Spis Treści
Komu pomaga Szlachetna Paczka?
W roku 2022 Szlachetnej Paczce udało się dotrzeć z pomocą do około 5 tysięcy seniorów, niemal 17,6 tysiąca dzieci i 5 tysięcy samodzielnych rodziców. Szlachetna Paczka trafia tam, gdzie wsparcie jest najbardziej potrzebne. Niemal jedna trzecia osób, które otrzymały wsparcie to osoby starsze i samotne, a 60 proc. obdarowanych doświadcza trudności związanych z chorobą i/lub niepełnosprawnością. Niemal co piąta osoba znalazła się w trudnej sytuacji ze względu na wypadek lub zdarzenie losowe. Zbieg niefortunnych okoliczności takich jak choroba, utrata samodzielności, czy możliwości dorabiania, potrafią wpędzić w spiralę trudności, z której trudno się wyplątać.
Ale to nie statystyki, tylko życiowe historie poruszają nasze serca. Dzięki konkretnej pomocy Jaś dostał nie tylko buty, ale również ciepło i poczucie godności. Pan Jan, dostając narzędzia, zyskał szansę na samodzielność i dumę z własnego mieszkania. Pani Anna, otrzymując wsparcie, już wie, że głód nie będzie jej przeszkadzał w spokojnym śnie. Samotna seniorka po amputacji nogi stanie się bardziej samodzielna. Kobieta dostała specjalne łóżko, na widok którego powiedziała: „Dzięki tej pomocy, będę mogła sama podnieść się do jedzenia”.
Zobacz również: Usługi sąsiedzkie – nowa forma wsparcia dla seniorów [od 1 listopada]
Dlaczego wciąż trzeba pomagać?
To pytanie warto sobie postawić, bo choć sami dostrzegamy postęp, jaki dokonał się w naszym kraju w ciągu ostatnich lat, to bieda niestety nie zniknęła. Często się o niej nie mówi, prawdziwa bieda żyje w ciszy, ale warto spojrzeć prawdzie w oczy. W rodzinach, które otrzymują pomoc od Szlachetnej Paczki, średni dochód na osobę wynosi zaledwie 15 zł i 18 gr na dzień. To suma, która musi pokryć wszystkie ich potrzeby. W 2021 roku aż 1,6 miliona Polaków żyło w skrajnym ubóstwie, czyli za mniej niż 672 zł miesięcznie, w tym 246 tysięcy seniorów. Według prognoz EAPN, w 2022 roku liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie zwiększyła się o 54 proc. – to niemal 2,5 miliona ludzi! Galopująca inflacja wpędza nas w biedę.
Ludzie są głodni, nie mają pieniędzy na leki i cierpią z zimna. Problem ubóstwa energetycznego dotyka co czwarte gospodarstwo, w których żyją emeryci i renciści. To właśnie oni najczęściej zmuszeni są do zakręcania kurków, jak wynika z Raportu Warsaw Institute. W poprzedniej edycji Szlachetnej Paczki, aż 59 proc. rodzin zgłosiło potrzebę ciepłej odzieży na zimę, a 49 proc. potrzebowało ciepłych butów.
Wciąż istnieje wielka potrzeba niesienia pomocy, ponieważ mierzymy się z ubóstwem, w tym ubóstwem seniorów. Fakt, że nasz kraj się bardzo szybko starzeje, niestety pozwala przypuszczać, że problem ten nie zniknie, a wręcz będzie się pogłębiać.
Zobacz również: Czerwcowi emeryci. Dodatkowe pieniądze dla seniorów, którzy przeszli na emeryturę w czerwcu w latach 2009-2019 r. [wyrok TK]
Starość często oznacza samotność
Polska się starzeje, a co trzecia rodzina objęta pomocą Szlachetnej Paczki składa się z tylko jednej osoby, którą jest samotny senior. Ci seniorzy na widok wolontariuszy, cieszą się nie tylko z prezentów, ale także z tego, że mają okazję z kimś porozmawiać. Zrozumienie, że starość często wiąże się z samotnością, stanowi kluczowy punkt pomocy osobom starszym. Bliscy odchodzą, a seniorzy tracą samodzielność, często doświadczają ograniczeń w przemieszczaniu się, co pogłębia ich izolację. Dlatego pomoc nie kończy się na dostarczeniu artykułów pierwszej potrzeby. Wielu seniorów wymaga wsparcia w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, wyprowadzanie psa czy sprzątanie domu. Pomoc oznacza także nawiązanie relacji i wsparcie emocjonalne, które sprawia, że seniorzy mogą poczuć się trochę lepiej.
Zobacz również: Aktualne i potencjalne dodatki do emerytury: 13. 14. i 15. Emerytura, sołtysowe, renta wdowia [ZESTAWIENIE 2023]
Jak znajdę seniora, któremu chcę pomóc ?
Jeśli zastanawiasz się, gdzie możesz znaleźć seniora, któremu trzeba pomóc, to podpowiadamy, jak możecie przyłączyć się do Szlachetnej Paczki.
Listopad i grudzień to okres, kiedy wolontariusze odwiedzają tysiące rodzin, poznając ich historie, które są dostępne online w Bazie Rodzin na www.szlachetnapaczka.pl. Od 18 listopada każdy z nas ma szansę wybrać konkretną rodzinę, której chce pomóc.
Zobacz również: Emerytura honorowa dla stulatków [dodatkowe 5,5 tys. co miesiąc] – komu należy się z urzędu, kto musi złożyć wniosek?
Jak przygotować Szlachetną Paczkę? W grupie siła!
Nie każdy wie, że paczki najczęściej są tworzone grupowo. W ubiegłym roku średnio aż 31 osób brało udział w tworzeniu jednej paczki! Co więcej, blisko połowa paczek została przygotowana przez firmy, instytucje czy placówki edukacyjne. Wystarczy zebrać przyjaciół, koleżanki i kolegów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Klubu Seniora czy z innych organizacji, i wspólnie przygotować Szlachetną Paczkę.
Przewodnik po Szlachetnej Paczce [krok po kroku]
Przygotowaliśmy prosty przewodnik, jak zabrać się do przygotowania Szlachetnej Paczki. To naprawdę proste, a w razie pytań, trudności, na każdym etapie pomocą służą wolontariusze. Nie będziecie z tym sami!
Wybierzcie Rodzinę: Na stronę www.szlachetnapaczka.pl do 9 grudnia wybierzcie rodzinę, której chcecie pomóc. Znajdziecie tu historie rodzin oraz szczegółową listę potrzebnych rzeczy. Taka lista powstaje w trakcie spotkań wolontariuszy z rodzinami. Konkretne potrzeby obejmują najczęściej artykuły spożywcze, produkty codziennego użytku, ubrania, artykuły higieniczne. Czasem jest to sprzęt rehabilitacyjny, aparat słuchowy, okulary. To indywidualne podejście umożliwia dostarczenie dokładnie tego, co jest potrzebne danej osobie i rodzinie.
Zbierzcie ekipę: Skrzyknijcie osoby, które chcą wspólnie przygotować paczkę. To może być rodzina, przyjaciele, sąsiedzi, koleżanki i koledzy z UTW lub Klubu Seniora. Im więcej osób, tym większy potencjał pomocy!
Kontakt z wolontariuszem: wolontariusz lub wolontariuszka, opiekująca się wybraną przez was rodziną, skontaktuje się z wami, aby odpowiedzieć na pytania i rozwiać wątpliwości, jeżeli takie się pojawią w trakcie przygotowywania paczki.
Przygotujcie listę zakupów: Sporządźcie listę zakupów, uwzględniając liczbę członków rodziny, np. dla wielodzietnej rodziny kupcie zgrzewkę mąki zamiast 1 kilograma. Niech każdy zadeklaruje konkretne produkty, które może kupić, aby wszyscy zaangażowani mogli przyczynić się do pomocy.
Trzy główne potrzeby: Upewnijcie się, że spełniacie trzy główne potrzeby rodziny, które są opisane na stronie Szlachetnej Paczki. One są najważniejsze!
Pakowanie: Po zrobieniu zakupów, czas na pakowanie! Skorzystajcie z mocnych kartonów, taśmy klejącej i odrobiny papieru ozdobnego. Wasza pomoc to prezent.
Dostarczenie paczki: Dostarczcie paczkę/paczki do magazynu, a adres znajdziecie w mailu potwierdzającym wybór rodziny ze strony Szlachetnej Paczki.
Nie przekazujcie pieniędzy: Nie dołączajcie pieniędzy do paczki. Rodzina podczas rozmowy z wolontariuszem precyzyjnie określiła, czego potrzebuje, więc spełniając te potrzeby, już bardzo pomagacie.
Ciężkie lub wielkogabarytowe produkty: Jeśli potrzebne są ciężkie lub dużych rozmiarów prezenty (np. węgiel, pralka, butla gazowa) skontaktujcie się z wolontariuszem, aby ustalić najlepszą drogę ich dostarczenia.
Nietypowe potrzeby: Czasem pojawiają się nietypowe potrzeby, takie jak wizyta u dentysty czy okulary. Zanim przystąpicie do ich realizacji, skonsultujcie się z wolontariuszem lub wolontariuszką.
Więcej informacji i porad, jak przygotować Szlachetną Paczkę znajdziecie na stronie Szlachetnej Paczki.
Dołączcie do Szlachetnej Paczki: Apel do UTW, Klubów Seniora, Rad Seniorów!
Okres świąteczny to czas, kiedy nasza solidarność może wnieść ogromną radość do życia innych seniorów. Zapraszam Was serdecznie do przyłączenia się do Szlachetnej Paczki, która już od 20 lat przynosi uśmiech i wsparcie najbardziej potrzebującym.
Zachęcam Uniwersytety Trzeciego Wieku, Kluby Seniora i wszystkie grupy senioralne do połączenia sił i przygotowania Szlachetnej Paczki dla potrzebujących seniorów. Nawet jeśli posiadacie ograniczone środki, to wspólnie jesteście w stanie dać coś wyjątkowego i cennego tym, którzy mają jeszcze mniej. A przecież nikt lepiej niż seniorzy nie zrozumie drugiego seniora.
PS.
Jeśli przygotowujecie Szlachetną Paczkę, dajcie nam znać! Z radością pokażemy Wasze piękne inicjatywy w mediach „Gazety Senior”. Wspólnie możemy inspirować innych do działań dobroczynnych i pokazywać, że nawet najmniejsza pomoc może odmienić życie drugiego człowieka.
Foto: Beata Zawrzel
Jeżeli interesują Cię te i podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco! Zapisz się do Newslettera
Zobacz również:
Usługi sąsiedzkie – nowa forma wsparcia dla seniorów [od 1 listopada]
- Bezpłatne porady notariuszy w całej Polsce! Sprawdź, gdzie skorzystasz z pomocy w Dniu Otwartym Notariatu [adresy i numery telefonów] - 18 listopada, 2024
- BON SENIORALNY: projekt ustawy [KOMPENDIUM] - 15 listopada, 2024
- Zostań podcasterem! Warsztaty tworzenia podcastów dla seniorów - 14 listopada, 2024